הוריקן 'מת'יו' מגיע לפלורידה; 343 הרוגים בקריביים

אחרי שגרם להרג של 343 תושבים וזרע הרס רב בקריביים מכה הבוקר ההוריקן 'מת'יו' בחוף הדרום-מזרחי של ארה"ב • הסופה מדורגת כעת בעוצמה 3 ועם רוחות במהירות של יותר מ-225 קמ"ש

הוריקן 'מת'יו' מגיע לפלורידה: הוריקן 'מתי'יו', החזק ביותר זה 11 שנה, מגיע הבוקר (שישי) לחוף הדרום מזרחי של ארה"ב. בדרכה לארה"ב פגעה הסופה 'מתיו' בהאיטי, באיי בהאמה, ברפובליקה הדומיניקנית ובקובה. את עיקר הנזק היא גרמה בהאיטי, שם מדווחים הרשויות על מותם של 343 איש שנהרגו מפגיעת ההוריקן ועל משבר הומניטרי חריף שפוקד את האי.

'מתיו' שהוגדר תחילה כהוריקן בדרגה 4 עם רוחות במהירות של 230 קמ"ש נחלש מעט בהגיעו לאיי בהאמה, הרוחות ירדו למהירות של 195 קמ"ש והסופה הוגדרה כדרגה 3. עם זאת, המרכז האמריקני לחיזוי סופות הוריקן העלה אמש את דרגת ההוריקן ל-4. הבוקר הוריד המרכז לחיזוי סופות את עוצמת ההוריקן שוב ל-3, אך מהירות הרוח מגיעה לעיתים למהירות של יותר מ-225 קמ"ש, ואף נמדדו רוחות במהירות של 260 קמ"ש.

אזהרת ההוריקן נוגעת לחלק ל-12 מיליון תושבים במדינות ג'ורג'יה, דרום קרוליינה, פלורידה וצפון קרוליינה. הנשיא ומושלי המדינות קראו לתושבים להתפנות, ואכן מיליונים התפנו. מי שלא התפנה נערך היטב בביתו, כולל כיסוי החלונות בלוחות עץ ושקי חול, וציוד הבית בציוד רב לשעת חירום, והיערכות לשהייה ממושכת בתנאי חירום.

מושל פלורידה ריק סקוט כינס הלילה מסיבת עיתונאים מיוחדת. הוא אמר כי "הסופה הזאת היא מפלצת, אני אתפלל עבור הבטיחות של כולם". הוא הוסיף וקרא למיליון וחצי התושבים שבנתיב הסופה במדינתו "תתפנו, תתפנו, תתפנו. הסופה תהרוג אתכם, אין זמן. אם אתם מסרבים להתפנות, רק תחשבו על האנשים שנהרגו עד כה. הזמן אוזל, או שהסופה תפגע ישירות בפלורידה, או שהיא תחלוף סמוך לחוף".

כלי תקשורת מקומיים במדינה מדווחים הבוקר על לפחות 95 אלף תושבים מנותקים מחשמל, כשלפי הודעת חברת החשמל המקומית, מספר המנותקים מחשמל עלול להגיע עד ל-2.5 מיליון איש. לפי נתוני רשויות החירום בפלורידה, כ-7,500 איש שוהים כרגע ב-144 מקלטי חירום שפתחה המדינה, והמספר צפוי לעלות ככל שתתקדם הסופה. 65 מקלטים נפתחו בקרוליינה הדרומית ועוד 19 בג'ורג'יה.

תחנות דלק רבות באזור דיווחו כי אזל להן הדלק. כמו כן, לרשתות החברתיות הועלו עשרות תמונות המתעדות מדפים ריקים בסופרמרקטים.

מושלת דרום קורליינה ניקי היילי הורתה להפוך את כיוון התנועה של הכביש המהיר I-26 המוביל אל עיר החוף צ'רלסטון, כך שכל הנתיבים בו יופנו לכיוון מערב. זאת כדי להאיץ את קצב העזיבה של התושבים, לאחר שתועדו בכביש פקקי תנועה. לפי הערכת הרשויות במדינה עד כה עזבו את האזורים המועדים לפגיעה 250 אלף תושבים ועוד 200 אלף צפויים לעזוב מחר.

גם המועמדים לנשיאות ארה"ב לקחו חלק וביקשו מתומכיהם שבנתיב הסופה להתפנות. המועמד הרפובליקני לנשיאות ארה"ב דונלד טראמפ, שמעביר חלק ניכר מזמנו בפלורידה, אמר לפנות בוקר כי "נראה שזו הולכת להיות אחת גדולה, אחת רעה. ככה זה נראה. מקווים שהיא תיקח את 'הפנייה הנכונה', אבל זה נראה כאילו כרגע היא הולכת לצד השני  הלא טוב".

 

השארת תגובה