בארה"ב נערכים להוריקן 'מתיו': 2 מיליון צפויים להתפנות

בחופי דרום מזרח ארצות הברית נכנסים לכוננות פגיעה מהוריקן 'מתיו' שעושה את דרכו כעת מאיי בהאמה למדינה • עד כה קיבלו 2 מיליון אזרחים הוראה להתפנות • אובמה: "אם יש הוראת פינוי, תתייחסו אליה ברצינות"

הוריקן (אילוסטרציה)
הוריקן (אילוסטרציה)

מתכוננים להוריקן: תושבי דרום מזרח ארה"ב נוטשים את בתיהם לקראת הגעתו הצפויה של הוריקן 'מתיו' ביום חמישי בערב (שעון ארה"ב).

נשיא ארה"ב ברק אובמה ומושלי המדינות; ג'ורג'יה, דרום קרוליינה, פלורידה וצפון קרוליינה, קראו לשני מיליון תושבים שנמצאים בקו החוף ובסכנת פגיעה להתפנות ולהתכונן לסופה, שעל פי החזאים היא החזקה ביותר באזור מאז 2005.

בדרכה לארה"ב פגעה הסופה 'מתיו' פגעה בהאיטי, באיי בהאמה, ברפובליקה הדומיניקנית ובקובה וגרמה למותם של 25 בני אדם ולהרס נרחב, במיוחד בהאיטי שסובלת ממשבר הומניטרי חריף מאז פגיעת ההוריקן.

'מתיו' שהוגדר תחילה כהוריקן בדרגה 4 עם רוחות במהירות של 230 קמ"ש נחלש מעט בהגיעו לאיי בהאמה, הרוחות ירדו למהירות של 195 קמ"ש והסופה הוגדרה כדרגה 3. עם זאת, הרשויות בארה"ב חוששות כי היא תשוב ותתחזק לדרגה 4 כשתתקרב לחופי פלורידה.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה קיבל הלילה תדרוך מיוחד מסוכנויות החירום במדינה לקראת הגעת ההוריקן. "זה משהו שצריך לקחת ברצינות. אנחנו מקווים לטוב ביותר אבל צריכים להתכונן לגרוע מכל. 'מתיו' יכול לפגוע בכל האזור הדרום-מזרחי, ויש לנו צוותים באזורים אלה שנמצאים בכוננות. אני רוצה להדגיש: זו סופה רצינית. היא תתגבר שוב בדרך לפלורידה. אנחנו צופים שעד מחר בבוקר היא תשפיע על פלורידה ותתחזק לאורך החוף".

"אני רוצה לוודא שכולם שמים לב. אם יש הוראת פינוי, תתייחסו אליה ברצינות. אנחנו צופים שיש סיכוי שעין הסערה תפגע בפלורידה ובכמה מהמדינות בצפון. תזכרו שאפשר תמיד לשקם רכוש, אבל לא לשקם חיים. אנחנו רוצים למנוע אובדן חיים", אמר.

עד כה בוטלו מאות טיסות בנמל התעופה הבינלאומי במיאמי והופסקה פעילות הרכבות באזורים רבים בדרום-מזרח המדינה. מיליוני תושבים נוטשים כעת את ביתם בעקבות האזהרה, ומי שהחליט להישאר מצטייד בציוד חירום לקראת הסופה.

תחנות דלק רבות באזור דיווחו כי אזל להן הדלק. כמו כן, לרשתות החברתיות הועלו עשרות תמונות המתעדות מדפים ריקים בסופרמרקטים, לאחר שמושל המדינה ריק סקוט ביקש מהתושבים להצטייד בדי מזון ושתייה לשלושה ימים לפחות – ולהקפיד על דרך להטעין את הטלפונים הסלולריים גם אם תהיה הפסקת חשמל.

מושלת דרום קורליינה ניקי היילי הורתה להפוך את כיוון התנועה של הכביש המהיר I-26 המוביל אל עיר החוף צ'רלסטון, כך שכל הנתיבים בו יופנו לכיוון מערב. זאת כדי להאיץ את קצב העזיבה של התושבים, לאחר שתועדו בכביש פקקי תנועה. לפי הערכת הרשויות במדינה עד כה עזבו את האזורים המועדים לפגיעה 250 אלף תושבים ועוד 200 אלף צפויים לעזוב מחר.

השארת תגובה