התגובה של גפני למרגי: "תקיים דיון באפליה נוספת"

חבר הכנסת משה גפני פונה במכתב שפורסם ביתד נאמן לח"כ יעקב מרגי ומבקש ממנו ללחום באפליית תקציבי הסמינרים • "מכיוון שראיתי כי קיימת לראשונה ישיבת ועדה בנושא הסמינרים החרדיים, אודה לך באם תמשיך את הדיון אודות אפלייתם לרעה בכל תחומי פעילותם"

ח"כ משה גפני  צילום: בעריש פילמר
ח"כ משה גפני צילום: בעריש פילמר

האפליה בסמינרים האשכנזים: יו"ר ועדת הכספים, חבר הכנסת משה גפני (דגל התורה), לא אהב את ההתעסקות אמש של יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, חבר הכנסת יעקב מרגי (ש"ס), בענייני האפליה בסמינרים וביקש ממנו לפעול באפליה "האמיתית" של הסמינרים.

במכתב ששיגר גפני למרגי, מכתב שהתפרסם הבוקר (חמישי) ב'יתד נאמן', כותב גפני, "מכיוון שראיתי כי קיימת לראשונה ישיבת ועדה בנושא הסמינרים החרדיים, אודה לך באם תמשיך את הדיון אודות אפלייתם לרעה בכל תחומי פעילותם".

בהמשך מפרט גפני את האפליה וכותב: "א. התקציב המגיע לפי מספר התלמידות והכשרת עובדי הוראה קטן באחוזים משמעותיים לעומת המגזר הכללי והוא נתון לגחמות קואליציוניות, פעמים הפער קטן יותר ופעמים הפער גדול יותר ואין ודאות תקציבית למנהלי הסמינרים.

ב. היום קיבלתי מסמינר בית יעקב בחיפה 'קול קורא' ע"י אותו אגף במשרד החינוך, האחד כללי והשני לחרדי, ובהם הבדלים מקוממים, שזה תפקידה של הפיקוח הפרלמנטרי על עבודת הממשלה המפלה".

למכתבו צרף יו"ר ועדת הכספים טבלאות בהן ניתן להיווכח באפליה כשעולה מהן כי מורה חילונית מתוקצבת כפול ממקבילתה החרדית. כמו כן, גפני מציין במכתבו את האפליה במסגרת תכנית "פרח", תכנית שהיא מקוצצת תקציבית בסמינרים לעומת המוסדות להשכלה הגבוהה, וכי כל הזמן נרשת "שתדלנות", כך לדבריו, להביא תקציב נוסף על מנת להתקרב לתקציב באגף הכללי.

"אני רואה שיו"ר ועדת החינוך החל לעסוק לראשונה בסמינרים החרדים", אומר גפני ל"יתד נאמן", "על כן אני מבקש לערוך דיון בהקדם בכל סוגיות האפליה החמורות, כולל במכסות תקציבים לפי תלמידה, כאשר תלמידה חרדית מקבלת הרבה פחות מתלמידה במגזר הכללי וגם התקציבים הללו אינם יציבים כלל".

כזכור, אמש קיים מרגי דיון נרחב על האפליה בסמינרים בועדת החינוך של הכנסת, כשאחת ממסקנות הוועדה שמשרד החינוך אשם במצב כשהוא מפקיר את הרישום במגזר. כמו כן, דרש מרגי לברר את מצב העסקת המקורבים בסמינרים.

השארת תגובה