שקד קראה למדינה יהודית; לבני תקפה

שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי "על ישראל להיות מדינה יהודית יותר, וכך היא תהפוך למדינה דמוקרטית יותר" והותקפה • לבני:"המניפסט של שקד הוא תזכורת לתהליך שמתרחש פה בשנים האחרונות – ריסוק ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית"

אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)

אחרי ששרת המשפטים איילת שקד טענה כי "על ישראל להיות מדינה יהודית יותר, וכך היא תהפוך למדינה דמוקרטית יותר", תוקפת שרת המשפטים לשעבר, חברת הכנסת ציפי לבני, "המניפסט של שקד הוא תזכורת לתהליך שמתרחש פה בשנים האחרונות – ריסוק ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

בפוסט ארוך שפרסמה בפייסבוק הציגה לבני את תפיסתה ל"מדינה יהודית" – "מדינה יהודית שבה חוק השבות הוא הסעיף הראשון בחוקה – כן. יהודית שבה עולים חדשים לא יכולים להתחתן כאן – לא! יהודית של חוקה ושלטון חוק, של בית משפט חזק שמפרש ואוכף את הערכים האלה כן – יהודית של מדינת הלכה בה רבנים קיצונים הם הקובעים לא!".

שרת המשפטים לשעבר המשיכה בהתקפה על שקד וכתבה:  "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי שבה שוויון זכויות מלא לכל אזרחיה. שוויון הוא ערך דמוקרטי – כמו שהוא ערך יהודי. שיוויון זאת גם המילה שהליכוד ונתניהו סירבו להוסיף לחוק הלאום שלהם. כל מי שמבין שיהדות זה גם שיוויון – מבין שיהודית ודמוקרטית יכולות לחיות ביחד, אבל כדי לשמור את שניהם, צריך לשמור רוב יהודי. לכן צריך לוותר על חלק מהארץ כדי להיפרד מהפלשתינים – אחרת הם יצביעו לכנסת ויהפכו לרוב.

לצערי הבחירה היא בין ארץ ישראל השלמה למדינת ישראל היהודית והדמוקרטית. הנהגת המתנחלים, שמנהלת היום את הממשלה, בחרה בארץ ישראל השלמה ולכן תעשה הכל כדי להחליש את הדמוקרטיה ואת בית המשפט ששומר על הערכים שלנו. והחלק העצוב שזה אפילו לא רוב. זה מיעוט כוחני וחדור מטרה מול רוב מנומנם ופוליטיקאים חלשים.

המטרה שלהם היא מדינה אחת בין הים לירדן – התוצאה הרת האסון תהיה מדינה עם רוב ערבי וסכסוך אלים ומתמשך. גם אם נתניהו לא רוצה להוביל למדינה דו לאומית – לשם הוא מוביל ויש לכך אחריות והשלכות. כשההיסטוריה תשפוט אותו, התירוצים הפוליטיים כבר לא יעניינו אף אחד – וזה יהיה מאוחר מדי. לכן צריך לפעול עכשיו".

כאמור, המתקפה החריפה של לבני הגיעה בעקבות מאמרה של שקד בכתב העת "השילוח" בו פרסה את משנתה סביב סוגיות דת ומדינה. "דווקא כאשר רוצים להעביר את ישראל תהליכי דמוקרטיזציה מתקדמים, חובתנו להעמיק במקביל את זהותה היהודית", כתבה שקד והבהירה כי "הזהויות האלה בפירוש אינן סותרות האחת את רעותה. להפך: אני מאמינה שהן מחזקות זו את זו. אני מאמינה שנהיה למדינה דמוקרטית יותר ככל שנהיה מדינה יהודית יותר, ושנהיה למדינה יהודית יותר ככל שנהיה למדינה דמוקרטית יותר".

שרת המשפטים הוסיפה כי "לצד התיאור הרואה את היחס בין 'יהודית' ל'דמוקרטית' כמאבק מתמיד, אני חושבת שניתן להציע מודל אחר. אינני מוכנה לקבל את התפיסה שלפיה מדובר במסורות שונות עד כדי כך. מסלול נסיעתה של רכבת המשפט הישראלית חייב להביא בחשבון את יהדותה של המדינה – באופן אמיתי: לא כסמל בלבד, אלא כעניין הגוזר משמעויות קונקרטיות".

השארת תגובה