כך שבר מרן הגרי"ש אלישיב את ה'חרם' על פרס

למרות התדמית שיצר כמקורב לגדולי ישראל, במשך שנים ארוכות מאז ימי מרן הגראמ"מ שך, הוחרם הנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל, על ידי גדולי הדור האשכנזים. החרם נשבר על ידי מרן הגרי"ש אלישיב, כשפרס ביקש שיחדש את פסק ההלכה באיסור העליה להר הבית, למנוע ההסתה

הרב אלישיב פרס צילום פלאש90
הרב אלישיב פרס צילום פלאש90

בלעדי – כך נשבר החרם על פרס: למרות התדמית שטיפח כמקורב לציבור החרדי ולגדולי ישראל, במשך שנים ארוכות הוחרם הנשיא לשעבר שמעון פרס ז"ל, על ידי גדולי ישראל האשכנזיים, שסירבו להיפגש איתו. שורשי החרם נטועים עוד בתרגיל המסריח ובאירועים שבאו בעקבותיו, אז תקף אותו מרן הגראמ"מ שך בחריפות גדולה.

אלא שבשנים האחרונות, חזר פרס גם לבתיהם של גדולי ישראל הליטאים, וכל זאת בשל האחריות של מרן הגרי"ש אלישיב זצ"ל, למנוע פיקוח נפש ליהודים.

האירוע התרחש כשנה לאחר שפרס נבחר לנשיאות המדינה, גורמים איסלאמים קיצוניים ניסו לתדלק שוב את מדורת ההסתה נגד ישראל והיהודים, בטענה כי המדינה מתכננת לבנות את בית המקדש השלישי על הר הבית ולפגוע במסגדים, מה שגרם להתלהטות היצרים. תרמה לכך העובדה שכמה אנשי ימין קיצוניים המשיכו בעלייה להר הבית, למרות האיסור ההלכתי.

באחד מימי חול המועד סוכות, פנה פרס לרב הכותל הגר"ש רבינוביץ וביקש ממנו להיכנס בדחיפות למרן הגרי"ש, הרב רבינוביץ פנה למקורבו של מרן, חיים כהן, שהכניס את הבקשה לגרי"ש וניסה לתאם את הפגישה.

בתחילה הם חשבו שהגרי"ש יסרב שוב לפגוש את פרס, אלא שלהפתעתם הגרי"ש נענה מיד, ואמר שפרס יבוא מחר בבוקר. ואכן למחרת הגיע פרס מיד לאחר התפילה לביתו של מרן.

פרס סיפר על הסכנה הגדולה הטמונה בהסתה השקרית, שמשפיעה רבות על הרחוב הערבי ועלולה להביא לגל טרור מחודש. מרן הגרי"ש הבהיר שוב את דעת ההלכה כי אין לעלות להר הבית בשום פנים ואופן והדבר אסור באיסור חמור.

מיד לאחר מכן כינס פרס מסיבת עיתונאים, ומסר הצהרה בה הדף את ההסתה השיקרית, וסיפר על פסק ההלכה שקיבל באותו בוקר ממרן הגרי"ש, מה שתרם להרגעת הרוחות.

בכך למעשה נשבר החרם על פרס, ומאז הוא הגיע פעמים נוספות לגדולי ישראל, בהם גם לראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן ועוד.

השארת תגובה