בגלל שירות לאומי: 'ערֵבים' מסרבת להעביר את התמיכה

עמותת 'ערֵבים' מסרבת להעביר כספי תמיכה ליתומה שאביה היה חבר בקרן בגלל התנדבותה לשירות לאומי • העמותה בתגובה: "הדברים הוצאו מהקשרם" • דו"ח רשם העמותות קיימם ליקויים בהתנהלות 'ערבים'

קופת העיר
קופת העיר

בגלל שירות לאומי: עמותת "ערֵבים – קרנות לאלמנות וליתומים", מבית קופת העיר מסרבת להעביר כספים ליתומה שאביה היה חבר בתכנית משום שהיא מתנדבת בביטוח לאומי, כך מפרסם היום (חמישי) העיתונאי יקי אדמקר באתר וואלה.

לפי הדיווח, י', אביה של היתומה, היה חבר ב'ערבים'  במשך עשור והעביר אלפי שקלים לעמותה. בשנה שעברה הלך י' לעולמו וכעת בתו שעדיין רווקה בקשה את סכום התמיכה המגיע ליתומים שמשפחתם חברה בקרן, בסך 50 אלף דולרים. אלא שהיתומה קיבלה הודעה מהעמותה, לפיה היא לא זכאית לתמיכה, שכן היא עתידה להתנדב בשירות לאומי, "דבר שאינו מאושר על ידי רבני העמותה", ומשום כך לא תקבל את התמיכה.

"היינו המומים וכואבים מהפטירה", אמר אחד מילדיו של י' לאתר וואלה. "פנינו לקבלת תמיכה אך העמותה התנהלה בצורה מזלזלת, תוך דחייה בצורה שאינה ראויה והולמת לסיוע כלכלי חשוב ונחוץ".

עו"ד אלרואי צמח, המייצג את המשפחה, פנה במכתב לרב מנחם שפרינצלס, מנהל הקרן מטעם 'קופת העיר', ומתח על התנהלותם ביקורת חריפה. "התנהלות זו תמוהה ביותר נוכח העובדה כי העמותה מקבלת אף משפחות שאינם מהציבור החרדי, וממילא מטעה את ציבור השותפים בקרן ואינה מתכוונת להעביר בבוא היום חס ושלום את התשלומים שיגיעו אם יקרה אסון למשפחה".

לדבריו, "התעלמות זו מחובות העמותה למשפחת המנוח מהווה זלזול בוטה העולה לכדי חילול שם שמיים, אפליה חמורה ופגיעה בכבוד הנפטר ובזכויות היתומים".

בדו"ח שחיבר רשם העמותות בנושא, טענה עמותת 'ערבים', כי הסירוב לעביר את התשלום נובע ממצבו של י' טרם הצטרפותו לקרן. לדבריה, טרם הצטרפותו של י' לקרן הוא עבר אירוע מוחי אותו הסתיר מהעמותה. לגבי התשובה כי הבת לא תזכה לתמיכה עקב תכניתה לשרת בשירות לאומי אמרו בעמותה כי "הדברים הוצאו מהקשרם".

מנגד, בני משפחתו של י' טוענים כי אם אכן אביהם הצטרף לתוכנית ולא עמד בקריטריונים, ראוי היה שהעמותה תחזיר את כספי החברות ששילם בחייו, ולטענתם גם מכך היא נמנעת. בני המשפחה הודיעו כי בכוונתם להגיש תביעה כספית לבית המשפט כדי לממש את זכויותיהם.

בנוסף, מדו"ח רשם העמותות, שנחשף באתר וואלה, עולה כי קיימים ליקויים רבים בהתנהלותה של 'ערבים'. בין היתר נכתב כי היא לא נתנה מענה בכתב לבקשות תמיכה, לא מסרה קבלות וערכה שינויים בסעיפי תנאי התכנית באופן שמצביע על "ליקוי מהותי" . כמו כן נמצאו ליקויים באופן קבלת ההחלטות בבקשות תמיכה שהוגשו לעמותה. הדוח מעיד על פגיעה באמונו של ציבור גדול, ששם מבטחו בעמותה זו.

 

 

השארת תגובה