חדש בירושלים: מזל"ט ישמור על הרכבת הקלה

משבוע שעבר כל נסיעה ברכבת הקלה זוכה לליווי צמוד של מזל"ט שטס לפני הקרונות ומצלם את הדרך ■ התמונות מועברות בזמן אמת לחמ"ל מיוחד, שם יכולים להתריע בפני הנהג על איומים ביטחוניים

רחפנים
רחפנים

אורחים חדשים בשמי ירושלים: מזל"טים (מטוסים זעירים ללא טייס) המשמשים כאמצעי מגן לנוסעי הרכבת הקלה. אמצעים אלו, המכונים רחפנים, מלווים את הרכבת בטיסה מעליה ומשדרים בזמן אמת צילומי אוויר בווידיאו למערך האבטחה. המטרה: זיהוי מוקדם של איומים ביטחוניים, טיפול באירועי פח"ע (פעילות חבלנית עוינת), הגברת תחושת הביטחון והרתעה.

מי שיזם את השימוש ברחפנים היה ראש העיר ירושלים ניר ברקת. לפני מספר ימים הוצג האמצעי החדש גם למפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו. "היה לי מאוד חשוב לבחון כיצד לשלב אותם גם בעבודה המשטרתית הביטחונית וגם במערכת העירונית", אומר ברקת.

עם הפעלת הרחפנים לשימוש סדיר בירושלים, כל רכבת שנכנסת או יוצאת משועפט מקבלת ליווי צמוד, והצילומים שמתקבלים מועברים לחמ"ל המשטרה ולעירייה בטכנולוגיית HD. הרחפן טס לפני הרכבת באופן שמאפשר למפעילו להתריע לנהג בפני סכנות אפשריות בהמשך המסלול – כמו יידוי אבנים או בקבוקי תבערה. התמונות שמתקבלות מהרחפנים בזמן אמת מגיעות היישר למערך האבטחה המשטרתי, כך שמי שזקוק להן יכול לקבל תמונה חיה בכל מחשב או כלי תקשורת מותאם.

בתחילה ליוו הרחפנים כל קרון אשר הגיע אל מקטע המסלול בשכונות הערביות בהן נרשמו התפרעויות. בשבוע שעבר שונה מתווה הפעולה והרחפנים מלווים את הקרונות רק בשעות בהן יש סכנה להתרחשות אירועים חבלניים (פח"ע), התלויים בין היתר בזמני צום הרמאדן והתפילות במזרח העיר. ביום שלישי הותקנו ברחפנים מצלמות תרמיות כדי לאפשר הפעלתם בלילה.

מדובר בשימוש ראשון מסוגו בעולם ברחפנים לצורכי אבטחה – טכנולוגיה המשמשת כיום בעיקר לצילום אירועים. על הפעלת הטכנולוגיה במערך הרכבת הקלה אמונה חברה פרטית בשם 'ברליידוורקס', העוסקת בצילום רובוטי רב־תחומי.

לדברי סמנכ"ל השיווק של החברה, קובי בורשטיין, הרעיון להשתמש בטכנולוגיית הרחפנים עלה עוד לפני המהומות בשועפאט, אך האירועים האחרונים זירזו את ראש העיר ברקת שבגללו נכנס אמצעי זה לשימוש לפני כשבועיים.

תגבור מערך האבטחה ברכבת הקלה נעשה בצל הפסקת הנסיעות בציר הצפוני בעקבות המהומות בשכונת שועפט. אותן התפרעויות גרמו לנזק המוערך בשווי של עשרות מיליוני שקלים.

השארת תגובה