ה'רובוט' שמדווח לרופאים על מצבו של פרס

הרופאים המטפלים בנשיא המדינה לשעבר שמעון פרס נעזרים ברובוט שיכול לעדכן אותם בנוגע למצבו בכל שעות היממה • הרובוט, שנקרא VITA, מיוצר על ידי חברה אמריקנית ונעשה בו שימוש בבתי חולים בארה"ב ובמדינות נוספות בעולם

הרובוט שמשגיח על פרס. צילום: ביה"ח שיבא
הרובוט שמשגיח על פרס. צילום: ביה"ח שיבא

באשפוזו הקודם שוחח הנשיא לשעבר וראה"מ לשעבר שמעון פרס עם רופאיו על התקדמות הטכנולוגיה – וכעת הרופאים המטפלים בו נעזרים ברובוט שיכול לעדכן אותם בנוגע למצבו בכל שעות היממה. הרובוט, שנקרא VITA, מיוצר על ידי חברה אמריקנית ונעשה בו שימוש בבתי חולים בארה"ב ובמדינות נוספות בעולם.

בחודשים האחרונים נכנס הרובוט לשימוש במחלקת הטראומה בשיבא ובמחלקה הנוירוכירורגית, שבה מאושפז פרס. גובהו של הרובוט 1.70 מטרים, והוא מצויד במצלמה ברמה גבוהה ובאביזרים נוספים. הרופאים הבכירים יכולים לשלוט בו מרחוק וכך לצפות בנתוני החולה, לכוון את המצלמה שעליו עד למרחק מילימטרים מהחולה ולשוחח עם הצוות ועם החולה עצמו. כמו כן מצויד הרובוט בחיישנים המאפשרים לו לנוע בהנחיית הרופאים ברחבי המחלקה עד למיטת החולה הרלוונטי.

"הוא נותן לי כרופא ראייה של החולה ברמה אודיו־ויזואלית גבוהה מאוד, גם כאשר אני נמצא מחוץ לבית החולים או כשאני בנסיעת עבודה", מסביר ד"ר יורם קליין, מנהל מערך הטראומה בשיבא, שהיה שותף להבאת הרובוט לשיבא. במקרה של פרס מאפשר הרובוט למומחים ממספר תחומים לקיים התייעצות רב־מקצועית, גם כאשר לא כולם נמצאים ליד מיטת החולה. "הרובוט הזה הוא העתיד ואנחנו בשיבא חלוצים בתחום זה. בעתיד הוא יוכל לסייע לבתי חולים בפריפריה, אולי לצבא, ולאפשר זמינות של רופאים בכירים ומנוסים מסביב לשעון", אומר ד"ר קליין.

אמש ביקר את פרס נשיא המדינה ראובן ריבלין, בירר אודות מצבו של הנשיא התשיעי והביע תקווה להחלמתו."אני בטוח שבשבת זו, בתפילות בית ישראל כולם, היתה תוספת מעומק הלב של תפילה להחלמתו של שמעון ידידי. שמעון אינו סמל, הוא נוכח כל כך ומוחשי בחיי היומיום של כולנו, בחיי כנשיא המדינה, ואני יודע שכל עוד הוא מחליט להילחם, אין קרב שלא יוכל לו".

בתוך כך, מצבו של פרס נותר כשהיה, קשה אך יציב, והבוקר יערכו הרופאים הערכת מצב במטרה לקבוע את המשך הטיפול בו.

תגובה אחת
  1. מתי ריבלין הדוס היה פעם אחרונה בבית כנסת להתפלל? רק אתמול כבודו אמר "בתי כ נ ס י ו ת " !

השארת תגובה