עובדי משרד החוץ ישבתו: "רה"מ מחסל אותנו"

אחרי תקופה ארוכה ללא שר מכהן קבוע, החל מהיום צפויים עובדי משרד החוץ להכריז על שביתה נוכח "חיסול משרד החוץ וחלוקת סמכויותיו" בידי רה"מ ושר החוץ נתניהו • יו"ר ועד העובדים חנן גודר:" יש חור בסירה והסירה טובעת. יצא חוזה על שירות החוץ"

נתניהו ברומא על הסכם טורקיה (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ)
נתניהו ברומא על הסכם טורקיה (צילום: עמוס בן גרשום לע"מ)

אחרי תקופה ארוכה ללא שר מכהן קבוע, החל מהיום צפויים עובדי משרד החוץ להכריז על שביתה בעקבות "חיסול משרד החוץ וחלוקת סמכויותיו" בידי ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו.

בנוסף מוחים העובדים על הפגיעה הקשה בתקציב המשרד וקיצוץ 120 תקנים. גם מינוי מקורבו דורי גולד למנכ"ל המשרד, לא הצליח למנוע את הפגיעה הקשה בסמכויות המשרד, וגם לא מנע קיצוץ 50 מליון שקל וביטול 120 תקנים של דיפלומטים ועובדים במשרד ובשגרירויות ישראל בחו"ל.

בעקבות זאת החליטו במשרד לבטל פעילויות שנגעו ליום השואה הבינלאומי ב-27 בינואר, הזמנה ואירוח של משלחות עיתונאים זרים בישראל עד סוף השנה, ופעילות בינלאומית בנושא יום הפליטות והגירוש מארצות ערב, שנקבע רק לאחרונה.

נתניהו צוטט בסוף השבוע כמי שתקף בשיחה את העובדים, ולשכת ראש הממשלה פרסמה אתמול הבהרה שלפיה "בכל הזדמנות וגם בתדרוכים עם גורמי התקשורת, ראש הממשלה שיבח את עבודת אנשי משרד החוץ. הוא מעריך את העבודה המסורה והמקצועית של עובדי משרד החוץ בארץ ובנציגויות בחו"ל, ולהם חלק חשוב בפיתוח הקשרים המדיניים של ישראל. ראיתי מקרוב את עבודת משרד החוץ בחזית המדינית בביקורי האחרון באפריקה ובבירות נוספות ברחבי העולם. אני מלא הערכה להישגים למען ביצור מעמדה הבינלאומי של ישראל וביטחונה".

הודעת ההבהרה לא הרגיעה את הרוחות. היום ידונו באסיפת עובדים בהמלצת הוועד להכריז על שביתה, שבמסגרתה ינסו למנוע את הגעתו של נתניהו לעצרת האו"ם בניו יורק.

יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, חנן גודר: "ראש ממשלה שמזלזל בעובדים שלו – שלא יתפלא שהם מזלזלים בו בחזרה. ראש הממשלה הזה נפגש איתי מתחילת הקדנציה לרבע שעה, והתחושה בקרב העובדים היא שהוא נחוש לחסל את שירות החוץ. נמאס לנו. הפכו את משרד החוץ למשרד מחוץ".

באסיפת עובדים סוערת שהתקיימה היום, אמר גודר: "יש חור בסירה והסירה טובעת. יצא חוזה על שירות החוץ".

במקביל נמשכת הפגיעה בסמכויות משרד החוץ. באחרונה מינה נתניהו עוד שני בכירים לעסוק בנושאים שקשורים למשרד: הראשון הוא השר צחי הנגבי, שמונה לשר במשרד ראש הממשלה שמטפל בנושאים מדיניים וביטחוניים. הנגבי ייצג את ישראל בפסגה מרובעת עם ירדן, הרשות הפלסטינית ויפן ביריחו לקראת הקמת פארק תעשייה בעיר. כמו כן הוא ייצג את ישראל בוועידת המדינות התורמות בניו יורק החודש.

במקביל מינה נתניהו את חבר הכנסת מייקל אורן (כולנו) לתפקיד סגן שר למדיניות חוץ במשרד ראש הממשלה. אורן אף יצא לשליחויות מדיניות באירופה ללא תיאום עם השגרירויות. נתניהו גם צירף את אורן לפגישותיו עם שרת החוץ של אוסטרליה ג'ולי בישוף – פגישה שבה השתתף גם השר הנגבי – ושר החוץ של נורבגיה בורגה ברנדה. סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי לא הוזמנה לאף פגישה. נתניהו גם צירף את אורן לפמליה שלו לעצרת האו"ם בניו יורק ב-21 בספטמבר.

לשכת ראש הממשלה לא הגיבה לפנייה בנוגע לשיגורו של אורן לחו"ל. אורן אמר כי פעילותו חסויה ברובה. לגבי תפקידו נמסר מלשכתו: "ח"כ אורן פועל לחזק את יחסי החוץ של ישראל במסגרת תפקידו כסגן שר למדיניות חוץ, לנצל את ההזדמנויות שנפתחות בפנינו ברחבי העולם ולרתום תמיכה בינלאומית לחיזוק היציבות באזורנו".

השארת תגובה