שקד: "פייסבוק הסירו 95% מהתכנים שביקשנו"

שרת המשפטים איילת שקד נאמה בכנס ללוחמה בטרור בהרצליה, וסיפרה על המאבק בהסתה ברשתות החברתיות. לדבריה, ישנה עליה בשיתוף הפעולה עם פייסבוק וגוגל ומרבית הבקשות להסרת תכנים מסיתיים נענות.

פייסבוק
פייסבוק

שרת המשפטים איילת שקד נאמה היום (שני) במסגרת הכנס ה 16 ללוחמה בטרור במלון השרון בהרצליה. במהלך נאומה חשפה השרה שקד את נתוני שיתוף הפעולה בין ישראל לפייסבוק וליוטיוב. על פי הנתונים, בארבעת החודשים האחרונים מאי – אוגוסט 2016, ישראל הגישה 158 בקשות להסרת תכנים לחברת "פייסבוק" ו- 13 בקשות לשירות "יוטיוב" של גוגל – כ-95% מהתכנים שישראל ביקשה להסיר בפייסבוק הוסרו על ידי החברה, ו- 80% מהתכנים ביוטיוב.

עם זאת, שקד ציינה שהדרך עוד ארוכה למלחמה בהסתה ברשת: "זה נתון מרשים. עם זאת, אנחנו מבינים שכמות ההסתה ברשת היא רבה יותר, ועלינו להמשיך ולהגביר את המאמץ, וכך נעשה. העמודים שהוסרו לבקשתנו זכו כל הזמן לתפוצה רחבה ובכל רגע שהם באוויר הם זוכים לשיתופים, תגובות ו"לייקים" נוספים. כך שעמוד מסית כזה למעשה הוא "מנוע צמיחה" תמידי לטרור אם לא גודעים אותו. מחיקת דפים מזוהי ארגוני טרור הביאה מבחינתנו לתוצאות משביעות רצון".

בשנים האחרונות, עם התפתחות הרשתות החברתיות, נוספה גם צורת לחימה שלישית – 'לחימה דיגיטלית' – לנתק את הטרור מ'צינור חמצן' נוסף משמעותי שלו – ההסתה ברשתות החברתיות. הלחימה הדיגיטלית והלחימה הכלכלית לא פחות חשובות מהלחימה הצבאית בטרור. משרד המשפטים בראשותי ניצב בראש המלחמה בטרור בזירה הכלכלית ובזירה הדיגיטלית. לטרור מודל 2016 צריך לתת מענה מודל 2016".

שקד הסבירה שהפעולות שלה במלחמה בטרור נמצאות במספר חזיתות: הקמת מחלקת סייבר בפרקליטות המדינה, שאחד מתפקידיה הוא עבודה מול הרשתות החברתיות, אתרי האינטרנט, במטרה להסיר תכנים פוגעניים ומסיתים. כחלק מפעולות המחלקה, נערכה היום בפגישה בין השרים איילת שקד וגלעד ארדן לבכירי פייסבוק העולמית.

החזית השניה היא "חוק הפייסבוק", שנועד לחייב, באמצעות צו הסרה, הסרת טכני טרור ותכנים אסורים נוספים המסכנים באופן ממשי את המדינה ואזרחיה. חזית נוספת היא באמצעות ענישה למסיתים עצמם. הפרקליטות הצבאית הגישה 120 כתבי אישום נגד פלסטינים על הסתה ופרקליטות המדינה הגישה למעלה מ- 50 כתבי אישום נגד מסיתים ברשת.

"הפעולות האלו מרתיעות", אמרה שקד. "אם מסירים תכנים מסיתים, אם מגישים כתבי אישום כנגד מסיתים ברשת, אנשים מבינים את המשמעות הפלילית של העלאת תכנים מסיתים לרשת ואת העונשים שהם עלולים לקבל. הם כבר לא יושבים רגועים בבית ויוצרים שיח של שנאה, הסתה וגזענות. הם כבר לא יכולים "להתחבא מאחורי המקלדת", להסתתר מאחורי חברות האינטרנט או להיתמם. מדינת ישראל מנהלת את הלחימה הדיגיטלית ב"טרור היחידים" מכל הכיוונים האפשריים – גם שיתוף פעולה עם החברות המובילות ואתרי אינטרנט, גם צו בית משפט במקרה של חוסר שיתוף פעולה, וגם ענישת המסיתים עצמם".

מלבד אלו, פעלה שקד באמצעות החוק למלחמה בטרור, שהצליחה לחוקק לאחר שהיה "תקוע" במשך שנים", וכן הקמה של היחידה לדיני מלחמה. לדבריה, הדברים הללו "גם מחזקים את מעמדה הבינלאומי של ישראל כחלק ממשפחת העמים ומהעולם המערבי, וגם מאפשרים לצה"ל חופש פעולה מקסימאלי".

השארת תגובה