מחקר: ארבעה פוסטים אלימים בכל דקה

דו"ח השנאה של קרן ברל כצנלסון המתפרסם הבוקר חושף נתונים קשים ועליה מדאיגה בכל הקשור לאלימות ברשת בקרב בני נוער • מהנתונים שפורסמו לרגל פתיחת שנת הלימודים, עולה, כי בכל דקה מועלים ארבעה פוסטים אלימים על ידי נוער ברשת

אנלייק דיסלייק פייסבוק
אנלייק דיסלייק פייסבוק

דו"ח השנאה של קרן ברל כצנלסון המתפרסם הבוקר (ראשון) חושף נתונים קשים ועליה מדאיגה בכל הקשור לאלימות ברשת בקרב בני נוער. מהנתונים שפורסמו לרגל פתיחת שנת הלימודים, עולה, כי בכל דקה מועלים ארבעה פוסטים אלימים על ידי נוער ברשת.

עוד עולה מהדו"ח כי מדי יום נכתבים ברשתות החברתיות בישראל כ-800 אלף פוסטים, כאשר 30% מהם נכתבים ע"י בני נוער בגילאי 13-18.

מתוך כ-240 אלף פוסטים הנכתבים מדי יום על ידי בני נוער, כ-2.5 אחוזים שהם כ-6,000 פוסטים, מוגדרים על ידי עורכי המחקר כפוסטים אלימים. פוסטים אלו מהווים קרוב ל-30% מכלל השיח האלים ברשת.

עורכי המחקר מוסיפים כי ביטויים אלימים נכתבים על פי רוב בתגובות קצרות בנות מילה עד 5 מילים ברשתות החברתיות.

ענת רוזיליו, מנהלת פרויקט דו"ח השנאה מסרה, "הנתונים שנחשפים היום מעידים על תופעה שורשית של אלימות שצומחת במימדים מפחידים מתחת לרדאר בקרב דור העתיק שלנו. הכתובת מתנוססת על קיר הפייסבוק של ילדי ישראל והאחריות לטפל בצמצום התופעה מחייבת את ההורים, את מובילי דעת הקהל ואת הרגולטור לפעול כל אחד בחלקת גן העדן שלו- כדי להוביל לצמצום התופעה".

הגורמים כלפיהם מופנית האלימות: חברים קרובים – 35%, שיח רכילותי (פנייה בגוף שלישי) – 18%, תגובה לתכנים אקטואליים – לרוב ימין/שמאל – 10%, שיח רכילותי על ההורים – 10%, שיח רכילותי על המורים – 7%, אחר – 8%.

Vigo סורקת מדי יום את כלל המדיה החברתית בישראל (בלוגים, פורומים, טוקבקים, פייסבוק, טוויטר ורשתות נוספות). כל השיחות נאגרות ונשמרות במיפוי טקסטואלי.

לצורך הניתוח נאספו כל הפוסטים שיש בהם ביטויי אלימות, מיזוגניה או קריאה לאלימות, באמצעות חיפוש טקסטואלי של 200 ביטויי אלימות על כלל הטיותיהם. הניתוח האיכותני מסתמך על קריאת מדגם מייצג רנדומלי ודיפרנציאלי.

השארת תגובה