חוק אזורי הרישום: חילוקי דעות בצמרת ש"ס

יו"ר ועדת חינוך, חה"כ יעקב מרגי מצהיר כי הוא הולך להעביר את חוק אזורי הרישום, אלא שחברו למפלגה, חה"כ יגאל גואטה מצהיר שהוא בכלל בעד פתיחת מוסדות לספרדים בלבד • דרעי ל'כל הזמן' "מרגי מונה לפעול מטעם ש"ס היכן שספרדיות מופלות לרעה"

אריה דרעי ויעקב מרגי
אריה דרעי ויעקב מרגי

חילוקי דעות בצמרת ש"ס: אמש (שני), הצהיר חבר הכנסת מרגי ל'כל הזמן' "כי יחוקק את חוק אזורי הרישום". לדבריו, "רק החוק ימנע את האפליה שאנו רואים בתחילת כל שנת לימודים". מרגי אף תקף את חברי הכנסת החרדים, "איפה כולם? בלעו את הלשון!. למה? זה לא עושה כותרות כמו הרכבת. למה אין זעקה שדי נמאס?! הכל יח"צ מזוייף".

אלא שהבוקר, בראיון לרדיו 'קול חי' אמר חברו למפלגה, חבר הכנסת יגאל גאוטה, "אם מוסדות החינוך האשכנזיים יואילו בטובם להפסיק לקבל ספרדים וספרדיות – הכל יהיה בסדר גמור". לדבריו, "האשכנזים ילכו למוסדות שלהם, הספרדים לשלהם, ושלא יעשו לנו טובות ושלא יתסיסו לנו בעיות. הם אשמים כי במידה מסוימת הם לוקחים את השמנת של השמנת של הספרדים".

חבר הכנסת הוסיף, "אני משתמש ברדיו שלך להגיד למנהלי המוסדות לא לקבל אף בת ספרדית. יש לך היום ארבעה סמינרים לתפארת בבני ברק, תעשו טובה אל תקבלו תנו לנו יש לנו בחורים ובנות לתפארת".

בראיון נוסף, הצהיר גואטה, "מעולם, בכל השנים שפעלתי למען הציבור, לא עזרתי לספרדי או ספרדייה שרוצים להתקבל למוסד לימוד אשכנזי. אני נגד זה ולא מאמין בזה. הפתרון חייב להיות לעזוב את המוסדות שלהם וללמוד במוסדות ספרדים".

רגע, אז בש"ס בעד אזורי רישום או בעד בניית מוסדות לספרדים בלבד. התבלבלנו. פנינו ללשכת יו"ר התנועה, השר אריה דרעי, לשאול את עמדתו בנושא, שם נמסר לנו תשובה פרווה ולא מחייבת.

״יו״ר שס השר אריה דרעי פועל כבר שנים נגד אפליית תלמידות ספרדיות וקרא לחברי התנועה לפעול נגד אפליית תלמידות ללא פשרות. השר דרעי מינה לפני מספר חודשים את ח'כ יעקב מרגי, יו״ר ועדת החינוך של הכנסת, לפעול מטעם ש״ס בכל מקום שתלמידות ספרדיות מופלות לרעה", נמסר ל'כל הזמן'.

"לפני כחודש כינס השר דרעי את ראשי הערים החרדיות כדי לדרוש מהם לפעול למנוע ביישוביהם תופעות אלה. בדיווחים שנמסרו לשר דרעי צויין כי בכל היישובים החרדים חל שיפור רב. ח'כ גואטה אמר בראיון שנערך איתו כי הוא פועל לקליטת תלמידות ספרדיות במוסדות ספרדיים".

כשפנינו למקורבי יו"ר ועדת החינוך, לנסות להבין האם יש חילוקי דעות בין מרגי לגאוטה, אמרו לנו "אין חילוקי דעות בין מרגי לגואטה, גם מרגי אומר שעדיף שכולם ילמדו במוסדות ספרדים. הבעיה היא שצריך להבדיל בין המצוי לרצוי. כיום הבנות הספרדיות הטובות הולכות למוסדות אשכנזיים, אז גואטה הצהיר שהוא לא עוזר להם. אבל זה לא הפתרון, הפתרון זה חוק אזורי הרישום".

השארת תגובה