נתניהו: "רוצים השכלה לכל ילדי ישראל, גם דתיים"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ספד בפתח ישיבת הממשלה לשר לשעבר פואד בן אליעזר: "יכולת להתחבר אל הבריות ולחבר, כמו שאני אומר, בין ה"רבאק" ל"וואלה", לציונות". על פתיחת שנת הלימודים: "לבצע מהפכה בחינוך". הוא התייחס גם למהפכת התקשוב במשרדי הממשלה

נתניהו
נתניהו

הממשלה קיימה היום ישיבה מיוחדת לרגל פתיחת שנת הלימודים ודנה בעניינים נוספים שעל הפרק. בפתח ישיבת הממשלה התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לפטירתו של השר לשעבר בנימין פואד בן אליעזר.

"היום יובא למנוחות חברנו פואד בן אליעזר", פתח נתניהו. "ששירת את המדינה ואת ביטחון ישראל במשך עשרות שנים, גם כלוחם, גם כמפקד מן השורה, גם כשר בממשלות ישראל. בין היתר הוא היה המפקד של סיירת שקד בזמן מלחמת ששת הימים, מושל דרום לבנון, מתאם הפעולות בשטחים, הוא כיהן כשר הביטחון בתקופת האינתיפאדה השנייה, הוא כיהן כשר התשתיות בין השאר בממשלתי.

"הוא היה בן נאמן לארץ ולמדינה, ואדם עם חן רב, חוש הומור בלתי רגיל, יכולת להתחבר אל הבריות ולחבר, כמו שאני אומר, בין ה"רבאק" ל"וואלה", לציונות. אני מאוד אהבתי אותו. אני בטוח שאני משקף באמת את תחושתם של כל השרים סביב השולחן, וגם אלה שאינם סביב השולחן, לפחות את רובם. יהי זכרו ברוך".

בהתייחסו לפתיחת שנת הלימודים אמר נתניהו: "ביום חמישי תיפתח שנת הלימודים בבתי הספר ובגני הילדים. אני בטוח שיש התרגשות עצומה בבתים רבים בישראל, קודם כל אלו שהולכים בפעם הראשונה, ואנחנו שותפים להתרגשות הזאת. כל אחד מאתנו זוכר את זה על עצמו, גם כילד או כילדה, וגם כהורה. זה באמת רגע מרגש.

"היעד שלנו הוא לבצע מהפכה בחינוך. המהפכה הזאת תהיה מבוססת על שני דברים, ואני מתמצת אותם במילים: מצוינות וציונות. מצוינות – כדי לאפשר לכל ילד וילדה לממש את הפוטנציאל שלהם, והפוטנציאל הזה בא לידי ביטוי בתחומים שונים, בכישרונות שונים. לכל אחד יש את היכולות הייחודיות שלו, כל אחד יכול להגיע למימוש מקסימאלי. זה התפקיד של מערכת החינוך. בין השאר זה מחייב גם את ההכנסה של מערכת הלימוד המקוונת והמכוונת, שמאפשרת למורים מעולים, הטובים ביותר בארץ ובעולם, להגיע אל הילדים בדרך שלא הייתה אפשרית לפני תקופת האינטרנט, אבל זה אפשרי היום. זה צריך להיות מאמץ על של מערכת החינוך.

"דבר שני, אמרתי ציונות, ובקיצור – מורשת. קודם כל לימוד התנ"ך. אנחנו חייבים לעשות מאמץ עליון, זה הבסיס שבגללו אנחנו כאן, בגללו היינו כאן, בגללו חזרנו לכאן, בגללו גם נישאר כאן. וכמובן, כל שאר מרכיבי המורשת שלנו, תולדות ומורשת ישראל, ותולדות עם ישראל. תולדות הציונות בעם החדש, טיהור השקר הגדול שנמצא כאן לגבי הזכות שלנו להיות בארץ הזאת, והצדק של היותנו כאן, עם ישראל בארץ ישראל. אלה דברים שהם חשובים, אבל גם מורשת אחרת – המורשת של פתיחת עם ישראל ותרומתו לעולם. ההשכלה הכללית, היסטוריה כללית, ולא רק של עם ישראל.

"אנחנו רוצים ילדים מחונכים, ילדים מחונכים במובן המלא של השכלה, שהם טעונים בהשכלה, בכלים הדרושים להתמודד בעולם החדש, כשרגליהם נטועות עמוק בקרקע של עמנו ובתולדות עמנו, כדי להבטיח את עתידנו. משימה קטנה של משרד החינוך.

"השכלה היא המילה הקריטית – השכלה. מי שיש לו השכלה, יהיו לו גם הכישורים, גם במחשוב וגם במתמטיקה, גם במדעים וגם באנגלית, וגם בהיסטוריה כללית. כן, כל אלו. אנחנו רוצים להנחיל את זה לכל ילדי ישראל, יהודים ולא יהודים, כאחד. ערבים, יהודים אמרתי, אבל אני אומר לכם: גם דתיים וגם חילונים. זה הבסיס לעולם החדש, זה הבסיס כמובן לעתידה של מדינת ישראל כאומה חזקה בין האומות.

אמרתי שהחינוך הוא בראש ובלב. התכוונתי – בראש, מבחינת היכולות הקוגנטיביות שלנו. בלב, מבחינת הערכים שאנחנו צריכים להנחיל לילדים שלנו. זה מה שמבטיח את הבסיס, האיתנות והצמיחה של החברה שלנו. כל הדברים שאנחנו מדברים עליהם, אפשר לסכם אותם, אתם יודעים, מורשת, תנ"ך, מתמטיקה, אנגלית. To be or not to be, כן? זה חשוב. ואנחנו will be.

ראש הממשלה דיבר גם על מהפכת התקשוב ואמר: "עכשיו, יש דבר שלישי שאנחנו עושים. אנחנו אומה חזקה בין האומות, אנחנו מחוללים את המהפכה של ה"סטארט-אפ ניישן", לא רק בתוך ארצנו אלא גם בעולם. אנחנו תורמים את התוכנה ואת האינטליגנציה המלאכותית למהפכות כבירות. אתם רואים את זה בכבישים, עם מערכות ניווט, אתם רואים את זה ברפואה, אתם רואים את זה בחקלאות, אתם רואים את זה במים. יש מקום אחד שלא רואים את זה – וזה שירותי הממשלה לאזרח. אז הגיע הזמן שה"סטארט-אפ ניישן" יגיע גם ל"סטארט-אפ גברמנט".

היום, אם אזרח הולך לקבל רישיון במקום מסוים, פונה לאיזה משרד, אומרים לו: "לא, תביא לי גם משהו ממשרד הבריאות", "תביא לי גם אישור ממשרד הפנים", "תביא לי גם אישור ממשרד הפנים", "תביא לי אישור מכך ואישור מכך". אנחנו הולכים לחולל מהפכה בעניין הזה. אנחנו הולכים לחייב את משרדי הממשלה לשתף ביניהם את המידע. האזרח לא צריך לרוץ מאשנב לאשנב, אלא המשרדים מחויבים לשתף ביניהם את המידע, כך שלאזרח תהיה רק תחנה אחת, one stop shop. זה אחד מהשינויים הגדולים שאנחנו עושים מתוך משרד רה"מ. מערך התקשוב שנמצא היום במשרד רה"מ מוביל את המהפכה הזאת, ומי שעוסק בזה זה המנכ"ל של משרד רה"מ, אלי גרונר. מהפכה גדולה.

השארת תגובה