כץ: "לא אתן יד לחילול שבת במשרד התחבורה"

שר התחבורה ישראל כץ בראיון בלעדי ל'כל הזמן' • על השבת: "במשמרת שלי יש הגנה ברורה על הסטטוס-קוו" • על החרדים, "יש לי חלק גדול בחידוש הברית עם החרדים לקראת הקמת הממשלה" • וגם: הקמפיין הממומן נגדו • הראיון המלא

השר ישראל כץ
השר ישראל כץ

במקום הכי רחוק מלשכת ראש הממשלה בירושלים – ברחוב המלאכה בתל אביב, יושב שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ. אלו לא רק העבודות המואצות בדרך תל אביב ירושלים – במנהרה, בכביש ובגשר – שמגדילות את המרחק הפיזי בין שתי הלשכות. זהו בעיקר המרחק הפוליטי שנוצר על רקע המשבר האישי בין השניים בעקבות ההצבעה במזכירות הליכוד שנקטעה בתגובת נגד כואבת של נתניהו. הייתה זו תגובה בלתי מידתית כמו התקיפה השבוע בעזה, ובשתי החזיתות, להבדיל כמובן, מסתמנת הבלגה.

כץ נחשב בשנים האחרונות כאיש החזק בליכוד, כזה שיושב מדי שבוע לצידו של נתניהו בישיבות הממשלה מעמדת כוח. הוא לא נזקק להזמנה מיוחדת של נתניהו לשבת על 'כיסא של אליהו' – המיועד לשרים שנתניהו חפץ בהאדרתם הזמנית, נכון לאותו שבוע. תוצאות העימות מול רה"מ בשבוע שעבר לא עשו טוב בלשון המעטה, אבל האיש שגדל על ברכי שרון למד שאת הגלגל לא עוזבים. כשנתניהו מיקד את האש, הוא ירד למנהרה הממוגנת של הרכבת – והמשיך לחפור.

יום לפני הפגישה עם רה"מ, פגשתי את כץ בלשכתו נטולת הגינונים בתל אביב. על הקיר מימין, לצד תמונת רה"מ ותמונת הנשיא עם הקדשה, תלויה תמונה מכתבה ששודרה בערוץ 2 עם הכיתוב 'הבולדוזר' – למזלו בלי חתימה של נוני. בחולצת גולף שחורה, וכוורת רוחשת סביבו, כץ משדר, גם אחרי המשבר שעבר, תחושה של עשייה בתוך ים של ברברת.

על המשבר בינו לבין רה"מ, כץ דיבר פעם אחת ולא יסף. על משבר השבת, כץ מדבר לראשונה. בשבועות האחרונים הוא מותקף בשל גל חילולי שבת שמתבצעים בעבודות התשתית של הרכבת – הכבדה והקלה. ראש הממשלה הופתע לגלות – או שמא, העמיד פני מופתע – כי העיתונאים החרדים משמיעים טענות נגד חילולי השבת שמתקיימים במשרד התחבורה. ביבי הופתע והגן על כץ בדרכו, כאשר בתום הפגישה התקשר לחברי הכנסת החרדים כדי להבהיר שהנושא בטיפולו.

נתניהו מתלונן על תקשורת כללית משחירה שאינה משקפת את המציאות הוורודה. כץ אינו קוטר, אבל על השבת הוא מדבר כיהודי מאמין המעיד על עצמו שהוא מניח תפילין מדי יום ביומו. אם לנתניהו ניתנה השבוע זכות דיבור נטולת הגבלה, אין סיבה שהדבר יימנע משר התחבורה שבמשך השנים נחשב לידיד הציבור החרדי. כאשר כץ משמיע את משנתו התחבורתית, מתגנבת המחשבה שלא רק הדחפורים בדרכים, אלא גם בזירה התקשורתית, חלק מחברי הכנסת החרדים, עשו כמה סיבובים בשבועות האחרונים.

"אני שר תחבורה מעל שבע שנים שמצליח לשמור על הסטטוס-קוו, יותר מכל שר שהיה לפני במשרד", אומר כץ, "הופעלו עלי לחצים, יצאו נגדי בקמפיין שדיבר על צורך ציבורי של אוכלוסיות חלשות שזקוקות לתחבורה בשבת אבל עמדתי על שלי. אני עושה זאת גם בגלל המחויבות הפוליטית אבל גם בגלל האמונה עמוקה שלי בזהותה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

• התחושה היא שדווקא בממשלת הליכוד צצות יוזמות שמסכנות את הסטטוס-קוו, כולל חוקים שחברי כנסת מהליכוד מנסים להעביר.

"זהו מאבק רב שנים ובכל פעם צץ מישהו מהמפלגות הדתיות-לאומיות וצצים עוד כמה משולי הליכוד שדורשים לאפשר תחבורה ציבורית בשבת. הרי לפני הקמת הממשלה, עשו קמפיין ממומן נגדי שאני יודע מי עומד מאחוריו".

• לפני שבוע היה זה ליצמן שהתלונן על קמפיין ממומן נגדו. אם גם נגדך ניהלו קמפיין, תן שמות. למה להשאיר את הקוראים במתח?

"לא אנקוב בשמות אבל לא חסרים גופים שהרפורמות שהובלתי פגעו בהם. קחו את מהפכת ייבוא הרכב, הרי היו פה השלכות בסכומים אדירים של כשלושים מיליארדי שקלים. כבר עברתי שלושה-ארבעה קמפיינים של גופים שונים ואני לא מתרגש. כשתקפו אותי אמרתי בתגובה: לכו להרצוג ותשאלו אותו אם הוא ישנה את הסטטוס-קוו במידה וירכיב ממשלה. הרי גם ברק, אלוני ולפיד לא שינו את החוק כשישבו בממשלה. עמדתי על דוכן הכנסת והקראתי מהחוק: שר התחבורה חייב לשקול שיקולים של מסורת ישראל בבואו לאשר או לא לאשר תחבורה בשבת".

שומר הברית

ישראל כץ אינו איש של אחד בפה ואחד בלב. את מה שהוא משמיע כאן לאוזן החרדית, הוא אומר גם בתקשורת הכללית. בקדנציה הנוכחית חברי הכנסת החרדים מעדיפים לעסוק פומבית, יותר בעניינים חברתיים ופחות בנושאים דתיים. כאשר כץ עלה על דוכן הכנסת כדי להגן על שמירת הסטטוס-קוו, וביקש את עזרת חברי הכנסת החרדים בנאום מקדים, הוא נתקל בתשובות מתחמקות של כמה מהם שהציעו לו לעלות ולשקף בנאומו גם את עמדתם.

בלשכתו של כץ אף יודעים לספר על נציג חרדי בתפקיד בכיר שנתבקש לפעול במסגרת תפקידו כדי להפסיק את חילולי השבת. המענה המתחמק שלו גלגל את הכדור חזרה לפתחו של שר התחבורה. בלשכת שר התחבורה נוצרה התחושה שיש כאלו שנמנעים מלעשות את המלאכה בעצמם ומחפשים 'חילוני של שבת', שיעשה עבורם את העבודה. מתחמקים ומתלוננים.

• מגיע לך בהחלט שכר שיחה נאה על האמירות החד-משמעיות, אבל לצד זאת אנחנו רואים התרחבות של תופעת התחבורה הציבורית בשבתות על ידי חברות פרטיות, חלק מזה בגיבוי הרשויות. זה קורה במשמרת שלך.

"במשמרת שלי יש הגנה ברורה על הסטטוס-קוו. הרי אני ביוזמתי כינסתי את ראשי הסיעות החרדיות עם גופי המקצוע, כדי למנוע כל תופעה של הפרת הסטטוס-קוו. לחלק ב' של הפגישה זימנתי את כל מנהלי החברות הגדולות. בעניין הזה צריך להבין, שמי שממונה על אכיפת חוק עבודה ומנוחה הוא שר העבודה, וגם אמרתי בכנות לחברי החרדים, שאני מצפה בכלים שלהם במשרדים נוספים, להפעיל את השפעתם".

• ומה עם התרחבות תופעת העבודות בקו הרכבת והרכבת הקלה בשבת? יש תחושה שלמשרד התחבורה אצה הדרך לעמוד ביעדים גם על חשבון העבודה בשבת, כולל בשבת הקרובה.

"בוא נתחיל עם הסיפור של הרכבת הקלה. הרי פורסם בשעתו שפנו אלי, ולאחר מעשה אמרתי שבניגוד לפרסומים אף אחד לא פנה אלי וגם לא הבטחתי. גם בעניין העבודות ברכבת ישראל, אני בוודאי לא נתתי ולא אתן שום היתר. אני עושה כל מה שאפשר כדי לשמר את הסטטוס-קוו אבל שוב, צריך לזכור שהממונה על היתר עבודה בשבת לפי חוק שעות עבודה ומנוחה הוא שר העבודה. היה אומנם בעבר שר עבודה בשם ישראל כץ, אבל לי אין שום יומרות לקחת את התפקיד ובפירוש החלק הזה אינו באחריותי".

• אתה שר תחבורה דומיננטי, בולדוזר בתחום, אין ספק שיש לך השפעה. אם רק היית רוצה העבודות בקו הרכבת לא היו מתבצעות.

"יש סטטוס-קוו ואני הראשון שמגן עליו נגד כל ההתקפות. זה נכון בכל התחומים שהם תחת אחריותי ללא יוצא מן הכלל. יחד עם זאת צריך לזכור שמדינת ישראל מתנהלת גם בשבת. על החסידים נאמר שהם לא נלחמו בשבת, אבל אצלנו יש תחומים קריטיים שהמדינה מאפשרת במסגרתם עבודה. אמרתי לחברי שר הבריאות יעקב ליצמן, הרי בבתי החולים נעשית עבודה וגם לא במקרים של פיקוח נפש. האם אתה עוקב באופן פרטני אחרי כל דבר, והוא אמר לי, לא. בכל מה שנוגע לתחום אחריותי, דוגמת הפעלת תחבורה ציבורית, ההנחיה שלי חד משמעית לשמור על הסטטוס-קוו. אני גם דואג לעמוד ציבורית מאחורי הדברים".

• איש לא חולק על מה שהיה בעבר, אבל בשבועות האחרונים יש תחושה שמשהו השתנה, ולא לטובה.

"העמדות שלי לא השתנו ונותרו כשהיו בכל הנושאים – ולא רק בסוגיית השבת. אתן לך דוגמה ממש מהתקופה האחרונה. כשדיברו לפני מספר שבועות בישיבת הממשלה על הליב"ה, הזכירו באותה נשימה את החרדים והערבים. דעתי ידועה, שהכל צריך להיעשות בהסכמה, אבל אמרתי שאינני אוהב להקל ראש בחינוך התורני ששמר עלינו כעם בתקופות הקשות ביותר, וצריך תמיד לזכור את העוצמות, ההיסטוריות והאינטלקטואליות, שהחינוך הזה מנחיל ואת העובדה שלימוד הגמרא מאפשר גם לימוד וקליטה מהירים כאשר בוגרי החינוך החרדי באים להשתלב. אמרתי זאת כשהשרים החרדים אפילו לא היו בחדר, כי זו דעתי והשקפת עולמי. אוהבים לדבר על פערים לימודיים ואמרתי פעם, לכו תבדקו נתונים. הרי לעשרות אחוזים מהמתגייסים לצה"ל בחינוך הרגיל אין עברית בסיסית של קרוא וכתוב".

• בוא נדבר על מספרים, ולא על מילים. הבעת בעבר תמיכה בהרחבת הקואליציה, האם אתה עדיין תומך בצירוף העבודה לממשלה והגדלת הקואליציה?

"לפני הפגרה הקודמת חשבתי וגם הבעתי את דעתי בפני ראש הממשלה, שאסור לנו לחזור אחרי הפגרה עם ממשלת 61. ממשלת 61 כבר אין ברגע שליברמן צורף לקואליציה. האם צריך להרחיב יותר? אני לא בטוח אבל לא שולל בשני תנאים, שלא תהיה התניה של הרחקת הבית היהודי ושלא ישנו את עקרונות הליכוד. במגבלות הללו, אין לי התנגדות אם זה נחוץ".

• אנחנו רואים את החיכוכים הבלתי פוסקים, בעיקר מול הבית היהודי ויש תחושה שככה זה לא יכול להימשך. כמה זמן להערכתך הממשלה תחזיק מעמד?

"אורך חיי הממשלה יכול להימדד בשאלה מי ממרכיבי הקואליציה יכול ללכת לבחירות כשהוא נמצא בתוך הממשלה ומי לא. המפלגה היחידה שלכאורה לא יכולה לצאת לבחירות כשהיא בממשלה היא כולנו – אבל ימים יגידו.

• כחלון עוד נראה כמו גורם יציב, יחסית לאחרים. עם בנט היחסים עולים על שרטון כל שני וחמישי.

"אני מתייחס לשותפות הפוליטית ולזהות האינטרסים. זו ממשלה הומוגנית כי זו השותפות הנכונה. זו בעצם אותה קואליציית 77' שבגין הקים, עם החרדים והציבור הדתי לאומי, שהחזיקה מעמד והוכיחה את עצמה. הרב שך הגן עליה בשעת מבחן – והוא עשה זאת בגלל שזו שותפות שיש לה בסיס. הרי קהל הבוחרים שלנו וגם רבים מהנציגים, כמוני למשל, הם אנשים שמחוברים למסורת באופן העמוק ביותר".

• ראינו איך החיבור ארוך השנים עם החרדים, בא לידי ביטוי בקדנציה הקודמת…

"קרה מה שקרה עם לפיד בקדנציה הקודמת, וזה הרי לא סוד שהדבר נכפה עלינו ולא בא מתוך בחירה. לכל אורך הדרך הבעתי עמדה נחרצת בעד חידוש השותפות עם החרדים והיה לי חלק גדול בחידוש הברית לקראת הבחירות והקמת הממשלה הנוכחית. בממשלה הזאת, וזאת אני אומר גם לזכותו של נתניהו, אנחנו מיישמים את ההבטחות במלואן בכל התחומים, והחרדים מקבלים את מה שקיבלו בדין לפני ממשלת לפיד. זו שותפות שעמדה במבחנים ולכן אני מעריך שהממשלה הזאת תעמוד גם במבחנים הבאים".

על המשפט הזה של כץ, היה חותם גם ראש הממשלה.

3 תגובות
  1. כל שבת יש עבודות באיילון, קרוב למחלף השלום

    חוץ מזה, הוא מחלל שבת בעצמו עם רכב שהמדינה משלמת עליו.

  2. כמה שאלות על שבת – ואפילו לא שאלה אחת על התחבורה הציבורית הגרועה ש"הבולדוזר" אחראי עליה.
    הגיע הזמן שהציבור החרדי יעזוב את הציבור הכללי לנפשו. ההתעקשות על תחבורה ציבורית בשבת רק מוסיפה חילולי שבת, ומגדילה את השנאה ליהודים שומרי תורה ומצוות.

  3. השר כץ אופורטוניסט שקרן וצבוע. הוא "מחלל שבת" עם רכב השרד שלו, אבל מונע מהציבור חסר המכוניות, שהוא לרוב חלש כלכלית, ליהנות בשבת כרמונו. אל תאמינו לו שהוא "שומר על השבת", כח הוא "מחלל שבת" במושגיכם, מה שהוא שומר זה על הכיסא שלו, וזה הדבר העיקרי שהוא עושה.

השארת תגובה