בתי הכלא הפרטיים בארה"ב ייסגרו: מניות החברות מתרסקות

סגנית התובעת הכללית בארה"ב הצהירה היום כי מסרה מזכר לבכירים במשרד משפטים לא לחדש חוזים או לצמצם חוזים קיימים מול החברות המפעילות בתי כלא פרטיים במדינה • בעקבות ההצרה קרסו מניות החברות המפעילות בכ-40%

בית כלא (אילוסטרציה)
בית כלא (אילוסטרציה)

במכה לחברות המנהלות את בתי הכלא הפרטיים בארה"ב: על פי דיווח בעיתון 'וושינגטון פוסט' משרד המשפטים האמריקני מתכנן להפסיק את השימוש בבתי הכלא הפרטיים.

במקביל, שיגרה היום (חמישי) סאלי ייטס, סגנית התובעת הכללית, הצהרה כי היא מסרה מזכר לבכירים במשרד המשפטים לא לחדש חוזים עם מפעילות בתי הכלא הפרטיים במדינה ולצמצם חוזים קיימים. "זהו הצעד הראשון בתהליך של צמצום ולבסוף הפסקה  של השימוש שאנו עושים בבתי כלא פרטיים", אמרה סגנית התובעת.

בעקבות ההודעה, הופסק המסחר במניות Geo Group ו-Corrections Corporation of America, שתיים מהחברות הגדולות המפעילות בתי כלא פרטיים במדינה. לאחר מכן חודש המסחר והמניות ירדו ב-20 אחוזים. בעקבות כך הופסק המסחר במניות שנית, לאחר מכן שוב חודש המסחר והמניות צללו ב-40%.

מוקדם יותר החודש פורסם דו"ח של משרד המשפטים האמריקני, לפיו בתי הכלא הפרטיים פחות בטוחים בהשוואה לבתי הכלא הממשלתיים. משרד המשפטים כבר החל בצמצום בתי הכליאה הפרטיים בפועל. כך למשל, סיפרה ייטס כי המשרד הפסיק התקשרות עם בית כלא פרטי של 1,200 מיטות.  "ההצהרה שנמסרה היום מדגישה צעדים שננקטו כדי לצמצם את ההסתמכות על מפעילי בתי כלא פרטיים", הוסיפה ייטס.

עד כה ירדו מספר האסירים הנתונים בבתי כלא פרטיים בארה"ב מ-220 אלף ב-2013 לכ-195 אלף כיום. על פי ההצהרה של סגנית התובעת, השאיפה היא לצמצם את מספר האסירים ביותר מחצי,: "הצעדים שננקטו ויינקטו בהמשך יובילו לכך שמספר האסירים הכלואים בבתי כלא פרטיים יצומצם ביותר מחצי בהשוואה ל-2013".

סוגיית בתי הכלא הפרטיים הגיעה גם למסע הבחירות לנשיאות, והמועמדת הדמוקרטית לנשיאות הילרי קלינטון כבר הצהירה שתפעל לסגור את בתי הכלא הפרטיים, במידה ותיבחר.

השארת תגובה