מחירי הדירות עלו ב-8% בשנה האחרונה

על פי הסקירה הרבעונית של השמאי הממשלתי מחירי הדירות ממשיכים לעלות • ברבעון השני של השנה עלו מחירי הדירות ב-2.5% לעומת הרבעון הקודם, וב-8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד • בתל אביב נרשמה עלייה של 13% לעומת הרבעון המקביל

בנייה - אילוסטרציה (צילום: ויקיפדיה)
בנייה - אילוסטרציה (צילום: ויקיפדיה)

משבר הדיור: בניגוד להצהרותיו של שר האוצר משה כחלון כי מחירי הדיור יירדו בקרוב, מחיר הדירות ממשיכים לעלות, כך עולה מהסקירה הרבעונית של השמאי הממשלתי טל אלדרוטי.

לפי הסקירה, ברבעון השני של השנה נרשמה עלייה של 2.5% במחיר הממוצע של הדירות, ובסך הכל עלייה של 8% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. מדובר בעלייה חדה של המחירים, שכן ברבעון הראשון נרשמה עלייה של 1.6%.

 

עוד עולה מהסקירה, כי מחירי הדירות בתל-אביב עלו ברבעון השני ב-4%, לעומת הרבעון הראשון של השנה, וב-13% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. המחיר הממוצע לדירת 4 חדרים עומד על 3.091 מיליון שקל. עיר נוספת בה נרשמה עלייה של כ-13% לעומת הרבעון המקביל ב-2015 היא אשקלון. המחיר הממוצע לדירת ארבעה חדרים בעיר הדרומית עומד על 1.135 מיליון ש"ח.

לעומת זאת, בירושלים נרשמה ירידה של כ-3% לעומת הרבעון המקביל אשתקד, ועלייה של אחוז אחד לעומת הרבעון הקודם. מחיר ממוצע של דירה של ארבעה חדרים בבירה עומד על 1.948 מיליון ש"ח. בחיפה וברחובות לא חל שינוי לעומת הרבעון הקודם, ומחיר ממוצע של דירת ארבעה חדרים בחיפה עומד על 1.374 מיליון ש"ח וברחובות על 1.531 מיליון ש"ח.

 

באשדוד נרשמה עלייה של 5% ברבעון השני לעומת הרבעון הקודם, ועלייה של שבעה אחוזים לעומת התקופה המקבילה ב-2015. מחיר ממוצע של דירת ארבעה חדרים בעיר עומד על 1.464 מיליון ש"ח. כפר סבא רשמה גם היא עלייה של חמישה אחוזים לעומת הרבעון הקודם, ובסך הכל עלייה של 8 אחוז לעומת הרבעון המקביל אשתקד. מחיר ממוצע של דירה ארבעת חדרים בעיר עומד על 1.859 מיליון ש"ח. רמלה רשמה עלייה של עשרה אחוז לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ומחיר ממוצע של דירת ארבעה חדרים בעיר עומד על 1.293 ש"ח.

בלשכת השמאי מסבירים את העלייה, בטענה כי ברבעון השני טרם באו לידי ביטוי השפעות תוכנית 'מחיר למשתכן', בין היתר משום העובדה שמספר נמוך יחסית של דירות הגיע עד כה אל הצרכן הסופי וכן בשל מיעוט פרויקטים מסוג זה בערים הנסקרות.

מלאי הדירות החדשות נכון לחודש מרץ 2016, עומד על כ- 28,000 יחידות דיור, מדובר בעלייה קלה ביחס למלאי ברבעון הקודם. היקף המשכנתאות שנטל הציבור בחודש יוני 2016 עמד על כ- 5.6 מיליארד שקל, גבוה במעט מהממוצע בשנה האחרונה.

יש לציין, כי ע"פ מדד מחיר הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שפורסם אמש,מחירי הדירות רשמו בחודשים מאי-יוני ירידה של 0.3% לעומת החודשים אפריל-מאיר. מדובר בירידת המחירים הראשונה שנרשמה מאז אוגוסט 2015.

השארת תגובה