כחלון: "מחירי הדירות יירדו – בועה שתתפוצץ"

שר האוצר חגג את ניצחונו בהעברת התקציב הדו-שנתי בישיבת הממשלה האחרונה בשורת ראיונות לכלי התקשורת השונים • "מחירי הדירות בסוף יירדו. זה תהליך" • על לפיד: "שימשיך לדבר ולהסתובב בעולם, לא על כלכלה"

משה כחלון. צילום: הכנסת
משה כחלון. צילום: הכנסת

אחרי העברת התקציב לשנתיים הבאות בישיבת הממשלה שהתקיימה בסוף השבוע, חוגג הערב (שני) שר האוצר משה כחלון את נצחונו ויוצא בשורה של ראיונות בכלי התקשורת השונים. במהלך הראיונות התייחס כחלון למשבר הדיור, "מחירי הדיור יירדו, הבועה תתפוצץ בקרוב".

"מחירי הדירות בסוף יירדו. זה תהליך, כבר שיווקנו 40 אלף דירות. גם מעלית מגיעה בסוף למטה. אין דבר שלא יירד. הבועה הזאת תתפוצץ. לא חסרות דירות", אמר שר האוצר בראיון לערוץ 2.

כחלון התייחס למס על דירה שלישית: "המס על הדירה השלישית לא פופולרי, למה השרים לא עשו את זה קודם? אני נלחם עבור הזוגות הצעירים לא עבור עצמי", הבהיר השר. "במקום השוכר אני הייתי עוזב את הדירה לדירה אחרת. יש דירות להשכרה ומכירה ולא חסרות דירות. אנשים מנצלים מצוקה וגם הקבלנים מנצלים מצוקה". בראיון לערוץ 10 הוסיף כחלון, כי בכוונתו להעניק תמריצים לבעלי שלוש דירות, בכדי לעודד אותם למכור את דירתם.

בראיון אחר לאתר וואלה, הסביר שר האוצר, "יש בסך הכול 50 אלף בעלי דירה שלישית, וכל שוק השוכרים מורכב מ-800 אלף בני אדם. אם משכיר רוצה להעלות שכר דירה, תמיד השוכר יכול לשכור דירה אחרת. אין שום סיבה שמחירי השכירות יעלו. אנחנו נלחמים את מלחמת הזוגות הצעירים, כדי שתהיה להם תקווה לרכוש דירה".

למרות ההצהרות האופטימיות, סירב שר האוצר  לנקוט בתאריך שמחירי הדירות יירדו: "אנחנו בונים כפול ממה שבנו ב-2009, היום מתכננים פי 3 ממה שתכננו ב-2009. יש מלאי תכנוני גדול לשנים הבאות, אפשר להביא חצי מיליון עולים עוד 4 שנים ויהיו להם דירות. תנו לתהליך לפעול, תנו לזה להבשיל. אני נבחנתי על זה ואתן דין וחשבון לציבור".

במהלך הראיון לערוץ 2 הצהיר שר האוצר "לא אתמוך בשום חוק שיגביל את חופש הביטוי, חופש העיתונות או פגיעה בדמוקרטיה. נראה את החוק ונחליט. אם תהיה פגיעה בדמוקרטיה מפלגת כולנו לא תתמוך בו".

כחלון התייחס לביקורת של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד: "קצת צניעות. שימשיך לדבר ולהסתובב בעולם, לא על כלכלה. הוא העלה את המסים, המכסים ואת מחירי האלכוהול, ואנחנו עשינו את הפעולה ההפוכה. אני נותן הרבה לצמיחה למשק, מוריד מסים ומכסים. אני נותן יותר לגופים החברתיים.

בהתייחסות לתמלילי ישיבת הממשלה על דחיית התאגיד אמר כחלון: "הייתה דרמה והשרים יצאו מפרופורציות וגידופים. היו מעל 30 מעלות בירושלים והחום השפיע עליהם. המלצתי להם לצאת לחופשה".

למרות הביקורת על חבריו לממשלה, הצהיר שר האוצר בראיון לאתר וואלה כי הממשלה לא תתפרק בקרוב. "יש כמובן חיכוכים בין בנט לראש הממשלה, אני לא מתעלם מזה. אבל כשמסתכלים בגדול, אין סיבה לפרק את הממשלה או ללכת כרגע לבחירות. אני לא מעריך שיהיו בחירות לפני 2019. העברנו תקציב דו-שנתי בהסכמה מלאה, זה יעבור בכנסת בהסכמה רחבה, ואין שום סיבה שתהיינה בחירות", אמר.

כחלון דחה אפשרות של חבירה להקמת מפלגה חדשה עם משה יעלון וגדעון סער. עם זאת, לא שלל זאת על הסף. "על כל ספקולציה נדבר שלושה חודשים לפני הבחירות. אבל כרגע זה לא יהיה. הקמנו מפלגה שיש לה מקום במפה הפוליטית של ישראל כדי לרוץ בבחירות הבאות. אני כרגע לא בונה מפלגה. יש לי מפלגה מצוינת עם אנשים טובים, אנחנו רצים קדימה ועובדים".

3 תגובות
 1. נמאס לנו ולכן מפגינים ב"מחאת הדיור הגדולה" (חפשו בפייס ). 18.8.כיכר רבין.
  חברים יקרים, אנא היכנסו ל EVENT של ההפגנה אשרו הגעה בלחיצה על GOING ושלחו הזמנות לכל חבריכם ע"י INVITE, דיי נמאס לגור בדירות מעופשות בשכירות מטורפת ו מחירים לקנייה לא שפויים!! להלן לינק (להשקיע כמה דקות להזמין חברים בבקשה!!) : https://www.facebook.com/events/1760914134182646/

 2. נמאס לנו ולכן מפגינים ב"מחאת הדיור הגדולה" (חפשו בפייס ). 18.8.כיכר רבין.

 3. מחירי הדירות לא ירדו בקרוב כי להרבה גורמים במשק אין שום ענין לירידת מחירים מהסיבות הבאות?.
  מחירי הקרקע מטורפים שנגרמו ע"י המנהל.
  לקבלנים אין שום רצון להוריד מחירים.
  ציבור שיש ברשותו דירות אינו מעונין שערך הנכסים שלו ירדו.
  לא נראה שמר נתניהו רוצה שכחלון יצליח ויעיים עליו.
  תוכניות פנוי ובינוי לא זזות. כי הקבלנים רוצים לרכוש בזול מאוד ולמכור מאוד ביוקר.

השארת תגובה