דגני: "כשפוליטיקאי עובד יש מי שיודע להודות על זה"

פרופ' אבי דגני, ראש מכון הסקרים גיאוקרטוגרפיה בראיון מיוחד בעקבות עליית יהדות התורה בסקרים • "המעשים של נציגי הציבור החרדים מוצאים חן בעיני המצביעים – ומביאים מנדטים"

ח"כ משה גפני. צילום: דוברות ועדת הכספים
ח"כ משה גפני. צילום: דוברות ועדת הכספים

נדמה שאפילו ראשי 'יהדות התורה', שהסקר של פרופ' אבי דגני ממכון הסקרים 'גיאוקרטוגרפיה' החמיא להם במיוחד, סירבו לקבל את הנתונים. "לפיד יקבל 22 מנדטים, בדיוק כמו שאנחנו נקבל 11 מנדטים", אמר השבוע שר הבריאות יעקב ליצמן בראיון לתקשורת על הסקר החדש שהוצג השבוע.

בראיון ל'כל ישראל' (שיפורסם בגיליון יום שישי הקרוב), מנסה פרופ' אבי דגני, מי שערך את הסקר האחרון שעורר סערה בתקשורת השבוע, להסביר את הנתונים.

דגני: "יצא לי לדבר על זה גם אחרי הסקר הקודם. צריך להבין: זו תופעה שקרתה לא רק השבוע, אני מסתכל על הנתונים האלה לאור שלושת החודשים האחרונים, ובשלושה חודשים האלה ראיתי את יהדות התורה נעה: 9 מנדטים, 11, 10 ו-13. בכל סקר היא מסתובבת סביב המספרים האלה, עוד אחד או פחות אחד, ומה שלא יהיה זו בוודאי עליה גדולה מה-6 מנדטים שיש להם כיום".

"כאשר בסקר הראשון ראיתי איך היא עולה מ-6 למנדטים, היה לי הסבר לזה. זה אמנם פירוש שלי ואפשר להתווכח אתו, אבל בכל זאת ההסבר שלי מבוסס בחלקו על בדיקות ושאלות ששאלנו את הנסקרים: שניים-שלושה מנדטים, באותם סקרים ראשוניים בשלושת החודשים האלה, הם קיבלו קרוב לודאי מש"ס ומאלה שהצביעו לאלי ישי, כי ש"ס ירדה באותם סקרים ל-4 ו-5 מנדטים, והדבר השני שהגדיל את המנדטים שלה בסקרים האלה, הוא כנראה שמעשיו של שר הבריאות יעקב ליצמן מוצאים חן בעיני הרבה מאד אנשים. הציבור הרחב יודע מה עושה לעצמן ורואה שהוא עובד למען הציבור. הסיפור שלו מראה, שכאשר פוליטיקאי עובד למען כולנו ובעיקר למען החלשים, כי למענם צריך לעבוד יותר, יש מי שיודע להודות על זה".

דגני מדגיש: "אנחנו גם שאלנו את כל מי שאמר שהוא חושב להצביע 'יהדות התורה', מדוע, וכל אחד נתן תשובה אחרת. אז החלק הגדול מאלה שאמרו 'יהדות התורה' אמרו כצפוי שזה 'בגלל שהרב אמר', 'בגלל שאני חרדי' וכו'. אבל אחוז גדול אמרו את מה שאמרתי קודם, שליצמן עושה. ואולי אני יכול אפילו להכליל לא רק אותו אלא את כל 'יהדות התורה', כי דיברנו על 'יהדות התורה' ולא על ליצמן, וגם גפני עושה למען הכלל. הציבור רואה את זה ומתנהג בהתאם, וזה אות של כבוד וגם סימן לפוליטיקאים אחרים".

* הראיון המלא עם פרופ' אבי דגני יתפרסם ביום שישי ב-כל ישראל *

השארת תגובה