עליית מדרגה: כוחות בריטים תועדו בסוריה

הטלוויזיה הבריטית שידרה תמונות של כוחות הצבא הבריטי בעיירה בעיירה אל-תנאף בדרום-מזרח סוריה • דובר "צבא סוריה החדש" סירב להתייחס לתמונות, אך הוסיף כי הכוחות הבריטים מאמנים את לוחמי הצבא

לוחמי חיל הנחתים המלכותי באפגניסטן בשנת 2009
לוחמי חיל הנחתים המלכותי באפגניסטן בשנת 2009

האם כוחות הקואליציה מעלים שלב במלחמה בסוריה? על פי תיעוד ה-BBC התשובה היא כן. ערוץ הטלוויזיה הבריטי שידר אתמול (שני) תמונות בלעדיות של חיילים בריטים בפעילות צבאית בסוריה. מדובר בעדות הראשונה של מעורבות כוחות בריטים בלחימה קרקעית במדינה הנמצאת במלחמת אזרחים כבר חמש שנים.

לפי BBC התמונות צולמו בחודש יוני האחרון, הכוחות הבריטים המיוחדים מאבטחים את בסיס המורדים בעיירה אל-תנאף בדרום מזרח סוריה, לאחר מתקפה של ארגון המדינה האסלאמית (דאע"ש) בעיירה. מתקפה בה נרצחו תשעה מורדים מתונים. הכוחות הבריטים תועדו שהם נושאים ארסנל נשק רחב, הכולל רובי צלפים וטילים נגד טנקים. עם זאת, עדי ראיה אישרו, כי תפקיד הכוחות בעיירה הוא הגנתי.

על פי הדיווח, הכוחות שהוצבו בירדן השכנה חצו את הגבול לסוריה כבר במהלך חודש יוני האחרון. דובר "צבא סוריה החדש" סירב להתייחס לתמונות הכוחות הבריטים, אך הכיר בכך שהם מסייעים ללחימה. "הכוחות המיוחדים של השותפים הבריטיים והאמריקניים שלנו מאמנים אותנו. אנחנו גם מקבלים נשק וציוד מהפנטגון וגם סיוע אווירי", אמר הדובר.

מחמוד אל-סלאח, מפקד בכוחות המורדים, אמר גם הוא,  כי תפקיד הכוחות הבריטים הוא סיוע בלבד, "הם עוזרים לנו בנושא הלוגיסטיקה, כמו מבני הגנה ששומרים על הבונקרים. דאע"ש תוקפים אותנו בכל שעות היממה".

עד כה, המערב נמנע מלהתערב קרקעית בלחימה. התכנית בהובלת הפנטגון היא לאמן כוחות מורדים מתונים, על מנת שהם יילחמו בדאע"ש, אך התכנית נחשבת לכישלון, אחרי שרבים מהמורדים נחטפו או מסרו את הנשקים. גם הכוחות שנשארו, לא נחלו הצלחות מזהירות. צבא סוריה החדש, המאגד את המורדים המתונים, נכשל עד כה בניסיונות לשבש את פעילות דעא"ש בגבול סוריה – עיראק.

אמש, במקביל לשידור התמונות, הובילו ארה"ב, בריטניה, צרפת, אוקראינה וניו זילנד, ישיבה שלא מן המניין של מועצת הביטחון שעסקה בלחימה בחלב, הבירה הכלכלית של סוריה טרם המלחמה, שנמצאת כעת במוקד הקרבות בין צבא סוריה לכוחות המורדים.  סמנתה פאוור, שגרירת ארה"ב באו"ם, אמרה כי ארה"ב קוראת לרוסיה להפעיל לחץ על בשאר אסד לסיים את המצור על העיר. היא הוסיפה, כי על מועצת הביטחון להבטיח שהאזרחים בחלב לא יישארו ללא סיוע הומניטרי.

כ-250 אלף אזרחים עדיין נצורים בחלק המזרחי של העיר, למרות הכרזות המורדים על סיום המצור. הכוחות הסורים מפגיזים את האזור בלי הפסקה והאזרחים לא יכולים לצאת מן העיר. העיר סובלת ממשבר הומניטרי חמור. רופא שביקר בעיר בחודש שעבר סיבר למועצת הביטחון, כי 15 מתקני רפואה במזרח העיר הופצצו. לדבריו, בעיר נותרו 35 רופאים בלבד ורבים מהפצועים מתים בשל מחסור בציוד רפואי.

השארת תגובה