שיתפתם פוסט משמיץ? לא תתבעו על לשון הרע

לראשונה בית משפט בישראל דן בשאלה, האם אדם שעשה לייק או שיתף פוסט יכול לתובע תביעת לשון הרע ודיבה באופן אישי • ביהמ"ש קבע כי לא ניתן לתבוע את המלייק או המשתף וכי זה אינו נחשב פרסום כמתחייב מהוראות החוק • השאלה נידונה בתביעה של מקומון נגד שני אנשים ששיתפו פוסט משמיץ

פייסבוק
פייסבוק

תשתפו: לראשונה בית משפט בישראל, דן בשאלה הרלוונטית כל כך, האם מי שעשה לייק או שיתוף לפוסט שכתב אדם אחר, נחשב בעצמו כפי שפרסם לשון הרע ודיבה, ויהיה ניתן לתבוע אותו באופן אישי.

התובעת, נידיילי תקשורת בע"מ, עוסקת, בין היתר, גם בהוצאה לאור של עיתון שבועי בשם "המקומון רמת גן גבעתיים" הגישה תביעה כספית כנגד הנתבעים לפיצויים על סכום של 6,400,000 שקלים, וזאת בשל טענתה כי התובעים יצרו ופרסמו בזדון עשרות פרסומים משמיצים ומכפישים כנגד המקומון, המהווים, בין היתר, עוולה לפי חוק איסור לשון הרע.

הנתבעים הודו כי לחצו על כפתור השיתוף לגבי הפרסום הראשון בו מופיעה תמונת המקומון מושלך לפח אשפה לצד 4 שורות מלל כאשר כל אחת מהן נפתחת במילה "הזיבלון", וכן הודו כי סימנו לייק לסטטוס הראשון של קבוצת פייסבוק שפרסמה תמונת כלב עושה צרכיו על המקומון.

בית המשפט מנתח את חוק איסור לשון הרע, וקובע שלאור החידושים הטכנולוגיים יש להתאימו למציאות המשתנה, והכלים שקיימים בו אינם בהכרח מתאימים לעולם האינטרנט המתפתח בכל רגע. בית המשפט גם התייחס למקרים הקשים (שיימינג או פגיעה בקטינים) – תוך קביעת מבחן הפגיעה החד משמעית .

בית המשפט קבע: כל פרסום (של לשון הרע) הוא ביטוי לשון הרע; לא כל ביטוי (לשון הרע) הוא פרסום. כלומר כי מי שמלייק או משתף לשון הרע, אינו מתחייב בחוק, מאחר ואין במקרה זה כל פרסום – המתחייב מהוראות חוק איסור לשון הרע, על אף שעצם הלחיצה על לייק או שיתוף – מפיצה את הסטטוס הפוגעני לחברים נוספים ומרחיבה את מעגל התפוצה שלו.

 

תגובה אחת
  1. סוף סוף חוק הגיוני, כל הכבוד לבית משפט. בעולם הדיגיטלי יש מלא פרצות שאנשים מנסים לנצל לטובתם. אבל עם זאת אנשים לא משתמשים גם בחוק לטובתם, לשון הרע ברשת זה דבר נפוץ לצערי, והרבה אנשים לא מכירים את החוק, אתם צריכים לפנות למי שפגע בכם להוריד את הפרסום, ואם הוא לא מוריד את הפרסום את יכולים לתבוע אותם. יכול להמליץ לכם על עורך דין שמתמחה בלשון הרע: מוטי שחר http://www.mtts-law.co.il/ תפנו אם אתם נתקלים בתופעה.

השארת תגובה