גפני: "כיום לפיד מתחרט על הצעדים ההם"

בראיון לעיתון הכלכלי 'דה מרקר' הצהיר ח"כ גפני: "דאגנו לבטל את כל הגזירות של לפיד נגד החרדים" • על סירובו לכהן כשר: "תפקיד הזה מתאים לי יותר מאשר לכהן כשר" • וגם: מי לימד את שפיר לערוך פיליבסטר

משה גפני. צילום: הכנסת
משה גפני. צילום: הכנסת

יו"ר ועדת הכספים, חבר הכנסת משה גפני, התראיין הבוקר (שני) לעיתון הכלכלי 'דה מארקר' והתייחס למשבר הדיור, לתקציב הדו-שנתי ולחרטה של יאיר לפיד.

"יהדות התורה לא יורה בנגמ"ש", אמר חבר הכנסת למראיין והתייחס למריבות בתוך הקואליציה: "אני יושב על הטריבונה". לדבריו, אחרי שהתקציב הדו-שנתי יעבור,  "לאף אחד אין אינטרס לפרק את הממשלה". חבר הכנסת הסביר שלחרדים בוודאי שאין אינטרס כזה, "דאגנו לבטל את כל הגזירות של לפיד נגד החרדים. הממשלה הקודמת היכתה בציבור החרדי ללא רחם. משיחות שהיו לי עם לפיד התרשמתי שכיום הוא מתחרט על הצעדים ההם".

על סירובו להתמנות לשר הכלכלה אמר יו"ר ועדת הכספים: "שר עוסק בדרך כלל בנושא אחד שהוא תחום משרדו. יו"ר ועדת הכספים מטפל במכלול רחב של נושאים ויש לו אפשרות להשפיע, למשל למנוע סגירת מפעלים. אין לי את מנעמי השלטון. אני נהנה כיו"ר ועדת הכספים והתפקיד הזה מתאים לי יותר מאשר לכהן כשר, מכיוון שאני יכול לשרת את הציבור במגוון נושאים".

חבר הכנסת התייחס לנוהל העברות התקציביות בוועדה שבראשותו, "מטבע הדברים יש פעמים רבות מתח טבעי בין התפקיד של שר אוצר, שמייצג את הממשלה, לבין התפקיד שלי, שמייצג את הכנסת. אבל בתקופה הזאת אין מתח בוועדה, שאישרה באחרונה העברת מיליארדי שקלים. השינויים אושרו לאחר שמשרד האוצר החל לשלוח את הפניות התקציביות לוועדה הכוללות פירוט כולל לגבי השנים האחרונות. כיו"ר הוועדה בקדנציה הקודמת, ב–2009–2013, ישבתי לבד בדרך כלל ובמשך כחצי שעה אישרתי את פניות האוצר לשינויים בתקציב. אבל הדור השתנה ודברים השתנו. הסברתי לאנשי אגף התקציבים שכיום חברי הכנסת רוצים לדעת מאין בא הכסף ולאן הוא מופנה, ולא לאשר העברת כספים ועודפים באופן אוטומטי. לאגף התקציבים באוצר לקח הרבה זמן להבין את זה".

גפני הוסיף כי בכוונתו לשבת בקרוב עם חברי הכנסת ועם אנשי אגף התקציבים כדי לבדוק אם הנוהל החדש המופעל בוועדה, לפיו משרד האוצר ונציגי המשרדים מעבירים הסברים בכתב על העודפים בשלוש השנים האחרונות ומעבירים יותר מידע על הפניות השוטפות. "ייתכן שצריך לרכך את הנוהל", הוא אומר. הוא הוסיף ודחה את הטענות כי השתמש בדחיית העברות התקציביות כקלף מיקוח להגדלת התוספות למגזר החרדי,  "מי שאומר כך טועה. הראיה לכך גם לאחר שהוגדלו התקציבים, כפי שנקבע בהסכמים הקואליציוניים, המשכתי להתעקש על קיום הנוהל".

בין שלל הנושאים התייחס גפני למשבר הדיור, "כשאני מסיים תפילה בבית הכנסת בבני ברק מקיפים אותי מתפללים ומשמיעים את רוגזם על הממשלה, שהבטיחה להוריד את מחירי הדירות אך זה לא קרה. אני מנסה להסביר להם שהממשלה מטפלת בנושא בכל כוחה, אבל עדיין לא הגענו למצב שהמחירים מתחילים לרדת. זה לא מספק אותם" .

לדבריו, "זו שגיאה להציב את המשימה הזאת כאג'נדה ולטפח בקרב הציבור תקווה לפתרון מהיר. אני לא מעביר ביקורת על שר האוצר או על שר השיכון, אבל אסור לטפח אשליות בקרב הזוגות הצעירים שהמחירים יירדו מהיום להיום. צריך להבין שהדבר עלול לקחת זמן, ולרבים מהזוגות הצעירים אין את הזמן הזה. עם זאת, צריך לזכור שלראשונה מגיעה ממשלה שלא רק אומרת אלא עובדת במלוא כוחה להפחית את מחירי הדירות ומוכנה לוותר על הכנסותיה ממכירת הקרקעות".

על השאלה, "איך הגענו למשבר כל כך קשה בתחום הדיור?", ענה חבר הכנסת: "ברגע שהמדינה יצאה משוק השיכון, הוא הפך להיות שוק חופשי פרוע וללא שום מגבלה. אין דין אחד למי שקונה דירה במעלות לבין מי שקונה דירה במגדלי אקירוב בת"א. הממשלה לא יכולה לומר שיש שוק חופשי ולתת למחירים לעלות — וכך לגרום לקטסטרופה חברתית בלתי ניתנת לשליטה. אחרי שהמדינה הפסיקה את הסיוע והעידוד לזוגות צעירים, לא נבנו מספיק יחידות דיור והמחירים עלו. כעת באים עם תירוצים כלכליים ומסבירים למה המחירים עלו".

יו"ר ועדת הכספים התייחס להצעת המס החדשה של שר האוצר על בעלי 3 דירות ומעלה, "המס הזה לא יוזיל את מחירי הדיור. כדי להוזיל את מחירי הדיור יש לנקוט צעדים אחרים. מצבם של אלה שיש להם כמה דירות לא ישתנה כתוצאה מכך, ויש הערכה שהמס החדש יוטל בסופו של דבר על השוכרים". לדבריו, "משרד האוצר מעריך כי מיסוי על בעלי שלוש דירות ויותר יכניס לקופת המדינה כ–800 מיליון שקל בשנה — אבל מעבר לכך לא הולך לקרות שום דבר. צריך לזכור כי שתי הממשלות האחרונות העלו את מס הרכישה על דירות להשקעה והתוצאה לא היתה מרנינה, לא ראינו שמחירי הדירות ירדו כתוצאה מכך". עם זאת, יש לציין כי במספר המשקיעים בשוק הדיור נרשמה ירידה חדה.

"לא רק שיש להגדיל את היצע הדירות למכירה, כפי שפועל שר האוצר, משה כחלון. המדינה צריכה לסבסד את מחירי הדירות. למשל, לתת מענקי מקום לזכאים, כלומר הלוואה עומדת שתיהפך למענק אם הזכאי יתגורר בה למשך כמה שנים. על הממשלה להיות מעורבת ולתת סיוע לזכאים, במיוחד בפריפריה", אומר גפני.

חבר הכנסת מפנה ביקורת הביקורת גם אל נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, ואל המפקחת על הבנקים, חדוה בר. "הריבית במשק אפסית אבל הריבית על המשכנתאות עולה באופן שאי אפשר לתאר", הוא אומר. "כך, בעצם, יוצרים מצב שבו בשל עליית הריבית על המשכנתאות בהמשך לעליית מחירי הדירות, זוגות צעירים לא יכולים לרכוש דירות. הריבית על המשכנתאות לא יכולה להיות שונה מהריבית הכללית במשק. יש להוריד את הריבית על המשכנתאות כדי לאפשר ליותר אנשים לקחת משכנתא".

"אבל הורדת ריבית המשכנתאות עלולה לתדלק את הביקושים", נשאל חבר הכנסת. לדבריו, "יש צורך לאזן בין הדברים. מחד גיסא לא להוריד את הריבית לשיעור אפסי ומאידך גיסא לא להעלותה באופן דרמטי. כך יוכלו לרכוש דירה אלה שבאמת זקוקים לה, וניתן יהיה להרתיע מעט את המשקיעים. למטבע יש שני צדדים. מצד אחד, צריך לסייע לאדם לרכוש דירה, ומצד אחר, צריך לשמור על יציבות הבנקים מפני ירידה חדה בערך הדירה שתפחית את הבטוחות שלהם. היעד הראשון של הממשלה הוא לאפשר לזוגות צעירים לרכוש קורת גג. כל יתר היעדים צריכים להיות כפופים ליעד הזה, ולא להפך.

"בין ועדת הכספים לבנק ישראל מתקיים ויכוח – האם יציבות הבנקים חשובה ולכן אין לשאוף לירידה חדה במחירי הדירות, שתקטין את הבטוחות של הבנקים; או שיש לפעול להוזלה ניכרת של מחירי הדירות, כדי שזוגות צעירים יוכלו לרכוש דירה. מהיכרותי את חברי ועדת הכספים, אני חושב שהם רוצים לסייע לזוגות צעירים להגיע לקורת גג".

על דיוני התקציב הדו-שנתי שיתקיימו בוועדת הכספים בקרוב, אומר היושב ראש, "ועדת הכספים לא מאשרת בדרך כלל את החוקים בדיוק כפי שהממשלה הגישה אותן. חשוב מאוד לממשלה ולשר האוצר שגם אם יש מתח הוא לא יפגע במערכת היחסים האישית ביניהם. היחסים שלי עם כחלון מצוינים במישור האישי. נראה מה יהיה היקפו של חוק ההסדרים שיוגש בסופו של דבר לכנסת, לאחר שיעבור את הממשלה, את היועצים המשפטיים, את יו"ר הכנסת ויו"ר ועדת הכנסת. עם זאת צריך לזכור שכחלון העביר את מה שהוא רצה בתקציב ל–2015–2016. חוק ההסדרים לא היה קל, ועדת הכספים הכניסה בו שינויים אבל שידרנו על גל אחד".

לסיום, התייחס יו"ר וועדת הכספים לפיליבסטר שערכה חברת הכנסת סתיון שפיר (המחנה הציוני) נגד התקציב הדו-שנתי. לדבריו, הוא המורה של שפיר בעריכת פיליבסטר.  בקדנציה הקודמת, כאשר יהדות התורה היו באופוזיציה, הדריך גפני את שפיר כיצד לפעול נגד יוזמתו של שר האוצר דאז, יאיר לפיד, להנהיג מע"מ 0% על דירות חדשות לזכאים. "הפיליבסטר שעשינו נגד מע"מ 0% נועד להפיל את הממשלה", אומר גפני. "בליכוד ובקואליציה שמחו על הפיליבסטר ההוא, שבעצם הכשיר את הפלטפורמה להקדמת הבחירות".

"אבל בעקבות התעקשותה של סתיו שפיר לקבל הסברים מהאוצר, סילקת אותה מהדיון?", נשאל גפני וענה:  "לאחר שישבתי עם נציגי הקואליציה, האוצר והאופוזיציה הגענו להסכמות שהאוצר יצטרך להציג לוועדת הכספים את תחזית הגירעון החדשה אם יתגלו סטיות לעומת זו שתיקבע בחוק, ולקבל את אישור הוועדה לקיצוץ רוחבי אם ידרש ל–2018. ההישג הזה של הוועדה לא בא בעקבות הפיליבסטר. אם האופוזיציה היתה ממשיכה בפיליבסטר ארוך הייתי דואג לקצרו באמצעות שימוש בתקנון, אך זכותה של האופוזיציה לקיים פיליבסטר. איפשרתי לחברי האופוזיציה לעשות את הדברים במסגרת התקנון ובלי שייפגעו הליכי הדיונים".

השארת תגובה