חדירת המל"ט מסוריה: מל"ט רוסי שחדר בשוגג

רוסיה הודתה בפני ישראל כי המטוס ללא טייס שחדר לשטח ישראל בתחילת החודש שייך לה • לדברי בכירים בישראל הרוסים הבהירו כי המטוס חדר כתוצאה מטעות אנוש של המפעיל

ניסיון היירוט (צילום דוברות עיריית צפת)
ניסיון היירוט (צילום דוברות עיריית צפת)

תקרית חדירת המל"ט מסוריה בתחילת החודש: רוסיה הודתה בפני ישראל כי המטוס ללא טייס שחדר בתחילת החודש למרחב האווירי של ישראל שייך לכוחותיה המוצבים בסוריה.

העיתונאי המדיני ברק רביד (הארץ) פרסם את הדברים. לדבריו, פקיד בכיר בירושלים, שביקש להישאר בעילום שם בשל רגישות הנושא, אמר לו, "כי הרוסים הבהירו שחדירת המל"ט הייתה תוצאה של טעות אנוש של מפעיל כלי הטיס".

כזכור, בתחילת החודש חדר כלי הטיס מסוריה מעל המרחב האווירי של רמת הגולן. נגד הכלי בוצעו שלושה ניסיונות יירוט כושלים, שאחד מהם בוצע מירי טיל אויר-אויר מאחד המטוסים של חייל האוויר שהיה במעקב אחר המזל"ט. בסופו של דבר, חזר המזל"ט לסוריה.

בעקבות האירוע התקיימו מגעים בין בכירים בצה"ל לבכירים בצבא רוסיה, כחלק ממנגנון תיאום למניעת הישנות מקרים כאלה. בתחקירים פנימיים של צה"ל לאחר האירוע העריכו בצה"ל כי מדובר במל"ט רוסי, אך עדיין לא היה ברור האם החדירה הייתה בטעות או כחלק ממהלך לבדוק את התגובה של מערך ההגנה האווירי הישראלי.

תקרית חדירת המל"ט הייתה נושא מרכזי בשיחת בטלפון בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא הרוסי ולדימיר פוטין ב-23 ביוני, שישה ימים אחרי האירוע. בהודעת הקרמלין לאחר השיחה, לא אוזכר נושא המל"ט. עם זאת, דווח כי נתניהו הוא זה שיזם את השיחה, שעסקה בהידוק שיתוף הפעולה נגד טרור ובסוגיות אזוריות.

ראש הממשלה בתדרוך עם תא כתבים מדיניים ב-31 ביולי סירב להשיב האם המל"ט שייך לצבא רוסיה. עם זאת אמר,  "אנו מקיימים קשר רצוף עם הרוסים לגבי סוריה. הסיכונים להתנגשות בין צה"ל לצבא הרוסי לא קטנים, ולכן התיאום בינינו דורש תחזוק מתמיד. גם אני וגם הנשיא פוטין רואים את זה כך, והתיאום הזה יימשך".

התיאום בין הבית בבלפור לקרמלין עלה שלב, מאז החלה פעילות הצבא הרוסי בסוריה בספטמבר 2015. ארבעה פעמים נפגשו נתניהו ופוטין במהלך השנה האחרונה, ומידי מספר שבועות הם משוחחים בטלפון. עד כה, חדרו מספר פעמיים כלי טיס למרחב האווירי הישראלי, בכל המקרים חיל האוויר לא ביצע ירי, מתוך הבנה שכלי הטייס חדרו בשוגג. בתקרית חדירת המל"ט זו הייתה הפעם הראשונה למעשה שצה"ל פתח באש לעבר כלי טיס רוסי.

השארת תגובה