בזק משיקה: כך מנהלים בישראל 'עיר חכמה'

העיר החכמה של בזק- תמונה 1
העיר החכמה של בזק- תמונה 1

• פתרון העיר החכמה של בזק כולל מערכת לניהול אורבני מלא של מגוון השירותים העירוניים וביניהם: חניה, פינוי אשפה, תאורה, גלישה חינם ברחבי העיר, מצלמות אבטחה, ניטור מערכות מים וביוב ועוד

• סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק, "המהפכה הדיגיטלית שבזק מובילה יוצאת מהבית של הלקוח הפרטי לסביבה העירונית בה הוא חי. העיר החכמה תאפשר לרשויות המקומיות לחסוך במשא בים ובמקביל לספק שירות טוב יותר ונגיש לתושבים"

• גיל רוזן, סמנכ"ל השיווק והחדשנות בבזק, "מדובר במהלך אסטרטגי המייצר מנוע צמיחה חדש על בסיס רשת הסיבים המתקדמת של בזק"

בזק הכריזה היום על השקת פלטפורמת העיר החכמה. מדובר במערכת לניהול אורבני מלא של מגוון השירותים העירוניים, שמטרתה שיפור השירות לתושב, תוך התייעלות וחיסכון במשאבים עירוניים, זאת באמצעות טכנולוגיה מתקדמת. פתרון העיר החכמה של בזק מבוסס על פתרון ניהול חכם המאגדת אליה מידע ממגוון רחב של התקנים המפוזרים ברחבי העיר. באמצעות המערכת נהנית הרשות המקומית מכלים לניתוח מידע ותיאום בין משאבים עירוניים בזמן אמת, דבר המקל על תהליך קבלת החלטות וחיסכון בעלויות לטובת התושבים. בנוסף, מאפשרת המערכת ללמוד את כלל ההתרחשויות בעיר ולהיות מוכנים מראש לתרחישים אפשריים.
סטלה הנדלר, מנכ"לית בזק, "העולם סביבנו הופך להיות חכם יותר. אנחנו חיים בבתים חכמים, עושים שימוש באפליקציות מתקדמות, החינוך והרפואה הפכו למתקדמים, ובמקביל גם אנחנו הפכנו להיות צרכנים חכמים יותר. מהלך העיר החכמה שבזק הכריזה עליו היום מאפשר למהפכה הדיגיטלית שבזק מובילה לצאת מבית הלקוח הפרטי ומהסביבה העסקית בה הוא עובד,לסביבה העירונית בה הוא חי. אם עד לאחרונה הטריטוריה של בזק היתה בעיקר בבית הלקוח, המהלכים האחרונים שעשינו אפשרו לנו לפרוץ את הגבולות ולהמשיך להציע ללקוח שירותים חכמים גם מחוץ לבית ולעסק". עוד הוסיפה הנדלר, "כלכלת העיר החכמה עושה שימוש במידע וטכנולוגיות תקשורת בכדי לנהל נכון יותר את משאביה, ובכך יתאפשר לה להפנותם להשקעות בחינוך, בריאות ושירותים סוציאליים במקום לתחזוקה שוטפת. פלטפורמת העיר החכמה של בזק מאפשר לרשויות המקומיות להתייעל ולחסוך במשאבים ועלויות ובמקביל לספק שירות טוב יותר ונגיש לתושבים, ועל ידי כך להפוך את החיים של כולנו לנוחים, דיגיטליים וחכמים יותר".

מודל העיר החכמה של בזק מבוסס על שלושה מרכיבים מרכזיים: פריסת תשתית סיבים אופטית וטכנולוגיה אלחוטית מתקדמת, התקנת סנסורים באופן מודולרי ועל פי צרכי הרשות הספציפית ומערכת ניהול ומידע מרכזית שמבצעת אינטגרציה בין אלפי הסנסורים הפזורים ברשויות העירוניות. בנוסף, ניתן להוסיף אפליקציית עיר חכמה שכל תושב יוכל להוריד לטלפון האישי שלו, באמצעותה יוכל לצפות בזמן אמת במקומות מרכזיים בעיר, ליהנות מגלישה חינם בעיר, לקבל הודעות מהעירייה ולשלוח הודעות למוקד העירוני. מדובר בפלטפורמה פתוחה המאפשרת הוספת שירותים חכמים מרגע הבשלתם, כך שהשירות רק ילך ויתפתח עם הזמן. מודל העיר החכמה של בזק נבנה תוך כדי שיתוף פעולה עם חברות סטארט אפ ישראליות המציעות פתרונות חכמים.

בעולם, חברות התקשורת הן אלו שמנהלות את שירות העיר החכמה עבור הרשויות המקומיות. הדבר נובע מהיתרון הבולט של חברות התקשורת ביכולת לספק פתרון כולל, בניסיון בפריסת תשתיות מתקדמות ובמקצועיות בניהול שירות טכנאים ותחזוקה התומך במערכת העיר החכמה בכל רגע נתון.

מהלך זה של בזק מציב אותה בשורה אחת עם החברות המובילות בעולם בניהן, AT&T, BT,Deutsche Telekom, Telefonica, Vodafone ועוד. ערים רבות החלו להיות חכמות יותר וביניהן ניתן למצוא את לונדון, דבלין, שטוקהולם, ניו יורק, טורונטו, אמסטרדם, ברצלונה, מדריד, ריו דה ג'נרו, מומביי ועוד.

שירות העיר החכמה של בזק מציע מגוון פתרונות ושירותים המותאמים לצרכים העירוניים: שירות חניה חכמה, המאפשר ניווט באמצעות האפליקציה לחנייה פנויה באזור בו התושב נמצא; פינוי אשפה חכם, המאפשר תכנון מסלול משאית פינוי האשפה רק כאשר הפחים מלאים; תאורה חכמה, המותאמת לתנועה באזור ולמזג האוויר בזמן אמת; מצלמות אבטחה בעיר, שיגבירו את תחושת הביטחון ברחובות העיר ובעתיד אף תוכל לחזות אירועים על בסיס נתונים שנאספו; גלישה חינם ברחבי העיר; ניטור מערכות מים וביוב שיאפשרו זיהוי אירועים חריגים וימדדו את מפלס המים בצנרת בכל זמן ועוד.

גיל רוזן, סמנכ"ל השיווק והחדשנות בבזק, "המהפכה הדיגיטלית לא פסחה על אף תחום בחיינו. אנחנו, התושבים מחוברים כל הזמן לרשת, בתי העסק כבר מזמן הבינו את זה והפכו לדיגיטליים, ועכשיו שהבשילו התנאים הטכנולוגיים בזק יכולה לספק פתרון אמין וחדשני גם לרשויות המקומיות. מדובר במהלך אסטרטגי של בזק המייצר מנוע צמיחה חדש המורכב פתרונות חכמים מבוססי IOT (האינטרנט של הדברים), על בסיס רשת הסיבים המתקדמת של בזק הפרוסה ברחבי הארץ. הפתרונות החכמים החדשים מתממשקים למערכת נתונים ומספקים לתושב ולרשות העירונית כלים לניהול חיים חכמים ובמקביל חוויית תקשורת ברמה אחרת ובזמינות מקסימלית".

כחלק מההיערכות לבניית המערכת הכוללת של העיר החכמה, ביצעה בזק מספר מחקרים מול הרשויות המקומיות, במטרה לספק פתרון מותאם לצרכים העירוניים הישראלים. מהמחקר עולה כי 80% מהרשויות המקומיות כבר מגלות התעניינות רבה בתחום העיר החכמה וכי 20% מהרשויות כבר מיישמות מודלים ושירותים חלקיים של העיר החכמה. במקביל לסקר מול הרשויות, בזק ערכה גם סקר צרכני, ממנו עלה כי ל- 93% מהנשאלים חשוב לקבל מידע בזמן אמת לגבי מקומות חניה זמינים בעיר, וכי ל- 86% חשוב לדעת בזמן אמת על עומסים במרחבים ציבוריים בעיר.בבזק אומרים כי רשות מקומית שתהפוך לרשות חכמה תשפר את יכולת האבטחה והבקרה, תשפר את השירותים העירוניים ותהנה מחיסכון כספי של עד עשרות מיליוני שקלים בשנה. בתוך כך, התושבים ייהנו ממהפכה בחוויית השירות, כאשר כל הממשק מול הרשות יהפוך לדיגיטלי ונגיש ובמקביל סל השירותים שיקבלו מהעירייה יגדל.

השארת תגובה