כחלון: מינואר יוטל מס על בעלי דירה שלישית ומעלה

קבוצת פיוניר על מיסוי הדירות של כחלון: "זה לא יעשה כלום מלבד רעש" • עו"ד ליאת קיסרי על המיסוי: "אנשים יתחילו להעביר את אחזקת הזכויות בדירה לחברות בע"מ שלהם"

 משה כחלון. צילום: פייסבוק
משה כחלון. צילום: פייסבוק

המהלך החדש שיוזם שר האוצר, משה כחלון, כנגד בעלי שלוש דירות ומעלה יחול מינואר 2017, כך עולה מהתיקון לחוק ההסדרים. במסגרתו, החל מינואר הקרוב יוטל מס שנתי מיוחד על בעלי 3 דירות ומעלה החל מה-1 לינואר 2017 המס יהיה בגובה 1% משווי הדירה, עד לתקרה של 1,500 שקל לחודש לדירה. צעד זה, שילווה בהטלת מסים גבוהים יותר על בעלי 4 ו-5 דירות, הנו המשך למלחמה במשקיעים, לפני כשנה העלה כחלון את מס הרכישה על דירה שנייה ויותר לשיעור של בין 8%-10% ובכך ביטל את מדרגות המס שהיו נהוגות עד אז.

יבנו פחות דירות בנות 3 חדרים

שמואל בן אריה, מנהל השקעות ראשי ישראל בקבוצת פיוניר: "נראה כי המהלך של כחלון לא באמת יעזור שכן הוא לא "יוציא" כסף משוק הנדל"ן אלא רק יגרום להמרת דירות קטנות בדירות גדולות. לדוגמא, משקיע אשר הצליח לחסוך 4.5 מיליון שקל ותכנן לקנות לפנסיה 3 דירות של 3 חדרים בשווי של 1.5 מיליון שקל לדירה ולחיות מכספי שכר הדירה, לאחר הטלת המס יכול פשוט לקנות 2 דירות של 4 או 5 חדרים בעלות של 2.25 מיליון שקל כל אחת. הקבלנים, שיבינו שהכסף הולך לזרום לדירות היותר גדולות, יבנו פחות דירות בנות 3 חדרים וכך מחירי הדירות הקטנות יעלה והמס החדש של כחלון, המאותת על המצוקה הגדולה בה הוא שרוי, לא יעשה כלום מלבד רעש. כחלון צריך להפסיק להתעסק בצד הביקוש בבואו לפתור את בעיות הנדל"ן ולהבין כי הפתרון האמיתי טמון רק בגידול היצע הדירות (למשל, 80 אלף יחידות בשנה – כל שנה, בחמש השנים הקרובות), דבר אשר כמעט בלתי אפשרי לאור הבירוקרטיה הישראלית".

יגלגלו את ההוצאות לכתפיהם של שוכרי הדירות

עו"ד ליאת קיסרי, שותפה במשרד ברנע ושות' על הצעת החוק למיסוי בעלי 3 דירות ומעלה: "ראוי שמשרד האוצר ימצא פתרונות סבירים ומקיפים יותר להגדלת היצע הדירות בשוק והורדת המחירים, כך לדוגמא, הפשרת קרקעות נוספות לשם בניית דירות מגורים לזוגות צעירים וקביעת רף עליון לדמי שכירות המוטלים על שוכרים כפי שמקובל בארצות נוספות. בסופו של יום, בעלי הדירות ימצאו תכנוני המס לגיטימיים ודרכים חדשות ויצירתיות לחסוך בתשלום המיסים. מי שלא יצליח לעשות כן פשוט יגלגל את ההוצאות הללו לכתפיהם של שוכרי הדירות.

משרד האוצר לא לוקח בחשבון כי ייתכן מצב לפיו המחזיקים ב- 3 דירות ומעלה יעבירו את אחזקת הזכויות בדירות הללו לחברות בע"מ שמוחזקות על ידן והדבר יקשה על רשויות המס לאכוף את ההצעה. באופן זה הם יוכלו לשמור על הרכוש המשפחתי תחת בעלות אחת, לגלגל את הכספים בחברה להשקעות נוספות ולחסוך בתשלום דמי ביטוח לאומי. אופציות נוספות אפשריות על מנת להימנע מתשלום המס הוא העברת דירת המגורים במתנה לילדים או רכישתה מלכתחילה על שמם".

תגובה אחת
  1. שאלה לעורכי הדין: הרי הנדלן מוגן קקניין ע"י חוק יסוד. כאן באה הצעה שבמהותה היא קנס שנועד לדחוק באנשים למכור קניין מוגן. זו אמנם לא הלאמה, אבל בודאות התעמרות של השלטון בבעל הקניין ומנוגד לחוק. הלא כך ?

השארת תגובה