עוד הישג לחרדים: הנחה בארנונה לישיבות

מליאת הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק של ח"כ דוד אמסלם, המעניקה הנחה בארנונה למוסדות חינוך וישיבות גם אם התלמידים לא בני אותה עיר • מנהל ישיבת "קול תורה", "החוק החדש יחסוך לנו כ-750 אלף ש"ח בשנה"

היכל ישיבת קול תורה (צילום: ויקיפדיה)
היכל ישיבת קול תורה (צילום: ויקיפדיה)

מליאת הכנסת אישרה הערב (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק לתיקון פקודת מסי העירייה ומסי הממשלה של ח"כ דוד אמסלם מהליכוד. הצעת החוק מעניקה הנחה בארנונה לעמותות ומוסדות חינוך.

עד היום הנחה מארנונה היתה רק לעמותות המשרתות את תושבי אותה עיר בלבד, ולמוסדות חינוך עד גיל 18. הצעת החוק הרחיבה את מתן ההנחה גם למוסדות המשרתים תושבי עיר אחרת. עם זאת, ההנחה, ע"פ הצעת החוק שהוגשה, אמורה הייתה לחול רק על מוסדות חינוך עד גיל 18. חבר הכנסת יעקב אשר (יהדות התורה) הגיש הסתייגות לחוק שאושרה, על פיה, ההנחה תחול גם על מוסדות עד גיל 25 ותכלול גם את הישיבות הגדולות.

ח"כ דוד אמסלם סיפר לרדיו קול חי: "זה הצעת חוק פרטית שלי. כך הגעתי אליה: יש לי חבר שמנהל עמותת חסד, עמותה פרטית שמחלקת אוכל לעשרות אלפי קשישים, מכסף פרטי, הוא בנה מפעל אריזה בבית טוביה, וראש המועצה אמר לו שישלם ארנונה. כשסיפר לי את זה חשבתי שהוא הזוי".

הוא הוסיף, "פנו אלי גם מחסידות פינסק קרלין, אמרו לי האדמו"ר רוצה לפגוש אותך, פגשתי אותו וגם שם התברר ככה. שם בכלל החשיבו להם את החיידר כעסק. נשמע לי הזוי כל הסיפור הזה". הרב ישראל ברלין, מנהל ישיבת קול תורה, סיפר, "החוק החדש יחסוך לישבתינו כ- 750 אלף ש"ח בשנה". 

ח"כ אמסלם הדגיש: "חשוב לציין, כי במהלך דיוני ועדת הפנים והגנת הסביבה בנושא זה, התחייב משרד האוצר לשפות את הרשויות המקומיות הנמצאות באשכולות 4-1 למדרג הסוציו-אקונומי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, למעט ירושלים, ב-50% מעלות ההנחה הניתנת, קרי שליש ממלוא הארנונה שהייתה אמורה להשתלם ללא הפטור כאמור".

בהצעה נכתב כי, "מתן הפטור לא יותנה בבחינת קיום הוראות כל דין החלות על פעילותו". ראשי עיריות התנגדו נחרצות להצעת החוק, לטענתם, בגלל הסעיף הנ"ל, שקובע כי משרד הפנים לא יבחן את עמידתם של הגופים בחוקי המדינה. מנכ"ל מרכז השלטון המקומי שלמה דולברג ומנכ"ל פורום ה-15 עו"ד איתן אטיה שיגרו מכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. "לא יעלה על הדעת שכנסת ישראל תאלץ את הרשויות המקומיות לפטור מארנונה גופים שאינם פועלים על פי החוק, ולמעשה פועלים בניגוד לחוק – וכל זאת על חשבון תושבי הרשויות המקומיות בישראל", נכתב.

דוברו של יוזם הצעת החוק דוד אמסלם הסביר את הסעיף, "מטרת הסעיף הייתה להעניק הנחת ארנונה גם למוסדות חרדיים שלא מתוקצבים על ידי המדינה. מדובר במוסדות חסד שמחנכים ילדים. המדינה בכלל הייתה צריכה לממן אותם, אבל מפני שהמוסדות האלה אינם מכירים בפיקוח של המדינה, אין להם מימון ואין להם הנחת ארנונה".

השארת תגובה