בושה: שונה שמו של בית הכנסת ע"ש המרגל אלי כהן

בית הכנסת אל כהן בקריית שמונה, על שמו של המרגל האגדי, הוחלף בשם "חיי אליהו" על שם אביו של ראש העירייה ניסים מלכה • יו"ר ועד בית הכנסת, "שני השמות יכולים לבוא בחשבון. עקרונית, אסור לשנות אחרי 50 שנה?"

אלי כהן
אלי כהן

מקומם: נדיה כהן, אלמנתו של המרגל אלי כהן הקבור בסוריה, ואחיו אברהם כהן, נדהמו לגלות לאחרונה, כי שמו של בית כנסת בקריית שמונה המנציח את זכרו, הוחלף בשמו של אביו המנוח של ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכה. כך חושף מקומון "אוביקטיבי" בקריית שמונה.

על פי הפרסום, החלפת שמו של בית הכנסת אלי כהן בקריית שמונה התרחשה לפני שבועות ספורים, לאחר מות אביו של ראש העירייה, שהיה שליח ציבור במשך שנים ארוכות בבית הכנסת. בהודעה שפרסם ועד בית הכנסת, שבראשו עומד שמעון מלכה, אחיו של ראש העירייה ובנו של המנוח, נכתב, כי הוועד מודה על ההסכמה הרחבה להעלות את זכרו של האב ולהוקיר לו על העשייה בשמו "בהנצחת בית הכנסת על שמו – בית כנסת 'חיי אליהו' על שם רבי אליהו חיים מלכה בר אסתר זצ"ל". הצהרה זו הובילה גם למעשה – לעקירת שמו הקודם של בית הכנסת ושלט הנצחה למרגל אלי כהן, בו נכתב שבית הכנסת נקרא על שם אלי כהן הי"ד שנפל בסוריה על ביטחון ישראל, ותליית שלט זמני עם שמו החדש של בית הכנסת.

שמעון מלכה טען, כי השם של בית הכנסת נשאר אותו שם – חיי אליהו. "שני השמות יכולים לבוא בחשבון". הוא הוסיף, כי השלט שנתלה הוא זמני. כשנשאל מדוע הוסר השלט להנצחת אלי כהן השיב: "עקרונית, אסור לשנות אחרי 50 שנה?".

את רעייתו של המרגל אלי כהן ההחלטה קוממה. "אין למעשה הזה שום ערך למורשת של אלי שתרם את הכל למען המדינה. אין לו (לראש עיריית קריית שמונה) שום זכות לעשות את מה שעשה, אנחנו דורשים שיחזיר את המצב לקדמותו. אנחנו לא נשתוק. זה פשע", אמרה נדיה כהן,  בשיחה שקיימה עם אלי סבתי, עורך מקומון "אוביקטיבי".

"אני מוקירה ומעריכה את אבא שלו, זכרונו לברכה. אבל לעשות את הדבר הזה – אין לזה ערך אפילו לזכרו של אביו. הוא מעריך את אבא שלו וגם אני מעריכה את אבא שלו אבל הוא לא יכול לקחת דמות שנלחם למען המדינה, שלא זכה לגדל את הילדים שלו, היה צעיר בן 41.5 שסבל את כל העינויים, פשוט בושה", הוסיפה.

גם אברהם כהן, אחיו של אלי כהן, תקף בחריפות רבה את שינוי שמו של בית הכנסת, "הוא חצוף. הוא אמר לי בהתחלה שיחזירו את השלט לקדמותו ועכשיו יש טענה חדשה – שלשניהם קוראים אליהו ושבית הכנסת יהיה על שם שניהם. זה כמו גניבה. אם הוא רוצה להקים משהו – שיקים בית כנסת על שם אבא שלו, אבל הוא לא יכול לתפוס טרמפ. ההתנהגות הזאת ראויה לכל גינוי", אמר.

כהן הוסיף, "זה מתאים לאחרון הנוכלים. יש את כבד את אביך ואת אמך אבל במחטף ולא על חשבון אף אחד. לא רק עם גיבור ישראל, אפילו כל אחד אחר. זו גניבה וזה לא משנה אם גנבת מגיבור ישראל או שגנבת מאישה זקנה. זו הסגת גבול, למה? בגלל השררה ובגלל שיש לך כוח?".

בתגובה לפרסום שהוביל לסערה בעיר הצפונית, פרסם ראש עיריית קריית שמונה, ניסים מלכה, פוסט בפייסבוק שבו טען כי שינוי שם בית הכנסת נעשה בהחלטה של בית הכנסת ולא שלו או של כל גורם אחר בעירייה. "כאשר נודע לי הדבר, ביקשתי לקבל את אישור משפחתו של אלי כהן הי"ד. אתמול אף שוחחתי באופן אישי עם אברהם כהן, אחיו של אלי כהן ז"ל ואמרתי לו שלעולם לא התקבלה החלטה להחליף את שם בית הכנסת אלא רק להוסיף שם נוסף. לא במקום,אלא בנוסף. אמרתי למר כהן כי עד שמשפחת כהן לא תאשר זאת, לא ייעשה דבר והכל יישאר כמו שהוא. מייד לאחר מכן ביקשתי מוועד בית הכנסת לא לעשות דבר שייפגע במשפחתו של אלי כהן גיבור ישראל", כתב.

מלכה הוסיף, כי מעשיו של אלי כהן צריכים להילמד בכל בית ספר בישראל ושמו צריך להיות מונצח בגאווה בכל עיר ואם בישראל. לדברי מלכה אף הנחה "להוריד את השלט שניתלה בבוקר ולא לעשות דבר ללא אישור משפחת כהן", וטען עוד כי הפרסומים בנושא נעשים "על-ידי אנשים המבקשים ליצור שיח אלים ומכוער תוך כדי שהם מפיצים שקרים וחצאי אמיתות ומנסים להפוך את השקר לעובדה".

יצויין, כי בסופו של דבר ולאחר כל הסאגה הוחזר היום (שלישי) שלט ההנצחה של אלי כהן לקיר בית הכנסת, אולם שלט שמו של בית הכנסת בחזית המבנה לא שונה.

השארת תגובה