הגרש"מ עמאר לראש הממשלה: שמור על הסטטוס קוו

במכתב מיוחד של הראשל"צ הגרש"מ עמאר וחבר מועצת החכמים של ש"ס הרב ראובן אלבז ורבנים נוספים, קוראים הרבנים לראש הממשלה, לשרים ולחברי הכנסת, שלא לתת יד לשינוי כלשהו ב'סטטוס קוו' בעניין השבת

הרב עמאר
הרב עמאר

בעקבות הדיונים סביב הפירצות הרבות באכיפת חילולי השבת, בהם הקמת וועדת המנכ"לים שתדון באישור פתיחת מקומות בילוי בשבת לעומת פתיחת בתי עסק שיאסרו בשבת, יוצאים רבנים חרדים ודתיים במכתב מיוחד בו הם קוראים לראש הממשלה, לשרים ולחברי הכנסת, שלא לתת יד לשינוי כלשהו ב'סטטוס קוו' בעניין השבת.

במכתב עליו חתומים: הראשון לציון ורבה של ירושלים, הגאון רבי שלמה עמאר וחבר מועצת החכמים של ש"ס, הרב ראובן אלבז לצד הרב דב ליאור והרב צבי טאו, יחד עם רבנים נוספים נכתב: "לאחרונה נודע לנו כי ממשלת ישראל מינתה וועדה שתפקידה לקבוע את עמדת הממשלה ביחס לשמירת השבת במרחב הציבורי. לאור חשיבות העניין ונחיצותו, מצאנו לנכון לפרסם את עמדתם הברורה של רבני ישראל בנושא זה".

בהמשך כותבים הרבנים: "יום השבת הוא אחד מערכי הרוח הנצחיים החרותים בכתב אלוקים על לוח לבנו ועומק נשמת עמנו. יום קדוש זה הינו אות פלא ייחודנו האלוקי וסם החיים של תקומתנו בארצנו, ומאז היותנו לעם במעמד הר סיני הוא מהווה את אחד מסימני ההיכר הבולטים לחיים יהודיים באשר הם. במשך כל שנות קיומו ידע עם ישראל לכבד את השבת ולשמור עליה מכל משמר לבל תתחלל. כל ההיסטוריה של עמנו מלאה בעדויות על מסירותם של יהודים למען השבת אפילו בזמנים הקשים ביותר. בגלל חשיבותה של השבת ומרכזיותה בחיי האומה קיבלו על עצמם מוסדות המדינה, מאז הקמתה, לשמור על קדושת השבת בפרהסיה הציבורית כדי שלא לשלוח יד בציפור נפשה של האומה".

הרבנים מוסיפים וכותבים: "והנה בימים אלו נשמעים קולות שונים ומשונים הקוראים להפוך את המצב הקיים ולאפשר בחוק את פתיחתם של מסעדות ובתי בילוי בעיצומו של יום השבת. רעיונות אלו, שתכליתם לתת גושפנקא חוקית לחילולי שבת המוניים ברחובה של עיר, רומסים ברגל גסה את כל הקדוש והיקר בישראל. מזועזעים אנו למשמע רעיונות אלו ותובעים בזאת את עלבונה של האומה: הייתכן שדווקא במדינת ישראל הריבונית תתחלל קדושתה של השבת בצורה כה בוטה? נמצאים אנו לאחר אלפיים שנות גלות בהן הצלחנו להגן על השבת מפני כל צר ואויב, וכיצד יתכן שדווקא בתקופה זו של שיבת ציון יש המוכנים לפגוע בקודשי ישראל בצורה מזלזלת שכזו? הרי השבת היא אחת מאושיות קיומנו כעם ה', היא זאת ששומרת עלינו לבל תיטשטש זהותנו היהודית, והיא זאת שבזכותה אנו הולכים ונגאלים, וכיצד יעלה על הדעת שמדינת ישראל תפגע במו ידיה באחד מצינורות החיים המרכזיים שלה?".

"שמענו כי ישנם גורמים הרוצים לעשות הבחנה בין פתיחת 'בתי מסחר' בשבת, שאותה יש למנוע, לבין פתיחתם של 'בתי אוכל' או 'מקומות בילוי', שאותה יש לאפשר לשיטתם. ותמהים אנו; היכן שמענו בתורה על חילוקים מוזרים שכאלה? האם בפתיחת מסעדות ומקומות בילוי לא מתחלל כבודה של השבת בצורה החמורה ביותר?! האם 'בילויים' מעין אלו אינם נוגדים את קדושתה של השבת ואת אופייה הטהור והאצילי?! ברור לכל בר דעת שתנאי בסיסי לשמירתה של השבת במרחב הציבורי הוא סגירתם של כל בתי העסק למיניהם באופן מוחלט וללא יוצא מן הכלל" כותבים הרבנים.

בסיום 'קריאת הקודש' של הרבנים נכתב: "אשר על כן, קוראים אנו בזאת לראש הממשלה, לשרים ולחברי הכנסת, לאישי הציבור ולמקבלי ההחלטות: אל תתנו יד לשינוי כלשהו ב'סטטוס קוו' בעניין השבת. חזקו את מעמד השבת בחיינו הציבוריים והרימו את קרנה בישראל, כי בנפשנו הדבר! ובזכות שמירת השבת נזכה בע"ה לחזות בביאת גואל צדק בשוב ה' ציון במהרה בימינו".

תגובה אחת
  1. מרן הגרש"מ עמאר קודש קודשים. אשרינו שזכינו בדור יתום זה, להנהגה כזו בראשות מרן ראש הישיבה הגר"מ מאזוז שליט"א ומרן הרב עמאר שליט"א, יה"ר שימשיכו להנהיג אותנו עד ביאת גואל צדק

השארת תגובה