אישום: "מכרו" במרמה דירות מוזלות והונו ב-25 מיליון שקל

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד כמה אנשים המואשמים כי מכרו לעשרות אנשים דירות שכלל לא הוצעו למכירה והונו בהיקף של כ-25 מיליון שקל • הם טענו כי הם מוכרים דירות מוזלות של משרד הביטחון לנכים, זייפו מסמכים רשמיים, אך דירות כאלה כלל לא נמכרות • כל הפרטים

בניינים
בניינים

הפרקליטות הגישה כתב אישום נגד כמה נאשמים, שהונו עשרות לקוחות ומכרו להם דירות שכלל לא הוצעו למכירה, זייפו מסמכים ועוד, היקף ההונאה: כ-25 מיליון שקל.

החוליה הכלכלית בפרקליטות מחוז ירושלים, באמצעות עו"ד נועה ברח"ד, הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד יצחק בריל, נאור בשארי, אלון אליהו כהן, דן עמדי ואליעזר סלומון, בגין קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף, קשירת קשר לפשע, סחיטה באיומים, עבירות הלבנת הון, עבירות מס, עבירות על חוק פשיטת רגל ושיבוש מהלכי משפט.

על פי כתב האישום, המדובר בפרשיית הונאה רחבת היקף וזרועות, הנוגעת לכשישים מתלוננים ובהיקף של כ-25 מיליון שקלים. במסגרתה קשרו הנאשמים קשר לרמות רוכשי דירות ולקבל מהם במרמה מקדמות עבור רכישת דירות אשר כלל לא הוצעו למכירה. במסגרת הקשר ועל מנת לקדם את תוכנית המרמה, לא בחלו הנאשמים באמצעים ובין היתר, זייפו מסמכים שנחזו להיות מסמכים רשמיים, קיימו ישיבות הסברה עם אחרים מטעמם שהתחזו לעובדים של מנהל מקרקעי ישראל, וקיימו ישיבות במשרד עורכי דין כדי לשכנע מתלוננים באמיתות פעולותיהם. את האמור ביצעו הנאשמים בין השנים 2011-2014.

הנאשמים הציעו דירות במחיר הזול משמעותית ממחיר השוק לקונים פוטנציאליים תוך הסבר כי מחירן הנמוך של הדירות נובע מהעובדה שהן בבעלות משרד הביטחון ומוצעות במחיר מוזל לנכי מערכת הביטחון. בפועל, לא היו קיימות דירות המיועדות לנכים, ומשרד הביטחון או רשות מקרקעי ישראל אינם מוכרים דירות מוזלות לנכים.

כאשר חלק מהלקוחות ביקשו לבדוק את הדירות, הסבירו להם הנאשמים, כחלק ממצג השווא, כי אין לבקר בתוך הדירות וניתן לראות אותן מבחוץ בלבד, שמא הדיירים שגרים בהן יחפצו בעצמם לרכוש את הדירה, אם תיוודע להם העובדה שהדירה הועמדה למכירה במחיר המוזל. לכל היותר נמסר ללקוחות כי באפשרותם להביט בדירה מבחוץ, בלא להיכנס אליה או לפנות אל הדיירים המתגוררים בה.

הנאשמים נהגו כך ביחס לכ-63 קונים שהתלוננו במשטרה על המרמה כלפיהם, כאשר חלק מהלקוחות רכשו מספר דירות. הנאשמים קיבלו מהם, במרמה, סכומי כסף בהיקף של כ- 25,366,000 שקלים.

הנאשמים נהגו כאמור ביחס לכ-40 קונים נוספים, מהם קיבלו במרמה סכומי כסף נוספים אשר אינם ידועים במדויק למאשימה. קונים אלה לא התלוננו אודות המרמה במשטרה. חלקם, כ-20 קונים, לא התלוננו במשטרה היות וקיבלו את כספם חזרה, לאחר שדרשו את כספם מהנאשמים בטרם החלה החקירה. לאחר שדרשו את כספם חזרה הנאשמים מסרו להם כי הפעילות לצורך קניית דירת הנכים מתעכבת בשל סיבות שונות, אך אם אינם מעוניינים לחכות, יוחזר להם כספם, והחזירו להם את כספם. חלק אחר לא התלוננו במשטרה כיון שנאמר להם על ידי הנאשמים או הסוכנים כי אם לא יתלוננו במשטרה, יקבלו בהמשך את כספם חזרה.

עוד עולה מכתב האישום כי הנאשמים ביצעו פעולות רבות אשר נועדו להסתיר או להסוות את מקור הרכוש האסור, את זהות בעלי הזכויות בו, את מקומו, את תנועותיו ואת עשיית הפעולות בו וכך ביצעו עבירות של הלבנת הון, בהיקף כספי של כ – 25,366,000 שקלים לפחות.

בנוסף, על פי כתב האישום, הנאשמים לא דיווחו לרשות המסים בנוגע לכספים אשר קיבלו במהלך ביצוע הפעולות המתוארות לעיל, ולא שילמו מס הכנסה או מס ערך מוסף אשר היו חייבים לשלם בגין קבלת הכנסות בהיקף האמור.

כתב האישום הוגש בתום חקירה משותפת למשטרת ישראל, רשות המיסים וחוקרי כונס הנכסים הרשמי במשרד המשפטים. הפרקליטות מבקשת לעצור שניים מהנאשמים עד תום ההליכים המשפטיים נגדם.

 

השארת תגובה