ממעצר הנהג ועד לטיל נ"ט הבית: כך חוסל המחבל

שלב אחרי שלב: מנהג החולייה שנעצר שלושה ימים לאחר ביצוע הפיגוע הירי ועד למחבל, פעיל הג'יהאד האסלאמי שערק לחמאס וריצה עונש מאסר בישראל, שחוסל בטילי נ"ט • משפחת מרק: "הזדעזענו לשמוע שמדובר באנשים שישבו בכלא והשתחררו" • צפו בתיעוד

הותר לפרסום: כוחות צה"ל פעלו בחודש האחרון לאיתור חברי חוליית המחבלים, שביצעה את פיגוע הירי בכביש 60, פיגוע בו נרצח הרב מיכי מרק הי"ד, מנהל ישיבת עתניאל, ונפצעו אשתו וילדיו. הלילה (רביעי) חיסלו כוחות הביטחון את המחבל היורה, יתר חברי החוליה נעצרו. בפעילות נעצרו גם קרובי משפחתו של המחבל, שסייעו בהסתרתו.

כוחות הביטחון הגיעו אל ביתו של המחבל, לאחר ששלושה ימים אחרי הפיגוע נעצר נהג הרכב, פעיל מנגנוני הביטחון הלאומי של הרשות הפלסטינית. במהלך חקירתו הסגיר הנהג לידי כוחות הביטחון את כלי הנשק ואת הרכב ממנו בוצע הירי. בעקבות מעצר הנהג, נמלט המחבל היורה מביתו שבחברון והסתתר בסיוע בני משפחה בבית מסתור בצוריף. המחבל, ג'בארה פקיה, פעיל הג'יהאד האסלאמי שערק לחמאס וריצה עונש מאסר בישראל בו ארבע שנים בגין פעילותו בג'יאד.

כוח ימ"מ בשילוב כוח מסתערבים של יחידת דובדבן הגיע הלילה אל הכפר. כוח הימ"מ כיתר את הבית בו הסתתר המחבל, וכרז למחבל להיכנע, אך הוא סירב והגיב בירי. בתגובה, השיב הכוח בירי טיל נ"ט מסוג לאו ולאחר מכן בירי רימונים. לבסוף, לאחר שפקיה המשיך להתבצר וסירב להיכנע, שוגר לעבר הקומה בה הסתתר טיל מסוג מטאדור. בסריקות שבצע הכוח בשטח, אותר המחבל כשהוא לובש ווסט צבאי, חמוש ברובה קלצ'ניקוב ורימון מאולתר.

במקביל, לוחמי יחידת דובדבן פשטו על בתי הסייענים הסמוכים. לוחמי חטיבת כפיר, שהעניקו מעטפת אבטחה לכוחות בשטח, התמודדו עם מאות פלסטינים שהתפרעו בכפר, יידו אבנים ואף השליכו בקבוקי תבערה. הלוחמים הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות, כתוצאה מכך נפצעו שישה פלסטינים.

כאמור, לוחמי דובדבן עצרו את הסייענים, בהם בני משפחתו של המחבל. כך אחיו של מוחמד פקיה, צהיב, נעצר והודה בחקירתו כי סייע למוחמד פקיה להסתתר ולהחביא אמל"ח שנמצא ברשותו. במקביל, נעצר בן דודם של האחים, מעאז פקיה, אשר מסר בחקירתו כי סייע בהלנתו של מוחמד פקיה בימים לאחר הפיגוע.

משפחתו של הרב מיכי מרק הי"ד, מנהל הישיבה בעתניאל,  הגיבה לחיסול המחבל: "אנחנו מודים לצה"ל לשב"כ ולכוחות הביטחון על כך שעשו לילות כימים למציאת הרוצחים והגעה אליהם. הזדעזענו לשמוע על כך שמדובר במחבל מהרשות הפלסטינית ועל כך שמדובר באנשים שהיו מוכרים לכוחות הביטחון וישבו בכלא והשתחררו. אנו מצפים לתגובה ראויה בכל המישורים על עובדה זו".

השארת תגובה