למרות הגרעונות: לבייב רכש את 'אפי פיתוח'

חברת אפריקה ישראל הודיעה הערב כי נחתמה העסקה למכירת 'אפי פיתוח' לבעל השליטה בחברה, לב לבייב,,בסכום של 550 מיליון שקל • ברשות לניירות ערך מתנגדים לביצוע העסקה שלא בחסות בית המשפט ובהליך משפטי המתאים לחברה שנמצאת בחדלות פרעון

לב לבייב
לב לבייב

חברת אפריקה ישראל הודיעה הערב (שני), כי נחתמה העסקה למכירת 'אפי פיתוח' לבעל השליטה בחברה, לב לבייב, בסכום של 550 מיליון שקל. העסקה אמורה לקבל מחר את אישורו של בית המשפט המחוזי, ברשות לניירות ערך מתנגדים לביצוע העסקה שלא בחסות בית המשפט ובהליך משפטי המתאים לחברה שנמצאת בחדלות פרעון.

מוקדם יותר הערב הצביעו מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל, בעד מכירת ניירות הערך של 'אפי פיתוח' לבעל השליטה בחברה, לב לבייב והעסקה אושרה כמעט ברוב מוחלט. אפי פיתוח עומדת בלב הסדר החוב הנוכחי שמקדמת אפריקה ישראל בשבועות האחרונים, זאת על רקע התדרדרות מצב הכלכלה ברוסיה וההשפעה השלילית על שווי נכסיה ועל מצבה של אפריקה ישראל.

בעיתון 'גלובס' דווח הערב, כי גורמים המעורים בעסקי אפריקה ישראל מסרו כי החברה לא צפויה להתנגד לבקשת הרשות לניירות ערך, מאחר ששווי מניות החברה נמצא כיום במינוס. לכן, מכירת אפי פיתוח בהליך ההתמחרות שקיימה, ואושרה הערב בידי מחזיקי האג"ח, תסייע לחברה לשלם את חובותיה ולהחזיר את השליטה לבעלי המניות. "מכירת אפי תסייע לביצוע הסדר כולל לחוב ואני מאמין שבעל השליטה יתרום את חלקו למהלך במקביל להמרת חלק מהחוב למניות", אמר אברהם נובוגרוצקי, מנכ"ל אפריקה ישראל ל"גלובס".

יצויין, כי אפשרות מכירת מניות אפי פיתוח ללבייב נמצאת על הפרק כבר שבועות ארוכים כאחת הדרכים להזרמת הון לאפריקה ישראל מידיו, במטרה לשמור על השליטה בחברה. זאת לעומת המצב כיום, בה מרבית החזקות אפריקה ישראל באפי פיתוח (85%) משועבדות לטובת מחזיקי האג"ח. בנוסף לתמורה שיקבלו המחזיקים מלבייב, ההסדר ככל הנראה צפוי לכלול הארכת המח"מ, הפחתת גובה הריבית והקצאת מניות אפריקה למחזיקים.

על פי הנתונים, חובה הכולל של אפריקה ישראל למחזיקי האג"ח עומד כיום על כ-3.2 מיליארד שקל בשלוש סדרות, לאחר שהסדר החוב הקודם שלה, שנחתם לפני כשש שנים, הפחית לה את היקף החוב הפיננסי נטו ל-2.8 מיליארד שקל בסוף 2010, לעומת 7.4 מיליארד שקל בסוף 2009.ובעקבות השלמת העסקה ההון העצמי של אפריקה ישראל צפוי להצטמצם בעקבות כך ב-164 מיליון דולר והיא תרשום הפסד של 127 מיליון דולר.

השארת תגובה