הרצוג: 'לפיד דרך על החרדים, ואח שלו בנט מתעלם מהבעיה'

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג התייחס בפתח ישיבת הסיעה לביטול חוק הליב"ה, ואמר כי מצד אחד יש חרדים הרוצים לצאת לעבוד ואסור להשאיר אותם ללא כלים, אך מנגד הבהיר כי אינו מוכן "ללבות את שיח השנאה הגזעני כלפי החרדים"

יצק הרצוג. צילום: הכנסת
יצק הרצוג. צילום: הכנסת

יו"ר האופוזיציה יצחק בוז'י הרצוג, התייחס בפתח ישיבת סיעת המחנה הציוני לביטול חוק הליב"ה, ותקף שוב את שר החינוך בנט, כשהפעם הוא מצרף למתקפה גם את יו"ר יש עתיד יאיר לפיד.

"בחודשים האחרונים אני פוגש קבוצות רבות של חרדים, אברכים ואנשים עובדים, צעירים ומבוגרים, מחסידויות וחצרות שונות ומגוונות", סיפר הרצוג. "אני מגיע לחוגי בית בערים החרדיות, יושב איתם בשעות הלילה המאוחרות ושומע על הקושי במציאת עבודה, על המצוקות הכלכליות, על הרצון להתקדם, לרכוש השכלה ומקצוע, על השינויים שעוברים על הציבור החרדי בכל גווניו

"זה לא קורה לאור הזרקורים, לא מקבל כותרות בתקשורת החילונית אבל התהליך בשיאו. זרמים תת קרקעיים שמזיזים את הלוחות הטקטוניים בחברה החרדית. אסור להתעלם מזה. אסור להשאיר את הציבור הזה בבורות כפויה ובהיעדר כלים למקצוע, פרנסה ורווחה כלכלית.

הרצוג הוסיף: "מהצד השני, אני לא מוכן ללבות את שיח השנאה הגזעני כלפי החרדים. את הקרעים בחברה הישראלית לא פותרים במכות גסות לאוכלוסיות שלמות. אי אפשר לתקן את מערכת החינוך החרדית בבעיטות ובכפייה כמו לפיד ואי אפשר להתעלם מהבעיה הקשה של מאות אלפי ילדים שלא מקבלים חינוך ראוי כמו שבנט מנסה לעשות.

"לפיד עשה סיבוב מכוער כשניסה לדרוך על החרדים בחקיקה אלימה ואח שלו, מר "5 יחידות מתמטיקה" ממשרד החינוך, עושה סיבוב עוד יותר מכוער ואולי אפילו מסוכן כשהוא מבטל את לימודי הליבה בחקיקת בזק פחדנית. כשר חינוך הוא מחויב להקניית כישורי חיים בסיסיים, יכולות שפה, מתמטיקה וידע, כלים פרקטיים שיצמצמו את הפערים ההולכים וגדלים ויובילו לשילוב בעולם התעסוקה, בכלכלה ובחברה הישראלית. אבל בנט לא מייצר שום פתרון לסוגיה הבוערת הזו. הוא מעדיף שזו תהיה הבעיה של מישהו אחר.

"האחים בנט ולפיד רבים והחברה הישראלית מפסידה. הם עסוקים בכותרות, לא בחינוך, לא באיחוי השסעים. למה להם? הם מרוויחים מהוויכוח והקרע. הם מרוויחים והילדים מפסידים. בקיצור, שוב ציון נכשל. והפעם, זה על חשבון הילדים של כולנו".

ח"כ ציפי לבני אמרה: "נתניהו אמר פעם שבניכוי החרדים והערבים מצבנו מצויין. את הערבים הוא רוצה להוציא מהכנסת, ואת החרדים מהסטטיסטיקות. ביטול לימודי הליבה זה פשע לא רק כלפי החרדים – אלא כלפי החברה הישראלית כולה. צעד שלוקח אותה אחורה. מחובתה של ממשלה לא ליצור אפליה מכוונת נגד חלקים בחב

השארת תגובה