לפני עדותו של החייל היורה: "המ"פ סטר לי"

החל שלב מסירת העדות של החייל אלאור אזריה שירה למוות במחבל פצוע בחברון, טרם פתיחת שלב העדות העביר אזריה מכתב לצוות ההגנה בו טען: "מפקד הפלוגה סטר לי לאחר ביצוע הירי" • על המצב בחברון, "מקום מלחיץ אווירה תמידית של פחד"

אלאור אזריה
אלאור אזריה

משפטו של החייל היורה מחברון: בשעה זו מוסר החייל אלאור אזריה את עדותו במשפט המתנהל נגדו. לפני שלב מסירת העדות הגיש החייל מכתב לצוות התביעה, כי מפקד הפלוגה סטר לו לאחר ביצוע הירי. התובע נדב ויסמן סיפר, כי צוות הגנה של אזריה שלח להם מכתב עם פרטים חדשים על האירוע, בהגנה דרשו חקירת מצ"ח נוספת.

בתביעה סירבו לבקשת ההגנה לחקירה נוספת, עם זאת הסכימו כי הדברים יעלו על הכתב. "הודענו להגנה שאם ברצונם להעלות את טענותיו החדשות של הנאשם על הכתב, אנו נקבל זאת. הטענה היתה שהמ"פ סטר לאזריה לאחר המקרה. אנחנו כמובן נתייחס לזה בחקירה הנגדית", הגיב התובע נדב ויסמן.

אלאור אזריה פתח את עדותו, הצפויה להתפרס על פני שלושה ימים, בכך שסיפר על רצונו להתגייס לצה"ל, "לתרום כמה שיותר למדינה". אזריה שלל את הטענות כי הוא שונא ערבים, "יש לי חברים יהודים, ערבים ונוצרים. אין הבדל ביניהם. גדלתי ברמלה, עיר מעורבת. הסתכלתי תמיד על אדם באשר הוא אדם. גדלתי בבית ערכי ומוסרי שבו למדתי לאהוב את כולם. פעם נתתי אוכל לילד פלסטיני בחברון מהחמגשית שלי. דאגתי לאוכל ולמים לעציר פלסטיני שעליו שמרתי והוא הודה לי". בעת שסיפר אלאור על החינוך שספג פרצו הוריו בבכי.

בהמשך עבר אזריה לתאר את החיים כלוחם בחברון, "בגזרה המבצעית המחסנית במצב 'הכנס' כי החיכוך שם משמעותי ואתה נתון לסכנות. חברון זו עיר מאוד חמה, הלחץ שם גדול מאוד, תמיד יש הרגשה של מתח באוויר, בעיקר בתל רומיידה, שבה החיכוך בין יהודים לפלסטינים הוא הכי גדול בעולם. זה מקום מלחיץ. אתה לא יכול ללכת שם בחברון כמו שאלך בתל אביב. —, בלילות כשאתה ישן אתה שומע יריות ופיצוצים".

אזריה המשיך בתיאור הגזרה והאזור הספציפי בו התרחש ניסיון הפיגוע, "בחסם ג'ילבר שבו אירע הפיגוע היינו עמוד הגנה. עמדנו שם כדי לנטרל אירועי פח"ע. בתדרוכי מוצב דיברו איתנו על פתיחה באש מול אמצעי, כוונה ויכולת ועל אירועי סכינאות. באחד מתדריכי המוצב, אחד המח"טים הנחה להיות ללא התקן הבטיחות בבית הבליעה של הנשק בעמדות מסוימות בגלל רמת החיכוך בהן. הייתי נוכח בדיון שבו מפקד האוגדה התריע על התרעה מאוד חמה של השב"כ על חוליית חמאס שרוצה לבצע פיגוע איכות בחברון ולא ידעו מי ייפגעו ומתי".

החייל עבר לתאר את הלחץ בפלוגה ועומס המשימות שהוטלו עליו, "הרגשתי שקיבלתי משימות מעבר למה שהייתי אמור לעשות. היה עליי עומס רב בגלל שקוטעים לי את רצף המשימות כחובש פלוגתי. הרגשתי שתמיד מחפשים אותי, שאין פתרון, אומרים 'אלאור יכול לעשות את זה'. הפילו עליי תפקידים של חיילים פשוטים במחלקה שתמיד אני בכוננות מתמדת. הרגשתי שאני פתרון טוב להכל מבחינת מפקדיי".

כאמור אזריה ימסור את עדותו היום ומחר, כשביום שלישי הקרוב צפויה לו חקירה נגדית על ידי התובע נדב ויסמן. אזריה עצמו טען בחקירה במצ"ח כי התריע בפני מפקדיו על חששו ממטען, זאת בניגוד לעדותם בבית המשפט. כך לדוגמה העיד דוד שפירא המג"ד,  "שאלתי את אלאור 'למה ניגשת ובעטת בסכין?' הוא ענה: 'חשתי בסכנה'. אמרתי לו שיש לי תחושה שהוא לא בדיוק אומר את האמת, אלאור שתק". גם מפקד הפלוגה שאלאור טוען כי סטר לו העיד נגדו  כי טרם ביצוע הירי אמר אזריה, "המחבל הזה חיי, הוא חייב למות". בתגובה לעדותו של המ"פ הוא הושמץ ברשתות החברתיות ואף קיבל איומים על חייו. בין הדברים שנכתבו נגדו, "בוגד ארור", "הלוואי ורק שחור יראו עיניך", "זבל בוגד, צריך להחרים אותך", היו חלק מהביטויים הקשים נגדו. בעקבות הדברים תדרך צה"ל את המעידים נגד אזריה, ואף התקין להם לחצן מצוקה בנייד.

השארת תגובה