באוצר הכריעו: מס חדש על בעלי 3 דירות ומעלה

שר האוצר משה כחלון ממשיך להילחם במחזיקי דירות להשקעה, חוק ההסדרים הקרוב יכלול הטלת מס מיוחד על בעלי שלוש דירות ומעלה • באוצר טוענים, נטל המס לא יוטל על השוכרים רק כ-20% מבעלי הדירות להשכרה יחויבו באגרה זו

המלחמה של כחלון במחזיקי דירות להשקעה: שר האוצר משה כחלון החליט לכלול בחוק ההסדרים הקרוב, מיסוי על בעלי 3 דירות ומעלה.

המתווה שגיבשו באוצר, בעלי 3 דירות ישלמו 1,000 ש"ח בחודש, ס"ה 12 אלף בשנה. בעלי ארבע דירות ישלמו מס של 22 אלף ש"ח בשנה ובעלי חמש דירות ישלמו מס שנתי בגובה 37 אלף ש"ח. כל דירה נוספת תגדיל את תשלום המס ב-15 אלף ש"ח בשנה.

המהלך צפוי לעצור את הביקוש לרכישת דירות להשקעה ואף לגרום למכירת דירות כאלה. על פי נתוני האוצר, בישראל יש כ-54 אלף תושבים שבבעלותם 3 דירות ומעלה. כ-38 אלף מחזיקים ב-3 דירות כ-10 אלף שבבעלותם ארבעה דירות וכ-6,000 ישראלים המחזיקים בחמישה דירות ומעלה, מתוכם כ-350 מחזיקים ב-10 דירות ויותר באוצר מעריכים את גובה ההכנסות במיליארד ש"ח בשנה.

למרות התקווה שתולה שר האוצר במס, מזהירים כלכלנים כי יתכן ובעלי הדירות יצליחו לגלגל את נטל המס לשוכרים, מה שיגרום דווקא לעליה נוספת במכירי השכירות. באוצר טוענים, שגלגול העלות לשוכר תנוטרל, משום שרק 20% מבעלי הדירות להשכרה יחויבו באגרה זו, פער המחירים בינם לשאר המשכירים תגרום להם לוותר על אפשרות לייקר את תשלום השכירות.

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) אהגיבה להחלטה: "התכנית של שר האוצר תוביל לפגיעה קשה הן בשוכרי הדירות והן במשכירים. היזומה אינה מביאה כל בשורה משום ששוק השכירות פרוץ ולפני הנתונים האחרונים כשליש מהמשכרים מעלימים מס. כמו כן, הטלת מס על משכירי הדירות אינה שוויונית, הרי קיים הבדל משמעותי בין אדם שבבעלותו 3 דירות בתל אביב לעומת אדם שבבעלותו 3 דירות בפריפריה".

"התכנית אינה נותנת כל פתרון לבעיית שוכרי הדירות. צריך להקל על שוכרי הדירות בישראל שכורעים תחת הנטל במקום להקשות עליהם. אני קוראת לשר האוצר לתמוך בהצעת החוק שהגשתי המבקשת להקנות נקודת זיכוי במס הכנסה לשוכרים באמצעות יצירת מאגר נתונים של משכירי דירות ומאבק בהעלמת מס".

11 תגובות
 1. צעד נואש של שר אוצר מיאש!
  לחבוט בבעלי הדירות כלל לא שוויוני ובטח שלא יביא להדלת ההיצע.

 2. מר כחלון היקר. אני עובד שכיר בעבודה פיזית קשה שלא אוחל לעבוד כל חיי. חסכתי שקל בשקל. ולקחתי משכנתה מהבנק כדי שאוכל לקנות שתי דירות להשקעה בסכומים של- 400 – 500 אלף בבאר שבע בשביל שאוכל להזדקן בכבוד. השכירות בבאר שבע נעה בין 1500 – ל1800.
  זאת אומרת יחד עם המשכנתה שאני משלם כולל הבית שאני גר בו אני מגיע ל6000 אלף שקל. תגיד לי בבקשה מה עלי לעשות כדי שאוכל להתקדם קצת בחיים ולהזדקן בכבוד.
  לא מדובר בדירות שעולות מליונים כמו במרכז ולא בשכירות של אלפים רבים. בסך הכל ניסיון להרים קצת את הראש.
  אדון כחלון הנכבד חייבת להיות הבחנה בין בעלי הדירות לפי עלות הנכס.
  קצת צדק בבקשה! לא יכול להיות ששוב דופקים את הפריפריה.

 3. בישראל מטילים מיסוי רטרואקטיבי ובלתי מוצדק על משקיעים בדירות להשכרה:
  המס בלתי מוצדק במיוחד לגבי פנסיונרים שהשקיעו בדירות כדי לקבל הכנסה חודשית קבועה.
  בגרמניה מעודדים משקיעים ישראלים להשקיע בדירות להשכרה כדי להוריד את מחירי השכירות ונותנים פטור ממס שבח למי שהשכיר דירה יותר מ 10 שנים.
  המסקנה כחלון מעודד משקיעים ישראלים להשקיע בדירות בגרמניה במקום בישראל כדי לשמור על מחירי שכירות נמוכים בברלין ולהעלות את מחירי השכירות בתל אביב כדי שעוד צעירים יעברו לחיות בחו"ל.

 4. בס"ד 22.7.2016
  לכבוד
  שר הבריאות יו"ר ועדת הכספים של הכנסת
  ח"כ הרב יעקב ליצמן ח"כ הרב משה גפני

  שלום וברכה:
  הנדון מיסוי על 3 דירות מצ"ב כתבה בעניין כוונת שר האוצר למיסוי והוא לא דימוקרטי וכפי שיפורט בזה
  א. כספים שנרכשו דירות על ידי אנשים הם כספים שמוסו כדין,
  ב. הכנסות חודשיות ומס רכישה משולמות כדין.
  רצון שר האוצר לקבוע מיסוי נוסף קנס על החזקת דירה בסך עשרות אלפי שקלים הינו עוול, כפי שיפורט בזה
  ג. בהכרות שלי שני אברכים תורתם אומנותם בעלי משפחות ברוכות ילדים, התגוררו בבני ברק ו/או בירושלים, לא היה לנשיהם עבודה, להם אין תואר אקדמי, ואין ביכולתם להתפרנס לקבל עבודה [לא במשרד האוצר אצל השר כחלון]
  נזקקים אלו הגיעו לפת לחם.
  ד. מכרו דירתם בבני ברק ו/או בירושלים וקנו כ 4 5 דירות קטנות בפריפריה [חיפה קריות באר שבע אופקים].
  ה. דירה אחת הם מתגוררים עוד מס' דירות הינם מתפרנסים בצמצום כאשר כל דירה נותנת 2000 ₪ לחודש לפני הוצאות תיקונים אחזקה ומיסוי.
  שר האוצר לפי הכתבה המצ"ב
  ו. החליט לכרות את מטה לחמם של נזקקים אלו שכל חטאם שרצו להתפרנס בכבוד וביושר, ועזבו מקום מגורי המשפחה וקנו מספר נכסים קטנים למחייתם,
  העולה בזה הוא
  כי אנשים אלו לפי משאלת שר האוצר
  ז. ייכפו עליהם מס חדש בסך של כ40000 ₪ [עבור בעלות על דירה שלישית וכו'] מלבד מס רווח שכ"ד ובכך יייפגע מטה לחמם שלא כדין, כאשר יישאר בידם סך של כ5000 ₪ לכל המשפחה לחודש. [60000 ₪ לשנה ] משכורתו של שר האוצר הינה יותר…..
  אנו סבורים כי אחריות נופלת עליכם כחברי הממשלה, ויש לפעול במאמץ רב על עניין זה שלא יהיה מיסוי שלא כדין, [יוער כי השר לפיד סירב לכך כי הדבר אינו הגון].
  יצויין כי הדבר אמור לפגוע באלפי שוכרי הדירות שהמשכירים יגלגלו עליהם הוצאות אלו.
  יש לטפל בעניין זה להעביר רוע הגזירה, אהיה בכך לפה לאלפי פונים.
  בתודה שלום אלבז ת.ד. 5174 חיפה

 5. בושה וחרפה
  אני משכיר למשפחה בדימונה ב1300 שח לחודש
  משפחה קשת יום פשוט אצטרך להכפיל להם את מחיר השכירות

 6. האם כחלון מנסה לטשטש את העובדה שלא הצליח להקל כלכלית על תושבי ישראל במאומה מאז שהתמנה לשר האוצר ומנסה כרגע לפגוע בכל מי שאפשר העיקר להיות בכותרות? המס שמציע כחלון הוא אידיוטי בלשון המעטה. האם דירה בת חדר מניבה אותה תשואה כמו דירת 5 חדרים? האם כחלון החליט לגזול מאנשים את הפתח היחיד שיש להם לחיות בכבוד בזקנתם ועבורו חסכו כל חייהם, קנו 2 דירות להשקעה ? האם כחלון חושב שיש להטיל על מי שחסך לעת זיקנה מס כפול? פעם שילם מס ממשכורתו ופעם שנייה עכשיו מרכושו? האם כחלון החליט להקשות את החיים על כל מי שחישב את הוצאותיו בחכמה? האם כחלון ירד לגמרי מהפסים? האם כחלון החליט לדפוק את כל שוכרי הדירות? שהרי אם הדירות להשקעה ימכרו, יהיו פחות דירות להשכרה והמחירים יעלו עוד. אם כל אלה נכונים הרי שיש לפרק מיד את הממשלה הזו לפני שיהרסו לחלוטין כל חלקה טובה בארץ.

 7. היחס לתגובות לעיל הרי שחיזקתם ידיו של כחלון.
  דירות הן לא עסק להתפרנס ממנו. תמכרו.
  וביחס לאותם אנשים עם "רק" ארבע דירות זולות… תמכרו אותן.
  אני בטוח וסמוך שתוכלו להתפרנס יפה ממיליון וחצי שח שתקבלו- לפחות עד שתמצאו משלח יד אחר.
  חלאס נחנקנו!!!!

 8. באוצר (כחלון) הכריעו-מס ! פתרון קסם למחסור בדיור המזכיר את האמרה: סגור את החלון כי קר בחוץ- ואם אסגור אותו יהיה חם בחוץ???

 9. מס לא שוויוני בעליל!!! דירה אחת ששווייה 50 מיליון שמשכירים אותה לא תחויב במס בעוד ששלוש דירות שערך כול אחת חצי מיליון יחויבו במס!!! טירוף מוחלט!!!

 10. בטח יגולגל על השוכרים. זה שוק של ביקוש קשיח. 20% בעלי 3 דירות יעלו את שכד. אז אולי בהתחלה אנשים יחפשו אלאקנטיבה (אצל ה 80% של בעלי הדירות) אבל ברגע שהביקוש יעלה בקרב ה 80% המיחירים גם שם יעלו והשוכקים יחזרו על 4 לבעלי ה 3 דירות…
  הפיתרון: רק הגדלת היצע

 11. לא נכון לעשות בתל אביב דירה משכירים ב 9000 אלף שקל ובכל מקום שתי דירות ביחד זה סביב 6000 אלף שקל ביחד צריכים להסתכל על כמה נכנס ולא על כמות של דירות

השארת תגובה