עשור ללבנון: ראש מועצת מטולה על ההערכות והמלחמה

במלאות עשור למלחמת לבנון השנייה, ראש המועצה המקומית מטולה דוד אזולאי בראיון ל"כל הזמן" • ההערכות: "סיימנו תרגיל מוצלח לפני חודשיים" • על האות ההצטיינות מהמלחמה"מלחמה תפסה אותי בעיצומה של הבראה מתאונה קשה" • וגם: ליברמן, חברי הכנסת והתיירות במטולה

דוד אזולאי: עשור למלחמת לבנון השנייה
דוד אזולאי: עשור למלחמת לבנון השנייה

פרויקט כל הזמן לרגל עשור ללבנון: דוד אזולאי, ראש המועצה המקומית מטולה, בראיון ל"כל הזמן", על הערכות למלחמה, על התחושות והזיכרונות מהימים ההם, וגם על החיים בישוב הצפוני.

האם המועצה המקומית ערוכה במקרה שחס וחלילה תפרוץ שוב מלחמה. בדגש על השאלה האם המקלטים מוכנים?

המועצה המקומית מטולה ערוכה ובמוכנות תמידית לתרחיש לחימה. לפני כמה חודשים ערכנו תרגיל רחב היקף, אחרי שנים רבות שלא ערכו תרגיל דומה בישוב. במסגרת התרגיל נבחנו תרחישים רבים, לשמחתנו התרגיל הוגדר כמוצלח. בימים אלו אנו מצויים בעיצומו של תיקון הליקויים שהתגלו ובהמשך המוכנות לשעת חירום.

כל יום אנו עוסקים בשגרה, ובמקביל מתכוננים ונערכים לכל תרחיש באם נצטרך אילו. במשך השנה האחרונה חלה התקדמות משמעותית במוכנות המועצה לחירום, אך המשימה עדיין לא הושלמה וכל יום שעובר מכין את הישוב טוב יותר מהיום שחלף. גם בתחום המיקלוט אנחנו בעבודה מקיפה והמקלטים ערוכים כנדרש לחירום. אני גאה בעובדי המועצה ובעבודה שהם עושים למען בטחון התושבים.

אתה לחמת במלחמת לבנון השנייה ספר לנו מה עבר עליך בזמן המלחמה?

כקצין ולוחם במלחמה יכול לומר בוודאות של שנים לאחור, שלחימת צה"ל הייתה מצויינת בכל הקשור לקרבות מול לוחמי החיזבאללה. לא זכור לי מקרה שבקרב שלנו יצאנו מנוצחים. לגבי המערכת המדינית כולה, ההנחיות והפקודות יכול לומר שהיה לא מעט אי וודאות ובלבול. המלחמה זכורה לי היטב כמלחמה של לילות ארוכים מתישים ובעיקר מתסכלים, בשל אי הבהירות לנוע קדימה לעומק השטח הלבנוני. כקצין הנדסה קרבית שלחם בלבנון שנים רבות ומכיר את השטח טוב ואת מגבלת כחותנו אל מעבר לגדר הגבול, יכול לומר כי במהלך ימי הלחימה הצלחנו לפוצץ מתחמים רבים של לוחמי החיזבאללה שהיוו סכנה לכוחותינו טרם הכניסה מאז שנת 2000 ועד למלחמה. חישוף עמדות שולטות, פיצוצם והריסתם אפשר למעשה עד היום לכוחות צה"ל לשלוט על עומק הצד הלבנוני.

קבלת אות הצטיינות על תפקודך במהלך המלחמה ספר לנו על זה?

מלחמה תפסה אותי בעיצומה של הבראה מתאונה קשה ועם יד מקובעת עם שבר בעצם הבריח. כקצין הנדסה של חטיבה לוחמת בקו הגבול ידעתי שאני בבית לא נשאר. למרות הכאבים הרבים ואולי בגלל האנדרנלין שזרם התייצבתי בשעה הראשונה במפקדת החטיבה. משימות רבות יש לקצין הנדסה בלחימה, הן בהגנה והן בהתקפה. במהלך הימים מצאתי את עצמי יחד עם לוחמיי מגינים על העורף באמצעים שונים, ואף נותנים מענה לנפילות הרבות שנפלו על אזרחים וחיילים. ובלילות מבצע התקפות על מבני ומוצבי מחבלים תוך כדי שאנחנו מפוצצים בכמויות עצומות. במשך כל ימי הלחימה מצאתי את עצמי מחויב למערכת ולא חשבתי כלל על הבית שעזבו למרכז. ימים ארוכים של לחימה לצד לילות של פיצוצי מבנים ומוצבים מהצד השני. ימים ולילות ללא שינה ובלחימה עיקשת שבסופה החליטו מפקדיי להמליץ עליי לקבלת אות הצטיינות מאלוף הפיקוד שהיום הוא הרמטכ"ל גדי אייזנקוט.

האם אתה סומך על הממשלה ועל שר הביטחון שידעו להגיב בזמן אמת?

יש לי אמון מלא במערכת הצבאית במידה ונידרש לכך. אני מאמין ואף חש כי ממשלת ישראל עושה את תיקון הליקויים שלה מהמלחמה ואין לי ספק כי המלחמה הבאה תיראה אחרת בחזית. לגבי העורף, כולי תקווה כי נדע לתקן את הליקויים ובכל מקרה אני מאמין כי נפעל אחרת ,חזק יותר והחלטי בלחימה באם נידרש. שר הביטחון חדש בתפקידו אך כאמור אנשי המקצוע בצה"ל שאמונים על ביטחוניינו ושעליהם אני סומך כמו שסומך ששר הביטחון נותן בהם את אמונו. אין לי ספק שאביגדור ליברמן, שר הביטחון, ידע לפעול ולקבל החלטות באם יידרש לכך ואני סומך עליו.

בכנסת בזמן שדברו על מלחמת לבנון השנייה נכחו בישיבה רק שלשה חברי כנסת מה תרצה לומר לכל אלו שלא נכחו?

מצער לראות כיצד בית המחוקקים מתייחס לדיון חשוב כזה. כולי תקווה כי חברי הכנסת והשרים פועלים כל יום בשגרה למען המוכנות בחירום, כל אחד בתחומו , דיון שכזה צריך להתקיים בנוכחות ראש הממשלה ושר הביטחון , מה שיגרום לשאר חברי הכנסת להשתתף בדיון , אני פונה לכל חבר כנסת ולכל בעל תפקיד במוכנות המדינה לחירום לקבוע סדר יום קבוע שבו המוכנות לחירום יתפוס מקום בשגרה וכך נהיה מוכנים יותר ברגע אמת.

לסיום, איך אתם גורמים לאנשים לא לעזוב למרכז ומה עם התיירות בקיץ בדגש על מבקרים חרדים?

לגבי התיירות אנו רואים תנופה גדולה בשנים אלו לצד אטרקציות חדשות וחבל ארץ מדהים, מטולה חוגגת השנה 120 להיווסדה וכראש מועצה אני קורא לציבור לבקר במטולה, ואני מתחייב שהמבקרים יפגשו אנשים טובים ומסבירי פנים. מי שמכיר את חבל הארץ הגלילי מבין היטב כי פנינה כזו אי אפשר לעזוב, מי שמחפש איכות חיים רגועה שיבחר את ביתו בגליל , לשמחתי מאז המלחמה , הצפון והגליל מצויים בשקט שלא היה כבר המון שנים , לכן אני חושב שלא צריך הרבה כדי להשאיר את האנשים בצפון.

תגובה אחת
  1. אזולאי כל הכבוד!

השארת תגובה