עשור ללבנון: רה"ע קריית שמונה על ההערכות והמלחמה

במלאות עשור למלחמת לבנון השנייה, ראש העיר קריית שמונה ניסים מלכה בראיון ל"כל הזמן" • ההערכות: "מתרגלים וערוכים לעבור בכל רגע למצב חירום" • הזכרונות מהלחמה: "בדרכי לתת תרופות לקשיש, רסיס פגע ברכבי ורסיס פגע במשקפיי ושבר אותם ניצלתי בנס" • וגם: האם הוא סומך על ליברמן? ואיך גורמים לאנשים לא לעזוב?

עשור ללבנון השנייה ניסים מלכה
עשור ללבנון השנייה ניסים מלכה

עשור ללבנון: לרגל ציון עשר שנים למלחמת לבנון השנייה, ראש העיר קריית שמונה ניסים מלכה, בראיון ל"כל הזמן", על הערכות למלחמה, על התחושות והזכרונות מהימים ההם, וגם על החיים בעיר הצפונית.

האם עירית קריית שמונה ערוכה במקרה שחס וחלילה תפרוץ שוב מלחמה בצפון?

"אנחנו כרשות עושים הכל כדי להיות מוכנים בכל זמן ולכל תרחיש ביטחוני. אני יודע שהשקט הקיים בשנים האחרונות בצפון יכול להיות מופר בכל רגע, לכן הנחתי את כל בעלי התפקידים להיות ערוכים בכל רגע נתון לעבור ממצב של שיגרה למצב חירום. אנחנו מתרגלים בכל רבעון את צוות החירום העירוני, מקיימים תרגילים בשיתוף רח"ל (=רשות חרום לאומית) וגורמי הביטחון ומקיימים הערכות מצב חודשיות. נקווה שלא נצטרך להוכיח את המוכנות שלנו".

ספר לנו קצת מה שעבר עליך באופן אישי בזמן במלחמה? 

"בזמן מלמת לבנון השנייה לא הייתי ראש עיר, אלא חבר מועצת העיר. לקחתי על עצמי את הטיפול במשפחות שנשארו בעיר ובעיקר בקרב קשישים. עברתי בית בית וסייעתי בחלוקת אוכל וחלוקת תרופות לקשישים ולחולים. בנוסף ערכתי טקסי לוויות כשמטחי הקטיושות לא פוסקים. במהלך אחד הימים כשהייתי בדרכי להעניק תרופות לקשיש ערירי נפגע רכבי מרסיסי טיל קטיושה ורסיס פגע במשקפיים שלי ושבר אותם. בנס לא נפגעתי".

השבוע התקיים בכנסת דיון לרגל עשור למלחמה, אבל רק שלושה חברי כנסת בחרו להגיע. מה תרצה להגיד לאלה שלא נכחו?
"מה שחשוב הוא לא מי היה בדיון וגם לא הדיון עצמו, אלא מה עושים כדי לוודא שהצבא שלנו יהיה יותר חזק והעורף יהיה יותר מוכן במלחמה הבאה. בסופו של דבר ההצהרות והדיבורים צריכים להיות מלווים בקבלת החלטות ובמעשים בשטח. אני תמיד מעדיף דיונים סגורים ואפקטיביים מאשר דיונים פתוחים בהם כל אחד משמיע את מה שאנשים רוצים לשמוע ולא מה שנכון לעשות".

אתה סומך על שר הביטחון ליברמן שיידע לנהל את המלחמה בזמן אמת?

"מדינת ישראל היא מדינה דמוקרטית וצריך לכבד את הכרעת העם. אני סומך מאוד על הנהגת המדינה, על צבא ההגנה לישראל ובכלל זה על שר הביטחון אביגדור ליברמן. אוי לנו אם לא נדע לסמוך על מנהיגינו אותם העם בחר. הרי בסופו של דבר כולם רוצים את טובת המדינה וכולם רוצים להצליח במשימתם".

לסיום, איך גורמים לאנשים לא לעזוב למרכז?

"פשוט מאוד – מציעים לאנשים איכות חיים טובים יותר ממרכז הארץ. צריך להדגיש את היתרונות של הגליל ושל קריית שמונה. מקום ירוק, ארץ פלגי מים, אויר נקי, שקט, רוגע והמקום האידאלי לגידול המשפחה בלי כל הלחץ שמאפיין את מרכז הארץ. אחרי שהתחלנו בעבודות להקמת השכונה החדשה ביובלים ואנו מכשירים בימים אלו ממש מאות מגרשים לזוגות צעירים, אנחנו מקצרים את הדרך למרכז הארץ, כך שבעתיד נושא התחבורה לא יהווה בעיה בשיקול האם לעבור לקריית שמונה. אנו עומלים בימים אלה רבות כדי להביא תעסוקה איכותית לאזורנו ובמידה והמכון הוולקני יועבר לקריית שמונה נוכל לסמן וי על המשולש החשוב של דיור הולם, פתרונות תחבורתיים ותעסוקה ראויה".

מה עם התיירות בקיץ בדגש על מבקרים חרדיים?

"אני מזמין את כל תושבי המרכז והצפון להגיע אלינו לגליל בכלל ולקריית שמונה וליהנות ממה שאנו יכולים להציע. עוברים דרכנו מיליון מטיילים בשנה שנהנים מכל רגע. בחופשת הקיץ ובחול המועד סוכות ופסח אנו מוצפים במטיילים ואני מזמין את כולם להגיע אלינו כל ימות השנה ולבדוק אפשרות להישאר במקום הכי יפה במדינה – בקריית שמונה".

השארת תגובה