לבנון תספק רישיון לחיפוש גז לשטח במחלוקת עם ישראל

אחרי ההסכם עם טורקיה שכולל התייחסות לשוק האנרגיה הישראלי לבנון פותחת את השטח הימי שלה לחיפוש גז ונפט בים • אחד האזורים להם לבנון מתכננת לספק רישיון חיפוש נמצא במחלוקת עם ישראל

אסדת קידוח (צילום: ויקיפדיה)
אסדת קידוח (צילום: ויקיפדיה)

העיתונות הלבנונית מדווחת, כי לבנון פותחת את הים לרישיונות חיפוש גז ונפט חדשים. אחד האזורים להם לבנון מתכננת לספק רישיון נמצא במחלוקת עם ישראל.

במארס 2013 יצאה לבנון בהליך מיון מוקדם לחברות גז שיגיעו לפעול במדינה. 12 מפעילות בינלאומיות עברו את שלב ההליך המוקדם בנוסף ל-34 חברות נוספות שאינן מפעילות, שעברו גם הן את ההליך. לבנון התכוונה לחלק עשרה רישיונות ימיים, אך חוסר יציבות רגולטורית ופוליטית במדינה הוביל לדחיית הפרסום.

על פי הדיווחים, לבנון מתכוננת בשלב ראשון לצאת במכרז בנודע לארבעה אזורים ובשלב שני לפרסם את היתר. בנוגע לאחד האזורים קיימת אי בהירות בנוגע לגבולותיו, והנושא נמצא עדיין במחלוקת מול ישראל. כזכור, בשנת 2010 פנתה לבנון לאו"ם בטענה כי קו הגבול של האזור הכלכלי הבלעדי הישראלי פולש לתוך שטחה, אך ישראל שהגישה את גרסתה לאו"ם שנה אחר כך, דחתה את הטענה. בארצות הברית ניסו להוביל לפשרה שנדחתה על ידי ישראל.

גודל השטח השנוי במחלוקת הוא כ-850 קמ"ר ונמצא בגבולות המשותפים לישראל, לבנון וקפריסין. הסכם שנחתם בין ישראל לקפריסין בדצמבר 2010 תומך בגרסה הישראלית, והסכם דומה שנחתם בין קפריסין ללבנון לא אושרר על ידי הפרלמנט הלבנוני. לבנון, כפי שצוין, מתכוונת לצאת במכרז על האזור בכל מקרה.

גורם המקושר למשרד האנרגיה הלבנוני אמר לעיתון הכלכלי גלובס, כי מציאת מאגרי הגז במצרים בשנה האחרונה, כמו גם הסכם הפיוס שנחתם בין ישראל לטורקיה שאמור לקדם עסקת גז בין שתי המדינות, גרם למשרד האנרגיה הלבנוני "להעלות הילוך" בשבועיים האחרונים ולהאיץ את פרסום הרישיונות. אותו גורם מקורב למשרד האנרגיה הלבנוני הוסיף, כי להערכת המדינה יש בשטחה מאגרי גז גדולים "לפחות בגודל של תמר", לדבריו. במשרד החוץ הישראלי מסרו, כי "אנו מעדיפים שלא להתייחס לנושא לאור רגישותו".

יצויין, כי המים הכלכליים של ישראל סגורים לחיפושים כבר ארבע שנים, ובקרוב משרד האנרגיה בראשות השר שטייניץ מתכוון לפרסם כ-60 רישיונות גז ונפט חדשים, ובשלב ראשון, ככל הנראה עד סוף השנה, יחולקו שליש עד מחצית מהרישיונות.

לרגל פתיחת הים, עורכים בחודשים האחרונים שר האנרגיה יובל שטייניץ ומנכ"ל משרדו שאול מרידור פגישות עם חברות אנרגיה בינלאומיות במטרה לשכנע אותן לפעול בישראל. באחרונה הזמין המשרד סקר סביבתי מקיף לחיפוש ולהפקה של נפט וגז טבעי בים, שהוא למעשה הסקר הסביבתי הראשון מסוגו בישראל, והוא נועד להוות בסיס מידע לממונה על ענייני הנפט במשרד טרם מתן זכויות חדשות לחיפוש ולהפקה.

השארת תגובה