נתניהו וניסנקורן סיכמו: "התאגיד" יחל לפעול רק מ-2018

בהודעה שהוציאה הערב ההסתדרות נכתב, כי ,תידחה סגירת רשות השידור עד לתחילת 2018" המשמעות כל העיתונאים שחתמו בתאגיד מחוסרי עבודה עד ל-2018 בעוד שרשות השידור שמרבית מעובדיה עברו לתאגיד תמשיך לפעול כשידור הציבורי

התאגיד צילום מסך מפייסוק
התאגיד צילום מסך מפייסוק

דרמה בעולם התקשורת: ההסתדרות הודיעה הערב (שני) כי הקמתו של התאגיד הציבורי החדש תדחה עד לשנת 2018. התאגיד שיועד להחליף את רשות השידור כבר החל בתהליכי גיוס וקליטת עובדים והיה אמור להתחיל לשדר בעוד כארבעה חודשים.

בהודעה ששיגרה ההסתדרות נכתב כי "בהמשך להודעתו של ראש הממשלה בנושא רשות השידור ובהמשך לשיחות שניהל יו"ר ההסתדרות ניסנקורן עם מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר" לטענתם הסיבה שהובילה לדחיית הקמת התאגיד היא כיוון ש-"השידור הציבורי החלופי בתאגיד החדש עדין לא ערוך". "מתוך חשיבות שלא לייצר שום נתק בשידור הציבורי ולייצר שידור ציבורי רציף ומלא, על דעת יו"ר ההסתדרות ומנכ"ל משרד התקשורת, תידחה סגירת רשות השידור לתחילת 2018". בהסתדרות הוסיפו וציינו, כי "יש עוד לוודא שהשידור הציבורי יהיה כפי שגם ציין ראש הממשלה, שידור מירושלים, כבר מיום השידורים הראשון" זאת בניגוד למיקום שנקבע במודיעין.

מוקדם יותר היום אמר ראש הממשלה נתניהו, כי "אני מקבל הרבה מאוד תלונות מעובדים. אנחנו רוצים שידור ציבורי רציף וזמין, קבענו שאנחנו רוצים לראות יכולת מלאה של שידור טלוויזיה לצד שידורי רדיו וכרגע זה לא קורה".  בחשבון הטוויטר של התאגיד הגיבו להודעה, "אנחנו כאן ומתקדמים. תאגיד השידור הישראלי יקום ויעניק לעם ישראל שידור עצמאי איכותי ומגוון כפי ששידור ציבורי צריך להיות".

הודעת ההסתדרות מהווה משבר גדול לעיתונאים שחתמו בתאגיד החדש והיו אמורים להתחיל לעבוד בעוד כארבעה חודשים, כעת הם מובטלים עד תחילת 2018, יתכן אף כי חלקם יבחרו למצוא מקום עבודה אחר. במקביל, רשות השידור הישנה שנמצאת בשלבי סגירה, ואינה מסוגלת ליישם את תפקידה, תמשיך לפעול עד 2018.

חה״כ אילן גילאון, שהגיש את הצעת החוק לביטול הרפורמה ברשות השידור, תקף את הודעת ההסתדרות לפיה הוסכם על דחיית הקמת התאגיד החדש ל- 2018 : ״"משרד התקשורת בתמיכת ההסתדרות, הפכו את עתידם התעסוקתי של מאות מעובדי רשות השידור למשחק ציני ובזוי. העובדים נאלצים לשלם מחיר כבד מנשוא על כשלונם המקצועי בלשון המעטה, של קברניטי המהלך ובראשם ראש הממשלה ושר התקשורת, השר ארדן ומש״תפיהם למזימה לעקר ולאלף את השידור הציבורי למרותם". גילאון אף הודיע על כוונתו לדרוש דיון דחוף בוועדה לביקורת המדינה, ולתבוע את הגעתו של נתניהו לוועדה: "כלו כל הקצים בציניות הארסית של נתניהו. יש גבול עד כמה ניתן לרמוס את כבודם של עובדי ועובדות הרשות".

יו״ר סיעת ׳כולנו׳ – ח״כ רועי פולקמן הגיב על פרסום ההסכם: "אני נלחם להשאיר את תאגיד השידור הציבורי בירושלים ושמח מאוד על ההתקדמות בנושא. יחד עם זאת אין מקום לדחייה בתחילת פעילות התאגיד דבר שיעלה עשרות מיליונים למשלם המיסים ויקשה עוד יותר על העובדים שגם כך נגררים בצורה לא סבירה עם השינוי. על התאגיד להתחיל לשדר באוקטובר ומירושלים!".

גם חברת הכנסת קורין אלהרר הגיבה להסכם המפתיע, "ראש הממשלה נתניהו בכובעו כשר התקשורת יחד עם אבי ניסנקורן יו״ר ההסתדרות החליטו לחסל סופית כל ניסיון לקיים שידור ציבורי על פי חוק שאותו ראש ממשלה אישר בקדנציה הקודמת. הם כנראה החליטו לעשות הכל כולל הכול על מנת למנוע את קיום חוק תאגיד השידור הציבורי. ככה נראה זלזול בחקיקה ויותר מכל זלזול בצורך לקיים גוף חדש ונקי עם עיתונאים מצוינים שרק בשבועות האחרונים התבשרנו על שמותיהם של רבים וטובים שהצטרפו לשורות התאגיד. מעניין איך יגיב שר האוצר משה כחלון על הדחייה הנפסדת הזו שהרי מדובר בתוספת תקציבית משמעותית שאין בה כל צורך מלבד גחמה של שר התקשורת. אנחנו לא נאפשר את ההתנהלות הזו, ובכוונתי לקיים בהקדם דיון בוועדה לביקורת המדינה. חייבים לשים סוף לזלזול בשידור הציבורי בישראל."

השארת תגובה