הצעת חוק: הרשתות החברתיות יקנסו על פרסומים מסיתים

ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה היום את הצעת החוק של רויטל סוויד לחייב את הרשתות החברתיות להסיר פוסטים מסיתים תוך 48 שעות ולא יקנסו ב-300 אלף ש"ח • הצעת החוק תקודם יחד עם הצע"ח הממשלתית ע"פ ביהמ"ש יוכל לחייב בצו הסרת פוסטים

פייסבוק
פייסבוק

וועדת השרים לענייני חקיקה החליטה להחמיר את המאבק בהסתה ברשת: ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (א׳) את הצעת החוק שהגישה ח"כ רויטל סויד (המחנה הציוני) לניטור והסרת פרסום דברי הסתה לטרור ברשת החברתית.

הצעת החוק הוגשה על ידי ח"כ רויטל סוויד וחברי כנסת נוספים, והשרים שקד וארדן החליטו לתמוך בה בקריאה הטרומית ולהכפיף ולמזג אותה להצעת החוק הממשלתית אותה הם מקדמים במסגרת מאבקם בהסתה ברשתות החברתיות.

על פי הצעת החוק, על הרשתות החברתיות תוטל חובת ניטור והסרה של פרסומים המניעים לעשיית מעשי טרור תוך 48 שעות, במידה ולא ינהגו כך יקנסו ב-300 אלף ש"ח. הצעת החוק שיזמה סוויד תקודם ביחד עם הצעת החוק הממשלתית של השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ושרת המשפטים, אילת שקד שיזמו מלחמה בהסתה ברשת ולפי הצעת החוק המתגבשת, יוכל בית המשפט לחייב בצו כל גורם בשרשרת פרסום התוכן להסיר את התוכן האסור.

"נוכח הפגיעה הפוטנציאלית בחופש הביטוי, צווים להסרת תכנים יינתנו במשורה במקרים קיצוניים ויופנו כלפי התוכן הפוגעני בלבד", נכתב בהצעת החוק הממשלתית. כעת יוזמת כאמור חברת הכנסת סוויד מנגון ניטור עצמי של הרשתות החברתיות שתפקידם לזהות תכני הסתה ובמידה ולא יוסרו תכנים אלו תקנס החברה בסכום של 300,000 שקלים.

ח״כ רויטל סויד, יוזמת החוק ויו״ר השדולה למאבק באלימות, בריונות והסתה ברשת החברתית – שהצעת החוק אותה הגישה אושרה בוועדת השרים – אמרה היום: "פייסבוק איננה אחראית לטרור הגואה במחוזותינו, כפי שאיננה אחראית למעשי פדופיליה. אבל בעוד ששתכנים שאינם ראויים היא מסירה, מקריאות לעשיית מעשי טרור היא מתעלמת".

ח"כ סוויד הוסיפה ואמרה: "כפי שלא ניתן לפרסם דברי הסתה לטרור באמצעי התקשורת השונים, באמצעות הצעת חוק זו לא יתאפשר לעשות כן גם ברשת החברתית. הצע״ח זו מאפשרת למדינת ישראל להוביל את השינוי בתפישה באשר לאחריות הרשתות החברתיות בעולם. הצע״ח מתאימה את החוק למציאות העכשויות במרשתת" לדברי חברת הכנסת סוויד: "כללי המשחק השתנו, הרשת החברתית היא כלי התקשורת העיקרי במציאות של ימינו וקריאה לעשיית מעשה טרור שמשמעותה פגיעה בחיי אדם, לא יכולה להימצא בה".

השארת תגובה