פיגוע הדריסה בצרפת: דאע"ש קיבל אחריות

בסוכנות הידיעות של דאע"ש נמסר, "האדם שאחראי למבצע הדריסה בניס, צרפת, הוא חייל של המדינה האיסלאמית" • שכניו מספרים כי "הוא לא היה מוסלמי אדוק. הוא היה חולה, שתיין ודיכאוני" • קונסולית ישראל במרסיי "אין הרוגים מהקהילה"

הפיגוע בניס
הפיגוע בניס

פיגוע הדריסה בניס: ארגון המדינה האסילאמית פרסם הודעה בסוכנות הידיעות שלו על פיה מוחמד לחואייג' בוהלל, המחבל שביצע את הפיגוע הוא חייל הארגון.

בהודעה שפורסמה אמש (שבת) בסוכנות הידיעות "אעמאק" נכתב: "האדם שאחראי למבצע הדריסה בניס, צרפת, הוא חייל של המדינה האיסלאמית, והוא עשה זאת בתגובה לקריאתנו לפגוע באזרחי המדינות בקואליציה הנלחמת במדינה האיסלאמית". מניסוח ההודעה עולה כי בוהלל לא הופעל על ידי הארגון אלא פעל בהשראתו.

שכניו לבניין של בוהלל סיפרו כי המחבל לא היה מוסלמי אדוק. "הוא לא היה מוסלמי אדוק, הוא היה חולה, שתיין ודיכאוני. הוא בכלל לא היה דתי, לא היה לו זקן, לא חשבתי בכלל שהוא ערבי", סיפרה ג'סמין חנאן, שהתגוררה עמו בבניין ברחוב רו דה טורי שבעיר ניס. השכנה הוסיפה, "הוא לא צם בכלל את הרמדאן. הוא היה שותה אלכוהול. הוא היה מוזר מאוד, לא אמר שלום. הוא גר לבד לחלוטין. ללא חברים, תמיד לבד".

למרות עדויות השכנים, אמר שר הפנים הצרפתי ברנאר קזנוב, כי בוהלאל עבר הקצנה אסלאמיסטית מאוד מהירה. בוהלל היה מוכר למשטרה כעבריין זוטר עם בעיות אלימות במשפחה, אך לא היה מוכר לגופי המודיעין כמשתייך לארגון טרור. שר המשפטים של צרפת ז'אן ז'ק אורבס אמר לכתבים בפריז כי בוהלל "היה במוקד כמה הליכים משפטיים אך הורשע רק בתקרית אחת" מוקדם יותר השנה. לדבריו, האיש היה תחת תקופת מבחן לאחר שתקף באלימות נהג אחר במהלך עימות ביניהם. העונש שניתן לו היה על תנאי משום שמעולם לא הורשע קודם לכן. הוא נדרש להתייצב פעם בשבוע בתחנת משטרה בניס ועמד בדרישה זו.

רבאב בוהלאל, אחותו של המחבל, החייה בתוניס סיפרה כי לאחיה היו בעיות פסיכולוגיות. "נתנו למשטרה מסמכים המראים שהוא היה בטיפול פסיכולוגי", סיפרה האחות בראיון לכלי התקשורת.  לדבריה, הוא היה בטיפול נפשי במשך כמה שנים בטרם עזב את תוניסיה לצרפת ב-2005.

בתוך כך, הקונסולית הכללית של ישראל במרסיי, אניטה מזור סיפרה; "אתמול לקראת הצהריים קיבלו רבים בקהילה היהודית בניס, אך גם מחוץ לה – מסרון ובו הרשימה הבלתי רשמית, כאמור, של הפצועים שאותרו בבתי החולים – בצירוף בקשה לשאת תפילה ולהגיד תהילים להבראתם. בהמשך הופצה אותה הרשימה בתוספת רשימה של כ-15 אנשים שנפטרו ובצירוף בקשה להתפלל גם לעילוי נשמתם".

מזור הבהירה, "מדובר ברשימה של אנשי קהילת ניס שנפטרו מזה זמן, חלקם לפני מספר שנים – ומכאן נובע הבלבול: מן העובדה שרשימה זו של הנפטרים צורפה לרשימת הפצועים וגם עבורם התבקשו מקבלי המסרון לשאת תפילה. נכון לעכשיו אין הרוגים מקרב אנשי הקהילה".

השארת תגובה