פרופיל פוליטי: מש"ס לבית היהודי דרך יחד והליכוד

ביום ראשון הקרוב צפוי אמסלם להתפקד לבית היהודי, בעבר כתב אמסלם "מי שחושב שהבית היהודי הוא בית לספרדיות נאמר לו חלמא טבא חזיתי" • גורם בבית היהודי: "מחפשים כאלו שעושים לא מדברים, יצטרך להוכיח את עצמו" • פרופיל פוליטי

חיים אמסלם. צילום: עמוד הפייסבוק
חיים אמסלם. צילום: עמוד הפייסבוק

פרופיל פוליטי: ביום ראשון הקרוב צפוי חיים אמסלם, לשעבר חבר כנסת מטעם סיעת ש"ס, להגיש תופס התפקדות למפלגת הבית היהודי. בהמשך אמור אמסלם להתמודד על מקום ברשימה לכנסת בפריימריז הפנימיים. ב'כל הזמן' אנחנו מביאים את מסלול דרכו הפוליטית שהתחיל, דרך שהתחילה בש"ס ועדיין לא הסתיימה.

בבחירות לכנסת ה-18 שובץ חיים אמסלם במקום העשירי בתנועת ש"ס ונבחר לכנסת. לאחר מכן, בעקבות חילוקי דעות עם ההנהגה הפוליטית של המפלגה ובהמשך אף להנהגה הרוחנית, הודח אמסלם מש"ס. אחרי ההדחה המשיך אמסלם לכהן בסיעת יחיד בשם "עם שלם", משחק מילים על שם משפחתו אמסלם.

בבחירות לכנסת ה-19 ניסה אמסלם להריץ את מפלגתו "עם שלם" לכנסת. אמסלם ניסה למשוך מצביעים חילונים למפלגה והציע הקלות מפליגות בנושא הגיורים ואף הציע להתיר תחבורה ציבורית בשבת. למרות מצע הבחירות, לא הצליח אמסלם למשוך קולות בוחרים ו"עם שלם" לא עברה את אחוז החסימה.

אחרי כישלון "עם שלם" החליט אמסלם להתפקד במפלגה קיימת. תחילה פנה אמסלם לליכוד, אך משהבין את הקושי להיבחר בפריימריז של המפלגה החליט למצוא בית פוליטי חדש.

לקראת הבחירות לכנסת ה-20, פנה חיים אמסלם לתנועת יחד של אלי ישי, יו"ר ש"ס בתקופת הדחתו של אמסלם מהתנועה, וניסה להתברג ברשימה. אמסלם ניסה להפעיל לחץ על מנהיגה הרוחני של המפלגה הגר"מ מאזוז, אך הרב מאזוז התנגד בכל תוקף וטען כי אמסלם לא מציית לגדולי הדור. במסגרת ניסיונות ההתברגות ביחד, שלח אמסלם אחרי הבחירות לכנסת ה-20  את אחד מאנשיו להציע כספים רבים בתמורה להצטרפותו ליחד לקראת הבחירות לכנסת הבאה, כאמור ללא הצלחה.

ביום ראשון הקרוב, צפוי אמסלם למצוא בית פוליטי חדש – "הבית היהודי". אמסלם התפייט הבוקר וטען כי המפלגה היא המקום לספרדים ששואפים להחזיר עטרה ליושנה, אך בעבר אמסלם נשמע אחרת. בשנת 2014 כתב אמסלם: "מי שחושב על שהבית היהודי הוא בית לספרדיות נאמר לו חלמא טבא חזיתי". בבית היהודי סירבו להגיב, אך גורם בכיר בתנועה מסר ל'כל הזמן': "הציבור הדתי לאומי מחפש בעיקר כאלו שיודעים לעשות לא רק לדבר. בזה הוא צריך עוד להוכיח את עצמו".

חיים אמסלם הגיב ל'כל הזמן': "אדרבא, אני בא בדיוק בגלל הסיבות האלו. הבית היהודי שינה גישה בנושא הציבור הספרדי ומאז הכרזתו של השר בנט על הקמת ועדת ביטון אני שם לב לתהליך מבורך של התקרבות אמיתית לציבור הספרדי. לכן גם אם התייחסתי בעבר לנושאים הקשורים לבית היהודי הרי שהמציאות השתנתה לטובה ואני מברך על כך. אני מוצא את מקומי שם ומאמין שיש בכוחי להוביל מהלכים גדולים יחד עם החברים הנוספים במפלגה. הבשורה היא שציבור שלם יכול להרגיש בנוח תחת קורת הגג של הבית היהודי".

השארת תגובה