מרגי: "אם ישארו בנות בחוץ, אני אעביר רישום אזורי"

אחרי ההתקפלות של יו"ר ש"ס דרעי והצהרתו כי אינו יכול לחוקק רישום אזורי, יו"ר ועדת החינוך ח"כ מרגי מצהיר בראיון ל"כל הזמן": "אם אמצא מספר רב של תלמידות בחוץ אני אישית אעביר את החוק" • "אנחנו יושבים כל שבוע עם המחוז החרדי לוודא שאף בת לא תשאר מאוחר" • צפו

סערת הרישום האזורי: על רקע ההתקפלות של יו"ר ש"ס השר אריה דרעי בנושא הרישום האזורי, בעקבות וטו של יהדות התורה, ובעיצומם של ימי הפעילות לשיבוץ הבנות שלא התקבלו בסמינרים, יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי, שמונה מטעם ש"ס לטפל בנושא האפליה, עונה על השאלות בראיון ל"כל הזמן".

אתה מקבל עשרות פניות, גם השנה מבנות ספרדיות שנותרו בבית, איך אתה פועל בעניין שזה לא יחזור על עצמו שוב?

"קודם כל שנים רבות אחורה כמעט כל ראשון לספטמבר היינו מתמודדים עם מאות בנות ספרדיות שנמצאות בבית ולא שובצו במוסד חינוכי. השנה קידמנו את פני הרעה, והתחלנו לטפל בזה מיד עם תחילת עונת הרישום. אנחנו עוקבים אחרי זה, יש לנו כל שבוע ישיבת עבודה עם המחוז החרדי לוודא שלא תשאר אף בת מאחור. כולי תקווה שאנחנו השנה נפתח את שנת הלימודים עם 0 בנות שיושבות בבית.

ישנן טענות שהגיע אולי הזמן לפתוח מוסדות משלכם לשלוח את כולם אצלכם, מה אתה חושב על זה?

"זו טענה שנשמעת כל שנה, אבל מי שמשמיע אותה הוא בעצמו מפריע לכך ואני אסביר לך: הטענה היא לכאורה צודקת. אבל אני אומר לך שיש מוסדות ספרדים. אלא מה קורה מפלים בתוך המוסדות הספרדים. אם אותן מוסדות לא יקבלו אפילו בת אחת ספרדית אנחנו לא נלין על זה. אבל ברגע שהם לוקחים את כל הטובות ומשאירים את אלו שצריכות קצת חיזוק בחוץ. זה אומר שזה בא לקטלג את בית הספר הספרדי כבית ספר ירוד יותר. הם משחקים בתוך המגרש של המוסדות הספרדים – אם הם לא יעבדו על מיתוג ויעזבו את כל הבנות הספרדיות תאמין לי שלא נבוא בטענה אפילו לא למוסד אחד.

כל שנה מחדש עולה הרעיון של איזורי הרישום, השר דרעי אומר עכשיו שזה לא יקרה, נכשלתם?

"אין ספק שבחינוך החרדי בפריסה של בתי הספר, חוק אזורי רישום הוא חוק קשה מאד ליישום, אבל לא הרמתי ידיים ולא אמרתי נואש, אני הצהרתי ואמרתי בתחילת עונת הרישום הנוכחית אם המוסדות ימשיכו להתל ולא ישתפו פעולה עם ועדות ערער, עם המחוז החרדי, אם אני השנה בראשון לספטמבר אמצא עם מספר רב של תלמידות בחוץ אני אישית אעביר את חוק אזורי רישום ואתמודד איתו עם הקשיים שלו".

אתה יכול להגיד לי שלא תישאר בת אחת ללא סמינר השנה הזו?

"אנחנו נעשה הכל ואנחנו במעקב צמוד כמו שאמרתי, כל שבוע מעקב אחרי הרישום בערים החרדיות, לכן כולי תקוה שהשנה נביא למצב שכמעט כל הבנות יהיו משובצות בראשון לספטמבר".

בעניין אחר, אתה פועל זמן רב בעניין הזקנים בצה"ל, היום אנחנו שומעים עוד סיפור, איפה אנחנו עומדים בעניין הזה?

"לצערי הרב מאז שההחלטה בעניין הזקנים לחיילים דתיים נלקחה מידי הרבנות והועברה לקציני השלישות אנחנו נתקלים במפקדים ביחידות כאלו ואחרות שעושים דין לעצמם ושבת לעצמם וקובעים קביעות מאד אפילו לא הומניות הייתי אומר, מפקד שיכול לבוא לומר לבחור שמעולם לא נגע בזקנו בקלי קלות 'אתה יכול להסתדר גם בלי הזקן שעליך' אני חושב שמבחינת זקן מרגע שחייל מתגייס עם זקן צריך לאפשר לו את גידול הזקן לכל אורך השירות הצבאי שלו".

השארת תגובה