מתיחות במפרץ הפרסי: איראן נגד ערב הסעודית

המתיחות בין ערב הסעודית לאיראן מתחזקת, זאת לאחר שראש המודיעין הסעודי לשעבר נצפה נואם בעצרת גולים איראנים בפריז ואמר כי הוא תומך במאבק להפלת המשטר • איראן: "הסעודים פונים לטרוריסטים"

הנסיך תורכי אל פייסל - ראש המודיעין הסעודי לשעבר
הנסיך תורכי אל פייסל - ראש המודיעין הסעודי לשעבר

העולם הערבי סוער: איראן מהאשימה היום (ראשון) את ערב הסעודית ב'תמיכה בטרור', זאת לאחר שראש המודיעין הסעודי לשעבר, הנסיך תורכי אל פייסל, השתתף אתמול בעצרת בפריז של גולים איראנים. במהלך העצרת אמר אל-פייסל לנוכחים בעצרת, כי הוא מעוניין בנפילתה של הממשלה הנוכחית בטהראן. דבריו של אל פייסל מגיעים על רקע המתיחות בין הממלכה הסונית לרפובליקה האסלאמית השיעית באיראן, סביב ההשפעה על מדינות המזרח התיכון.

"המאבק הלגיטימי שלכם להפלת המשטר באיראן ישיג את מטרתו, במוקדם או במאוחר גם אני רוצה בנפילת המשטר", אמר הנסיך שהיה בעבר גם השגריר בוושינגטון ובלונדון, בעצרת. העצרת אתמול התקיימה בארגונה של הזרוע הפוליטית ארגון מוג'אהדין חלק' שמעוניין בהדחת המשטר שהוקם באיראן לאחר המהפכה האסלאמית ב-1979. התקשורת הסעודית סיקרה בהרחבה את קיום העצרת, כמו גם את נאומו של ראש המודיעין לשעבר. בעצרת השתתפו גם כמה גורמים פוליטיים מערביים, בהם יו"ר בית הנבחרים לשעבר של ארצות הברית ניוט גינגריץ'.

"הסעודים פונים לטרוריסטים מוכרים מאוד, כפי שהם עושים בעיראק, בתימן ובסוריה", צוטט גורם במשרד החוץ של איראן בסוכנות הידיעות הממשלתי IRNA.

הארגון שיתף פעולה עם סדאם חוסיין במהלך מלחמת איראן-עיראק שהתחוללה בשנות ה-80, אך איבד את תמיכתה של בגדאד עם פלישתה של ארצות הברית לעיראק ב-2003. למוג'אהדין חלק היה בעבר נוכחות בארצות הברית וכיום הוא מחזיק בכמה לשכות באירופה. מבקריו מכנים את הארגון כת.

השארת תגובה