שקד: "המפסידים בבחירות עוברים ל'פוליטיקה של עתירות"

שרת המשפטים התייחסה היום להצעת החוק של ח"כ יואב קיש שתעלה מחר לדיון בועדת הכנסת, "דעתי לא נכון לאסור על ח"כ לעתור, אבל בהחלט הייתי מצפה שחבר הכנסת יפנים את מעמדו כחבר ברשות המחוקקת"

יואב קיש
יואב קיש

שרת המשפטים איילת שקד השתתפה היום (ראשון) בטקס "סיום שנת המשפט" של מחוז ירושלים בלשכת עורכי הדין, במהלך הטקס התייחסה השרה להצעת החוק אותה יזם יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד). הצעת חוק שנועדה לאסור על חברי כנסת להגיש עתירות לבית המשפט העליון.

"בשלב ראשון מתמודדים לכנסת. לאחר שהפסידו את אמון הציבור הם עוברים לשלב השני של מאבק ציבורי בכנסת נגד יוזמות הממשלה. כאשר מפסידים גם בקרב זה, הם עוברים באופן חד מ"פוליטיקה של בחירות" ל"פוליטיקה של עתירות". אחרי ההפסד הפוליטי השלם והמוחלט יבקשו אותם הכוחות המתנגדים לפעילות הממשלה למנוע ממנה להוציא לפעול את תכניותיה באמצעות עתירות לבית המשפט" אמרה שקד וכינתה את ההתנהלות הזו כ"התנהלות נפסדת".

עם זאת ציינה שרת המשפטים שקד כי: "איני מאמינה שמה שמותר לאזרח הרגיל צריך להיאסר בחוק על נבחרי ציבור. באנגלית הבריטית יש ביטוי מוכר: It's not done. והכוונה היא שגם אם זה חוקי – לא נכון ולא ראוי לפעול כך. ניתן אולי לתרגם את המושג הזה לעברית, אבל כנראה שאי אפשר לתרגם אותו ל"ישראלית". בתרבות הפוליטית שלנו כנראה שאין תרגום מוכר למילים האלה; גם לא לקו החשיבה הזה. לכן, בישראל – כל מה שאינו אסור נתפס כלגיטימי. לדעתי לא נכון לאסור על ח"כ לעתור, אבל בהחלט הייתי מצפה שחבר כנסת יפנים את מעמדו כחבר ברשות המחוקקת. משנכשל במסגרת עבודתו הפרלמנטרית, הזירה צריכה להתפנות לטובת הגופים החוץ פרלמנטריים. העתירה של חבר כנסת לבית המשפט חותרת תחת תפקידו כנציג הרשות המחוקקת. אני חושבת שהרשויות צריכות לכבד אחת את השנייה ושעוד הרבה לפני כן חבר הכנסת צריך לכבד את עובדת היותו חבר בכנסת ישראל. לפני המחלוקות הפוליטיות הוא קודם כל חבר הכנסת ושם ורק שם נמצא מרחב הפעולה שלו". אמרה שקד.

יצויין כי דבריה של שקד מגיעים כאמור בעקבות יוזמתו השנויה במחלוקת של חבר הכנסת יואב קיש שאמורה לעלות לדיון מחר בוועדת הכנסת בראשה הוא עומד וספק אם אכן תאושר, זאת בשל מחלוקת על הצעת החוק אפילו בתוך הקואליציה עצמה

השארת תגובה