המדינה לא תמנע מאסירים ביטחוניים צפייה בכדורגל

משפחתו של החייל אורון שאול עתרה לבג"ץ שיאסור על אסירים ביטחוניים צפייה בכדורגל, בעתירה טענה המשפחה "זו הטבה שניתנת לאסירים שרצחו בדם קר עשרות אזרחים חפים מפשע" • המדינה השיבה, "אין לראות כל שוני בין צפייה במשחק לתכנית אחרת"

אורון שאול
אורון שאול

הטבות לאסירים ביטחוניים: משפחתו של החייל אורון שאול הי"ד שגופתו מוחזקת בידי החמאס עתרה לבג"ץ שיאסור על אסירים ביטחוניים צפייה בכדורגל, בתגובה השיבה המדינה, כי דין העתירה להידחות בשל אי-מיצוי הליכים, אך דינה להידחות גם לגופם של דברים. בג"ץ קיבל את עמדת המדינה ודחה את העתירה.

 

בשבוע שעבר החליטה נציבת שב"ס, עפרה קלינגר, להעניק הטבות לאסירים הביטחוניים הכלואים בישראל. בין ההטבות, צפייה במשחקי כדורגל, הוספת ביצים רכות לתפריט והגדלת תקציב הקנטינה ב-200 שקלים. ההטבות גררו ביקורת קשה מצד משפחת שאול וגולדין שגופות ביניהם מוחזקות מאז 'צוק איתן' בידי החמאס.

בעתירת משפחת שאול שהוגשה הבוקר (ראשון) נטען, "דווקא בימים קשים כימים אלה, לפתוח את כל הערוצים, הן המסחריים והן הציבוריים, המשדרים משחקי כדורגל לאסירים הביטחוניים הפלסטיניים, שרובם ככולם אסירים המשתייכים לתנועת החמאס? במקום להתגייס למאמצים לכפות על חמאס לנדב אינפורמציה על גורלם של אורון שאול והדר גולדין על ידי שלילת חלק מהפריבילגיות המוענקות לאסירי חמאס, התקבלה החלטה הזויה לחלוטין לאפשר להם לצפות בחינם במשחקי כדורגל. זו הטבה שניתנת לאסירים שרצחו בדם קר עשרות אזרחים חפים מפשע".

בתגובה השיבה המדינה, כי "פקודת נציבות שב"ס מאפשרת לאסירים לצפות בסל ערוצי טלוויזיה מסוים, שנבחר בקפידה על ידי גורמי הביטחון בשב"ס מתוך מטרה לכלול ערוץ ישראלי ולא לכלול ערוצים המשדרים תכנים מסיתים. העובדה שמשחק הכדורגל משודר בערוץ מתוך סל הערוצים אינה בשליטת שב"ס, וכי בנסיבות אלה אין לראות כל שוני בין צפייה במשחק לבין כל תכנית אחרת המשודרת באותו ערוץ".

בג"ץ דחה הערב (ראשון) את העתירה, וקבע כי אסירי חמאס יוכלו לצפות הערב בכדורגל. בפסק הדין כתבו השופטים, כי אין כל מניעה חוקית לאפשר לאסירים בטחוניים לצפות בשידור המשחק המתקיים בערוץ פתוח שנבחר על ידי השב"ס, מפני שהוא ערוץ ציבורי. השופטים הוסיפו, כי לא התרשמו שקיים קשר בין איסור הצפייה במשחק הגמר לרצונה המובן של המשפחה להפעיל לחץ על החמאס כדי להביא לשחרור לוחמינו השבויים והנעדרים. בכך קיבל בג"ץ את עמדת המדינה.

השארת תגובה