עתירה לבג"צ: להרוס בתי מחבלים יהודים

משפחתו של מוחמד אבו חדיר שנרצח על ידי יהודים עתרה לבג"צ בדרישה שיורה להרוס את בתי משפחות הרוצחים • הסבירות שהעתירה תתקבל נמוכה, בעבר כתב השופט סולברג, "במגזר היהודי אין צורך באותה הרתעה סביבתית שהיא תכליתה של הריסת הבתים"

צילום ארכיון: הריסת בתי מחבלים
צילום ארכיון: הריסת בתי מחבלים

הריסת בתי מחבלים יהודים:  משפחתו של הנער מוחמד אבו חדיר מבית חנינא, שנשרף למוות בידי יהודים, עתרה לבג"צ בדרישה להרוס את בתי הרוצחים היהודים.

על פי חדשות 10, גם מנגנוני הביטחון ברשות הפלסטינית דורשים בפגישות התיאום עם כוחות הביטחון, "הרסו את בתי הנאשמים בשריפת בית משפחת דוואבשה בדומא". פרקליטות המדינה פנתה לקבל חוות דעת מצה"ל והשב"כ, על מנת להגן על עמדת המדינה בבג"צ.

הסבירות שהעתירה תתקבל היא נמוכה. השופט נועם סולברג התייחס לעניין, בעתירת משפחות המחבלים רוצחי בני הזוג הנקין ומלאכי רוזנפלד הי"ד נגד הריסת ביתם. הטעם לכך שלא נעשה שימוש בתקנה 119 (התקנה מכוחה פועלת המדינה בהריסת בתים ח.ב.) כלפי יהודים נעוץ בכך שבמגזר היהודי אין צורך באותה הרתעה סביבתית שהיא תכליתה של הריסת הבתים. הציבור היהודי, ככלל, מוּרתע ועומד, ואינו מוּסת. אמנם אין לכחד: יש ויש מעשים של תקיפה מצד יהודים כלפי ערבים. לבטח מחוייבוֹת רשויות האכיפה, ונדרשים בתי המשפט, למצות גם במקרים הללו את הדין הפלילי עד תום. להוותנו אף לכדי הרצח הנורא של מוחמד אבו-ח'דיר הגענו, שלא לדבר על הרצח המזעזע של בני משפחת דוואבשה, שלא כל פרטיו ידועים. אך השוני עולה על הדמיון בכמה וכמה היבטים, ובעיקר לצורך ענייננו – ביחס הסביבה: גינוי תקיף והחלטי מקיר לקיר במגזר היהודי, מה שאין כן בצד שכנגד".

גם פרקליט המדינה שי ניצן מחזיק באותה דעה. לשאלה מדוע אין הורסים בתי מחבלים יהודים, השיב ניצן, כי "אין מדובר בתופעה יומיומית, לכן מעשי הטרוריסטים משני הצדדים אינם בני השוואה. אם חס ושלום נגיע לתופעה של מעשי טרור יהודיים, נצטרך לעשות חושבים".

לפני כחודשיים גזר ביהמ"ש המחוזי בי-ם, מאסר עולם ועוד 20 שנה בנוסף על יוסף חיים בן דוד, שהורשע ברצח הנער. בנוסף, שני נערים קטנים, ששמם אנאסר בפרסום, הורשעו גם הם ברצח. על הנער בן ה-17, נגזר מאסר עולם ושלוש שנים נוספות, ואילו על הנער השניי נגזרו 21 שנות מאסר. בנוסף חויב בן דוד לשלם פיצויים בסך 150 אלף ש"ח למשפחת אבו חדיר.

השארת תגובה