כחלון בוחן: "אגרה שנתית לבעלי 3 דירות ומעלה"

כחלון בוחן אפשרות של הטלת אגרת מס שנתית בסך 12 אלף ש"ח על מחזיקי 3 דירות ומעלה • באוצר מצפים כי האגרה תעצור את הביקוש לדירות להשקעה ותגרום למחזיקי דירות להשקעה למכור דירות שכאלה

משה כחלון
משה כחלון

המלחמה של כחלון בבעלי דירות להשקעה: באוצר בוחנים הטלת אגרה שנתית בסך 12,000 ש"ח למי שמחזיק ב-3 דירות ומעלה. ההצעה שנבחנת כעת באגף התקציבים באוצר, צפויה לעלות במסגרת חוק ההסדרים שיוצג באוגוסט.

המהלך צפוי לעצור את הביקוש לרכישת דירות להשקעה ואף לגרום למכירת דירות כאלה. על פי נתוני האוצר בישראל יש כ-54 אלף תושבים שבבעלותם 3 דירות ומעלה. כ-38 אלף מחזיקים ב-3 דירות כ-10 אלף שבבעלותם ארבעה דירות וכ-6,000 ישראלים המחזיקים ביותר מארבעה דירות. באוצר מעריכים את גובה ההכנסות במיליארד ש"ח בשנה.

במידה וההצעה תתקבל, מדובר יהיה במכה לבעלי הדירות להשקעה. בעלי דירות להשכרה פטורים ממס על סכומים של פחות מ-5 אלף ש"ח בחודש ומעל סכום זה מדובר בשיעור מס של -10 אחוז בלבד. משמעות ההחלטה של כחלון, גריעת אלף ש"ח בחודש, דבר שעלול לגרום לגלגול העלויות הנוספות על השוכרים.

באוצר חושבים שגלגול העלות לשוכר תנוטרל, משום שרק 20% מבעלי הדירות להשכרה יחויבו באגרה זו, פער המחירים בינם לשאר המשכירים תגרום להם לוותר על אפשרות לייקר את תשלום השכירות.

לא מדובר בצעד ראשון של האוצר נגד מחזיקי דירות להשקעה,  ב-2014 בוטל הפטור ממס שבח למוכרי דירה נוספת  – 25% מהשבח שנוצר בין קנייה למכירה. במשרד האוצר הגיבו: "איננו מתייחסים לנושאים שלא התקבלה החלטה לגביהם".

5 תגובות
 1. אתה מתכוון לפגוע בכל הפנסיונרים שלקחו את הפיצויים שלהם וקנו מספר דירות כדי להיתקיים-ניתראה בבחירות הבאות

 2. פגיעה בפריפריה- 4 דירות במעלות שוות פחות מדירה אחת בת"א אם כך למה לא הטיל מס על הצפון בונבונים

 3. מי התיר לכם לעשוק את המשקיעים, הם משלמים מס רכיה 8 אחוז לפני שהתחילו להרוויח דהיינו מס על הקרן + 25 % מס על עליית נכס, + מיסים חודש בחודשו כי מי שמכניס מעל 5000 בחודש כנגד התוספת יורד לו כפול בסכום הפטור לדוגמא מי שמרוויח 7500 ש"ח מאותו נכס יורד לו כל הפטור וכו' וכו'
  זה חוצפה ממדרגה ראשונה לעשוק אנשים שהשקיעו כל הונם ביושר, בגלל שהמדינה לא רוצה להוציא מכיסה לשיפור מצב הדיור, אני כן בעד למנוע ממשקיעים לרכוש דירה אבל לא לגנוב את מי שכבר קנה ולגרום לו בכח למכור שזה כרוך בהפסד המס רכישה תיווך ועוד ועוד.
  בושה למדינה חוסר יציבות בכל תחום

 4. הדבר דומה למתאגרף בזירה שהולך להפסיד במערכה כשהוא מוכה וחבול בפניו ואינו רואה את היריב מתחיל לשלוח אגרופים לכל עבר ללא הצלחה. כך אנשי האוצר בנושא הדיור עד מתי תמשיכו לעשוק אותנו .?

 5. נגמר לי החוזה שכירות ועכשיו מעלים לי ב500₪
  בטענה למה שהמס ירד ממני
  שירד ממך
  כל הכבוד לממשלת ישראל שמיצרת עניים…

השארת תגובה