'מסמך יצחקי'; אלשיך בכנסת: "מיצר שהמידע דלף"

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך משתתף היום בדיון בוועדת הפנים של הכנסת, בנוגע לאיסוף חומרים על נבחרי ציבור • במהלך הדיון בוועדה, צפוי המפכ"ל להתייחס לסוגיה ול"מסמך הח"כים" שהודלף לאחרונה, ולהשיב לפניות חברי הכנסת בנושא

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך
מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך משתתף היום בדיון בוועדת הפנים של הכנסת, בנוגע לאיסוף חומרים על נבחרי ציבור. במהלך הדיון בוועדה, צפוי המפכ"ל להתייחס לסוגיה ול"מסמך הח"כים" שנחשף לראשונה בחדשות 10, ולהשיב לפניות חברי הכנסת בנושא.

לפני שבועיים ערך אלשיך פגישה דחופה עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, בעקבות הפרסום על המסמך, הכולל מידע על חברי כנסת ושרים ונמצא בידי המשטרה בשנים האחרונות. במפגש, שהתקיים בלשכת היו"ר, השתתף גם ראש אגף החקירות ניצב מני יצחקי, שהדו"ח חובר לכאורה בהנחייתו.

במהלך הפגישה, הסביר אלשיך כי כיוון שמדובר במסמך משנת 2014, כל המידע המופיע בו כבר טופל, כולל חקירות גלויות מחד ושלילת היתכנות לחקירה פלילית מאידך. כמו כן, אדלשטיין ביקש מאלשיך להסיר את העננה מהח"כים המופיעים במסמך. "יש חשיבות רבה בהוצאת הבהרה רשמית ומסודרת בהקדם, לציבור ולחברי הכנסת, ביחס לרשימה משנת 2014, ולרלוונטיות שלה, ככל שישנה, לעת הזו", הבהיר אדלשטיין.

זאת, לדברי אדלשטיין, "כך שמצד אחד הציבור יוכל להיות סמוך ובטוח שהמשטרה מבצעת נאמנה את עבודתה וחוקרת חברי כנסת, אך מצד שני חברי הכנסת יוכלו להיות בטוחים שהמשטרה אינה מחזיקה חומרים נגדם כדי 'לשלוף' אותם לצורך פגיעה בפעילותם ובמועמדותם לתפקידים שונים".

אלשיך אמר במהלך הפגישה כי אנשיו "מודעים לרגישות ולפגיעה שנוצרה עקב הפרסום. על המשטרה חל איסור מוחלט ליזום איסוף מידע על נבחרי הציבור". כמו כן, הוא הסביר כי המסמך מהווה תהליך בקרה פנימי של ראש אגף חקירות ומודיעין, שנועד לדבריו לוודא שכל מה שראוי היה לעבור לעיון היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה, אכן עבר לעיונם. המפכ"ל אף ציין כי הוא "מצר על כך שהמידע הזה דלף", וכי מדובר בעבירה חמורה שמצריכה טיפול מידי.

עם זאת, גורמים במשטרה הביעו בשבועות האחרונים ביקורת קשה נגד המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), בעקבות הדלפת "מסמך הח"כים". גם לאחר החשיפה, מח"ש לא פתחה בחקירה. זאת, על אף שמדובר באחת מההדלפות החמורות שהיו בשנים האחרונות מתוך הארגון. "במקום להתעסק בהיעלבויות מהמפכ"ל וביקורת על המדיניות שלו, שסגן ראש מח"ש עו"ד משה סעדה וראש מח"ש אורי כרמל יעשו את העבודה שלהם ויודיעו מידית על חקירה או בדיקה של ההדלפה החמורה הזו", אמר גורם בכיר במשטרה. "שיעשו את העבודה שלהם, ולא יתעסקו בנקמנות".

השארת תגובה