ערבי ישראלי ראה סרטוני דאעש וניסה להצטרף

הותר לפרסום כי השב"כ עצר ערבי תושב אום אל פחם, שטס לטורקיה במטרה להצטרף לדאעש, זאת לאחר שצפה בסרטונים והשתכנע • לפני יציאתו השמיד את הכונן הקשיח והשאיר מכתב • היום הוגש נגדו כתב אישום

כרים אבו סלאח עם דגל דאעש. צילום: תקשורת שב"כ
כרים אבו סלאח עם דגל דאעש. צילום: תקשורת שב"כ

הותר לפרסום כי במסגרת פעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי וימ"ר חוף במשטרת ישראל, בתאריך 10.6.2016 נעצר בנתב"ג אברהים חסן יוסף אגבריה, בן 23, תושב אום אל פחם, לאחר שניסה לצאת לסוריה ולהצטרף לארגון המדינה האסלאמית – טרור.

בחקירת אגבריה עלה כי בחודשים האחרונים, בעקבות חשיפתו לתכנים ולסרטונים של 'המדינה האסלמית', הוא החל להזדהות עם האידיאולוגיה הג'אהדית של הארגון ועם פעולותיו, והחליט לצאת לסוריה במטרה להצטרף ללחימה בשורות הארגון.

לאחר שאסף מידע ברשת האינטרנט אודות האפשרות לצאת לסוריה, בתאריך 27.5, טרם יציאתו מישראל, פירק את הכונן הקשיח של מחשבו, והניחו בקופסת פלסטיק מלאה במים במטרה להשמיד את הכונן ומחיקת סירטוני דאעש והיסטורית הגלישה.

עוד עלה בחקירה, כי טרם יציאתו לטורקיה השאיר אגבריה מכתב למשפחתו בדבר כוונותיו לצאת ולהצטרף לג'יהאד. כמו כן, חלק ממכריו של אברהים היו מודעים לכוונותיו של אגבריה, ואף הביעו תמיכה ברעיון.

לאחר מכן המריא אגבריה בטיסה לאיסטנבול והגיע בטיסת המשך לעיר גזיאנטפ, הסמוכה לגבול עם סוריה, כשברשותו סכום של 2,300 דולר ו-750 שקל, אותם המיר למטבע טורקי בנתב"ג.

במהלך שהייתו בגזיאנטפ נפגש איבריהם עם אדם בשם סאלח שהציע לו לעבור את הגבול לסוריה לאזור אדליב ולהצטרף לארגון ג'בהאת אנוסרה, והסביר לו כיצד עליו לפעול.

הוא הגיע לתחנה המרכזית בכדי לנסוע לסוריה ונעצר על ידי המשטרה הטורקית, ולאחר מספר ימי חקירה גורש לישראל.

בשב"כ אומרים כי "מעצרו של אגבריה ממחיש את הסיכון הרב הנשקף מיציאת ישראלים לזירת הלחימה בסוריה, הנשלטת על ידי פעילי ג'יהאד המשתייכים לארגונים איסלאמיים קיצוניים. מדובר בזירה שבה נחשפים הישראלים לאידאולוגיה קיצונית, תוך כדי קיום אימונים צבאיים ורכישת ידע ומיומנויות, שעלולים לשמש לפעילות טרור. קיים חשש ממשי כי הישראלים ינוצלו על ידי גורמי הטרור הן להשגת מידע על יעדים במדינת ישראל, והן לשם ביצוע פעילות טרור נגדה.

"המקרה של אגבריה, כמו גם מקרים נוספים, ממחישים את תוצאותיה והשלכותיה של חשיפת הצעירים לתכנים ולסרטונים של המדינה האסלאמית באינטרנט".

היום, הוגש לבית המשפט המחוזי בחיפה כתב אישום חמור נגד אברהים אגבריה. הוא מואשם בעבירות ניסיון ליציאה שלא כדין, ניסיון לחברות בארגון טרוריסטי.

השארת תגובה