מוזס: "הממשלה צריכה לוותר על חלק מהמיסוי בדיור"

ח"כ מנחם מוזס קורא לממשלה לוותר על המיסוי העקיף על דיור ברמה של עד 65%, ולפקח על הבנקים שלא ייקרו מימון • מוזס הגיש בקשה לדיון דחוף בוועדת הכספים בטענה כי חלה עליה ברמה של 1% במחירי המשכנתאות למרות שהריבית נותרה ללא שינוי

ח"כ מנחם אליעזר מוזס
ח"כ מנחם אליעזר מוזס

מוזס נגד יוקר הדיור: יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מנחם אליעזר מוזס שב והעלה במליאת הכנסת את סוגיית יוקר הדיור והתעלמות הממשלה מהמצוקה הנוראה ומהמחירים המאמירים.

בדבריו במליאה ציטט מוזס את דבריה של המשנה לנגידה לפיהן, עלות ממוצעת של דירה זינקה ב-2015 ב-229 אלף שקל וכי עלות ממוצעת של דירה עלתה ב-13.5% בשנה שעברה. בין הסיבות להתייקרות – עלייה בריבית המשכנתאות והתארכות משך המשכנתא.

"מה הפלא שאלו הנתונים?" שאל ח"כ מוזס. "הרי בינתיים הדיבורים על הוזלת הדיור הם בגדר "דיבורים" בלבד. כל עוד הממשלה לא תבטל חלק נכבד מהמיסוי על תשומות הבניה ותוותר על הכנסות ממחירי המלט, הברזל, הכלים הסניטריים, האלומיניום וכו', ימשיכו מחירי הדירות לעלות ולהאמיר. זה כלל פשוט", אמר ח"כ מוזס והסביר "ככל שהמוצר מתייקר, המיסוי עליו עולה. וכך גם במחירי דירות".

לדבריו, אין הבדל ואין זה משנה אם הדירה במרכז הארץ או בפריפריה. בכל מקרה על הרוכש לקחת על עצמו משכנתא מוגדלת. "והבנקים שחוששים כל כך לגורל שוק המשכנתאות לא לוקחים סיכון ומעלים את הריבית והעמלות ובהתאמה המימון הנדרש לצורך רכישת דירה הולך וגדל. זה ממש "חד גדיא!"

מוזס אמר כי נוצר מצב אבסורדי, הבנקים אינם נוטלים חלק בהורדת המימון והאוצר לא נוטל חלק בהורדת המיסוי המוצרי והמחסור החמור בדיור נותר "נבוך" בתווך. "על הממשלה להכניס יד לכיס ולוותר על חלק מהמיסוי על הדירה המגיע בצורה עקיפה עד 65%, ובמקביל לפקח על הבנקים שלא ייקרו את המימון. רק צעדים אלו, יחד עם שאר התכניות כמו "מחיר למשתכן" "מחיר מטרה" עשויים להוביל לירידת מחיר הדירה".

יצויין, כי במקביל, הגיש ח"כ מוזס הגיש בקשה לדיון מהיר בוועדת הכספים בענין הפרסומים על עליה נוספת במחירי המשכנתאות של עד 1% על אף שלא חל שינוי בריבית בנק ישראל והיא נותרה ללא שינוי. בדברי ההסבר לבקשתו ציין ח"כ מוזס כי המשמעות הכלכלית עבור רוכשי הדירות נאמדת באלפי שקלים מדי שנה ולאור העובדה שלא היה שינוי בריבית בבנק ישראל, אין הצדקה לפגיעה זאת בנוטלי המשכנתאות.

השארת תגובה