הגר"ש כהן ליעלון: "אתה צריך להועיל למה פרשת?"

בכירי המדינה הגיעו לנחם את נשיא המועצת ראש הישיבה הגר"ש כהן, בהם: הנשיא ריבלין, יולי אדלשטיין, השרים ליברמן, יעלון, כחלון ועוד • הגר"ש ביקש מליברמן שידאג לבני הישיבות • ליעלון אמר: "למה פרשת?" • יעקב כהן תיעד

ניחום אבלים חכם שלום כהן (צילום יעקב כהן) (18)
ניחום אבלים חכם שלום כהן (צילום יעקב כהן) (18)
מנחם ציון:  מנהיגי המדינה ואישי ציבור הגיעו היום לניחום אבלים אצל נשיא מועצת חכמי התורה ראש הישיבה הגאון חכם שלום כהן, היושב שבעה על פטירת רעייתו הרבנית יעל ע"ה, ביניהם נשיא המדינה, יו״ר הכנסת, השרים ליברמן, כחלון, אלקין, ושר הבטחון לשעבר בוגי יעלון.
נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר לראש הישיבה כי ״כנצר למשפחה ירושלמית ותיקה אני מרגיש את האבדן של בני ירושלים ותיקים כמותכם. אני מוקיר אתכם ואת פעלכם״.
חכם שלום השיב: "במדבר היו 12 נשיאים. מהם יצאו מרגלים. אתה נשיא אחד, בוודאי תפעל לטובת העם". סגן השר יצחק כהן שנכח במקום אמר על ריבלין, ״כי רוח אחרת היתה עמו״.
גם יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין הגיע לנחם. הגר"ש אמר לו: ״אתה יו״ר של כולם, את צריך לדאוג לטובת הכלל״. אדלשטיין: ״תמיד פעלתי למען עם ישראל, עוד לפני שנכנסתי לכנסת״.  חכם שלום: ״ימין ושמאל תפרוצי. לא ימין ולא שמאל. אתה תלך בדרך שלך ותצליח״.
שר הבטחון ליברמן הגיע בלוויית מקורבו משה ליאון. חכם שלום שיבח את השר העומד למען בטחון ישראל וביקש ממנו שידאג שלא יופרע לימוד בני הישיבות. ״נפלה בחלקך זכות גדולה להיות אחראי על הבטחון. תדע שהביטחון האמיתי זה לומדי התורה״, אמר ראש הישיבה. השר ליברמן אמר, כי הוא פועל למען הצורה וזקוק גם לסיעתא דישמיא.  והגר"ש ברכו בחום.
שר האוצר כחלון התקבל אף הוא בחביבות רבה אצל הגר"ש, ששמע על פעולותיו למען עולם התורה וכן על מהלך ביטוח האברכים שמקדם סגן השר יצחק כהן. ״זכינו בשר אוצר טוב, מוקיר רבנן, אוהב תורה ולומדיה״, אמר סגן השר.  חכם שלום אמר, ״שמענו שהענקת תקציב לאברכים. אין מעשה גדול מזה".
השר כחלון סיפר: ״אבא שלי היה אדם מאד עני. התפרנס בדחקות ממשכורת של 4000 שח בחודש. כשהוא נפטר פתחנו את החשבונות שלו ונדהמנו. ראינו תרומה של  24 שקלים לישיבה זו, 40 שקל למתיבתא פלונית. זה היה בשבילו סכומים גדולים. אימי ספרה שהוא כל הזמן שהתרומות הללו הם אלו שמחזיקים את המשפחה. עכשיו״, המשיך השר כחלון, ״לאבי היו 4000 ש״ח. לי יש 40 מילארד, כל האוצר אצלי, אז אתן רק 24 שח? אתן 80 מיליון״.
חכם שלום אמר לשר, ״הדברים האלו שאתה עושה למען התורה, זה האוצר שלך למעלה, בשמים״.
גם השר אלקין זכה לשבחים גדולים מהגר"ש על כך שהיה השר היחידי מהליכוד שהצביע נגד המתווה של הכותל הרפורמי. ״תדע שאני לא שונא את הרפורמים. הם יהודים כמו כולם והקב״ה אוהב כל נשמה יהודית אבל הם מסכנים, מעוותים את התורה״.
השר אלקין סיפר, כי תקפו אותו לא מעט על התנגדותו למתווה, ״אני רגיל שתוקפים אותי. גדלתי ברוסיה וגם שם הגויים לא אהבו אותי. אבל אני הולך בדרכי״. הגר"ש חיזקו שימשיך בדרך זו.
שר הבטחון לשעבר בוגי יעלון, נכנס אף הוא לנחם את הגר"ש, ששאלו ״שמך יעלון, אתה צריך להועיל לנו. מדוע פרשת?״. יעלון השיב, ״לא אני החלטתי להפסיק את תפקידי. החליטו בשבילי. אמשיך להועיל בדרכים שלי״.
יעלון סיפר לחכם שלום, כי הוא כל השנים נמצא בקשר הדוק עם השר אריה דרעי בכל הנוגע לתלמידי ישיבות ולימוד תורה. ״מרן הגר״ע יוסף זצוק״ל היה קורא לי מידי פעם לשמוע את דעתי בענייני בטחון ותמיד ראיתי בכך זכות״.
ראש הישיבה אמר לשר יעלון: ״אין בטחון גדול יותר מאשר שהתורה תימשך. זה מה שמחזיק אותנו כעם". יעלון: ״את הדברים האלו אני אומר תמיד, למרות שלפעמים זה באופנה לתקוף את תלמידי הישיבה. אבל את הדרך הנכונה אני מכיר כפי שהרמב״ם אמר״.  יעלון סיפר לגר"ש על חמיו שנפטר לאחרונה, והיה גבאי של שמי בתי כנסת בחיפה. "אלו אנשים שאבותיהם עלו ממרוקו והתמסרו למען קדושת הארץ״.
השארת תגובה